Nowe miejsce zabawy powstanie przy ul. Arciszewskich – BO Gdynia

Nowe miejsce zabawy powstanie przy ul. Arciszewskich

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. Nowe miejsce zabawy powstanie przy ul. Arciszewskich

Kropeczki jako tło sekcji

Piaskownica, huśtawki, zjeżdżalnie, bujaki i drążki. Do tego ławki, rośliny i ogrodzenie. W sporym skrócie – oto plac zabaw, który wymyślili mieszkańcy Oksywia w ramach realizacji zwycięskiego projektu Budżetu Obywatelskiego. W czwartek, 10 listopada 2022, podpisana została umowa na wdrożenie tej inicjatywy w życie. Wczesną wiosną nowy plac przy ul. Arciszewskich 23 ma być już gotowy na pierwsze zabawy.

Budowa placu zabaw przy ul. Arciszewskich 23 to inicjatywa mieszkańców, która została wskazana do realizacji w głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2021 roku. Na ten projekt zagłosowało ponad 650 osób i zdobył tym samym zdecydowaną przewagę nad innymi wybieranymi w tej dzielnicy, a także wpisuje się w średnią liczbę punktów oddanych na projekty duże w edycji BO2021. 

– Zdajemy sobie sprawę, że okolica ta ma wiele potrzeb. Zbadaliśmy je i odpowiadamy na nie w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. To, co cieszy szczególnie to fakt, że mieszkańcy i mieszkanki okolicy także chcą brać udział w procesie wprowadzania zmian w okolicy. Budżet Obywatelski to właśnie takie narzędzie. To sposób na to, by mieszkańcy zmieniali swoje okolice według swojego pomysłu. Projekt placu zabaw przy ul. Arciszewskich zdecydowanie spełni to zadanie – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Umowa na realizację prac z wyłonioną w przetargu firmą Green Poland została podpisana w czwartek (10 listopada). Koszt realizacji to 263 tysiące złotych. Postępowanie przetargowe, a także koncepcja funkcjonalno-użytkowa na podstawie której powstanie docelowy projekt budowlany przygotowało Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni. Co więcej, udział w przygotowaniu tego drugiego dokumentu miała autorka zwycięskiego projektu BO.

Plac zabaw w tym miejscu jest bardzo potrzebny. To będzie coś więcej, niż tylko kilka urządzeń otoczonych furtką. To miejsce, w którym będziemy mogli spotykać się z sąsiadami, porozmawiać, lepiej poznać, gdzie nasze dzieci będą mogły także zawiązywać nowe przyjaźnie i aktywnie spędzać czas poza domem. Cieszę się, że zostaliśmy włączeni w przygotowania szczegółowych opracowań dotyczących zakresu realizacji. To pokazuje, że istnieje i działa dialog między mieszkańcami oraz Urzędem Miasta mówi Judyta Bork, mieszkanka Oksywia oraz wnioskodawczyni.

Mieszkańcy okolicy mogli wyrazić swoje zdanie na temat zaproponowanych rozwiązań za pośrednictwem ankiety. Wśród wspólnych elementów dwóch propozycji zawartych w formularzu były m.in. piaskownica, huśtawki „bocianie gniazdo” oraz wagowa dla dwojga dzieci, zjeżdżalnia, ławki z oparciami i podłokietnikami oraz stół. Zaproponowano także nasadzenia, w tym m.in. jarzęby szwedzkie, sosny czarne, wiśnie piłkowane i kosodrzewiny, derenie oraz kłosowce. Do wyboru było natomiast wyposażenie części tzw. sportowej dla dzieci i młodzieży. Pierwszy zestaw zawierał stół do ping-ponga oraz drewniane trybuny, a drugi – ławkę i drążki gimnastyczne oraz urządzenie do ćwiczenia balansu.

Plac zabaw zostanie także ogrodzony. Będzie również w pełni dostępny dla osób o różnym stopniu sprawności. To dzięki dostosowanemu wyposażeniu oraz nawierzchni, z której będzie można wygodnie korzystać także poruszając się na wózku.

Ankiety w wersji papierowej czekały na mieszkańców najbliższej okolicy w skrzynkach na listy. Ostatecznie wybrany został drugi zestaw, zawierający m.in. drążki gimnastyczne. Wyniki tej ankiety, a także zapisy zwycięskiego wniosku oraz konsultacje z autorką były podstawą do przygotowania koncepcji funkcjonalno-użytkowej, która zostanie przekazana wykonawcy inwestycji.

– To będzie nowoczesne miejsce dla rekreacji dla gdynian w różnym wieku. Dzięki zastosowaniu formuły „zaprojektuj i zbuduj” skrócony zostanie czas jego realizacji. To dobra wiadomość dla mieszkańców i wszystkich osób, które zagłosowały na ten projekt, bo to oznacza, że powstanie już wczesną wiosną mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.