Budżet obywatelski 2014 – BO Gdynia

Budżet obywatelski 2014

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Poprzednie Edycje Strzałka w breadcrumbie Budżet obywatelski 2014

Kropki jako tło w sekcji

Budżet Obywatelski 2014 w Gdyni

W ramach I edycji gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego do etapu głosowania zakwalifikowano 234 projekty, zaś do realizacji wybrano 41. Z przyznanej kwoty 3 mln zł nierozdysponowano 597 796 zł. Pieniądze te zwiększyły pulę kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Największą popularnością cieszyły się siłownie plenerowe, powstało aż 11 takich projektów, a w dalszej kolejności: boiska sportowe (7) i remonty chodników (5). Najwięcej głosów w całej Gdyni (1214) otrzymał projekt zgłoszony na Dąbrowie, dotyczący budowy siłowni zewnętrznej na skwerze ks. Mazura.

W głosowaniu wzięły udział 40 863 osoby, frekwencja wyniosła 17,1 proc. W głosowaniu wzięło udział 1595 dzieci, 6822 młodzieży szkolnej, 27914 dorosłych i 4530 seniorów, w tym najstarszy 99-latek. Najaktywniejszą grupą wiekową byli 30 i 40-latkowie, stanowiący 20 proc. wszystkich głosujących. Najchętniej oddawali głosy mieszkańcy dzielnicy Babie Doły.

Całość głosowania prowadzona była w internecie. Dużą wagę miasto przyłożyło do umożliwienia głosowania seniorom i osobom nie mającym dostępu do komputerów, dlatego uruchomiono 52 punkty, gdzie mogły glosować osoby nie posiadające dostępu do Internetu lub potrzebujące pomocy w technicznej stronie głosowania. Punkty funkcjonowały w biurach rad dzielnic, klubach seniora, filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej i w budynkach Urzędu Miasta. Ponadto grupy wolontariuszy zorganizowane przez Urząd Miasta odwiedzały organizacje i kluby zrzeszające osoby starsze i niepełnosprawne by umożliwić im głosowanie. Głosować można było także w centrach handlowych.

Pliki do pobrania

Podstawa prawna