Modernizacja ogólnodostępnego placu zabaw przy Przedszkolu nr 9 na ul. Biskupa Dominika 5 – BO Gdynia

Modernizacja ogólnodostępnego placu zabaw przy Przedszkolu nr 9 na ul. Biskupa Dominika 5

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Modernizacja ogólnodostępnego placu zabaw przy Przedszkolu nr 9 na ul. Biskupa Dominika 5

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
WSM/0034
Dzielnica
Wzgórze Św. Maksymiliana
Autor projektu
Natalia Kotwas
E-mail
natalia.kotwas@gmail.com
Telefon
605875181
Status:
Zakwalifikowany do głosowania
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2020

Lokalizacja projektu:

Gdynia, ul Biskupa Dominika 5

Opis:

Modernizacja placu zabaw przy przedszkolu nr 9 w Gdyni.

Przewidziany do modernizacji plac zabaw jest usytuowany przy Przedszkolu nr 9 w Gdyni. Z terenu tego codziennie korzysta około 100 przedszkolaków będącymi w głównej mierze mieszkańcami dzielnicy Wzgórze Świętego Maksymiliana. Po modernizacji plac zabaw będzie udostępniony mieszkańcom na zasadach określonych w regulaminie. W dni robocze minimum 6 godzin dziennie (popołudniami), w weekendy ogólnodostępny (minimum 10 godzin dziennie).
Bezsporną potrzebą dzieci jest potrzeba ruchu fizycznego, która zapewnia im także zrównoważony rozwój. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że dzieci powinny przebywać minimum godzinę dziennie na świeżym powietrzu. Biorąc pod uwagę wzrost otyłości wśród dzieci oraz zwiększenie liczby dzieci będących zagrożonych uzależnieniem od urządzeń ekranowych, szczególnie zasadnym jest zapewnienie dzieciom możliwości atrakcyjnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Aby w pełni wykorzystać potencjał nowej przestrzeni miejskiej istotne jest zamontowanie lamp. Oświetlenie jest szczególnie ważne podczas korzystania z placu zabaw popołudniami oraz w okresie jesienno-zimowym. Aktualnie place zabaw nie są jedynie przestrzenią do letniej rozrywki, ale dają możliwość aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu przez cały rok.
Na placu zabaw będącym przy Przedszkolu nr 9 aktualnie znajdują się zniszczone przyrządy do zabawy i rekreacji. Z roku na rok coraz więcej z nich jest wyłączanych z użytku ponieważ stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci. Tym samym plac jest coraz bardziej ubogi i mało atrakcyjny dla dzieci.
Korzystanie z wyremontowanego placu zabaw na terenie przedszkola zaspokoiłoby potrzeby ruchowe dzieci z najbliższej okolicy. Zależy nam, aby zamontowane sprzęty inspirowały dzieci do zabaw tematycznych (np. odgrywanie ról – zabawa w strażaków, zabawa w dom). Tego typu zabawy są szczególnie istotne w rozwoju dzieci, ponieważ przyczyniają się do rozwoju mowy poprzez prowadzone dialogi lub monologi oraz scalają funkcje psychiczne i fizyczne w trakcie jednej zabawy.
Chcemy, aby poza estetyką i wytrzymałością sprzęty inspirowały dzieci i rozwijały ich wyobraźnię. Można to osiągnąć, jeśli zestawy zabawowe lub sprawnościowe oraz ich elementy (np. tablice manipulacyjne) będą przywoływały dzieciom w pamięci postaci lub sytuacje znane z bajek albo z życia codziennego (dinozaury, drzewa, owoce, wozy ratunkowe, statki, samoloty).
Po modernizacji teren spełniający wymogi bezpieczeństwa i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych będzie udostępniony mieszkańcom Gdyni. Znaczna część mieszkańców dzielnicy Wzgórze Świętego Maksymiliana korzysta z placu zabaw usytuowanego przy skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Legionów (teren obecnej inwestycji Park Centralny). Znajduje się on niecały kilometr od lokalizacji przedszkola. Niestety w okolicy nie ma równie atrakcyjnego, nowoczesnego i bezpiecznego placu zabaw. Place zabaw znajdujące się w dzielnicy również wymagają modernizacji. Wnioski składane na ich renowacje w ramach budżetu obywatelskiego nie uzyskały do tej pory poparcia wymaganego do rozpoczęcia inwestycji.
Zmodernizowany, ogólnodostępny teren przy Przedszkolu nr 9 byłby szansą na „rozładowanie” wyżej wspomnianego, przeciążonego placu zabaw. Nowoczesny, dobrze zaprojektowany plac zabaw zapewni przedszkolakom i dzieciom mieszkającym w dzielnicy aktywne i kreatywne spędzenie czasu wolnego.

Przewiduje się:
przygotowanie terenu, przeorganizowanie istniejącej przestrzeni i podział całego placu na część, z której będą mogły korzystać najmłodsze dzieci.
W ramach inwestycji przewidziany jest montaż:
– zestawu zabawowego małego dla dzieci młodszych z podłożem z nawierzchni syntetycznej (przykładowy opis: zestaw zabawowy w kształcie pojazdu np. wóz strażacki, samochód policyjny, samolot o wymiarach minimalnych 300cm na 500cm; minimum dwa wejścia na podest lub podesty znajdujące się na wysokości minimum 30cm, wejścia: 1x wejście schodkowe i 1x wejście typu ścianka wspinaczkowa lub trap pochyły, minimum jedna zjeżdżalnia, możliwe dodatkowe wyjście w postaci np. zjazd strażacki, minimum 2 tablice manipulacyjne z czego jedna – gra kółko i krzyżyk),
– zestawu zabawowego średniego dla dzieci starszych z podłożem z nawierzchni syntetycznej (przykładowa specyfikacja: 2 x wieża z dachem, 1 x wieża, 2 x zjeżdżalnia, belka balansująca „klocki” z podestem, przejście linowe z podestem, minimum 3 wejścia: trap pochyły, trap wspinaczkowy, trap łukowy, minimum 2x tablica manipulacyjna lub na poziomie gruntu zamontowanie panelu „sklepik”, wysokość podestu w wieżach z dachem: 90 cm nad ziemią),
– huśtawka wahadłowa podwójna
– huśtawka „bocianie gniazdo”
– huśtawka ważka
– bujaki sprężynowe z oparciem
– piaskownica ze stolikiem z możliwością podjazdu przez osoby niepełnosprawne,
– panele edukacyjne

Przy doborze urządzeń brane pod uwagę będzie zapewnienie możliwości dostępu i zabawy osobom z niepełnosprawnościami. 1/3 urządzeń zabawowych przewidzianych w projekcie placu zabaw będzie spełniać wymogi dostępności dla dzieci z niepełnosprawnością.
Wszystkie zestawy zabawowe powinny być przeznaczone dla dzieci powyżej 3 roku życia.
Preferowany przedział wiekowy 3-12 lat. Jest to szczególnie w przypadku zestawu zabawowego małego przeznaczonego dla młodszych dzieci. Zależy nam, aby nie był on zbyt łatwy, a tym samym nie pobudzający do rozwoju. Nie powinien to być zestaw przewidziany głownie dla dzieci w wieku żłobkowym, ponieważ szybko straci on na atrakcyjności wśród małych użytkowników.

Elementy małej architektury:
– ławki z oparciem i podłokietnikami,
– ławka bez oparcia,
– tablica regulaminowa,
– kosz na śmieci z segregacją na różne rodzaje odpadów (4 lub 5- elementowy na papier, plastik, szkło i metale, zmieszane i/lub biodegradowalne)
Obecne ogrodzenie nie wymaga wymiany.

Cały teren będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Plac zabaw oraz zamontowane tam sprzęty będą posiadać wszystkie wymagane atesty i spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa dla dzieci.
Załączony kosztorys jest przygotowany w oparciu o cennik budżetu obywatelskiego.

Szacunkowa łączna wartość projektu

317070 zł

Mapa Lokalizacji

Załączniki