Budżet Obywatelski 2020: tutaj możesz oddać głos – BO Gdynia

Budżet Obywatelski 2020: tutaj możesz oddać głos

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. Budżet Obywatelski 2020: tutaj możesz oddać głos

Kropeczki jako tło sekcji

Przystanie, wybrane filie Biblioteki Gdynia, Wymiennikownia, UrbanLab Gdynia – to miejsca, w których można oddawać głosy na projekty w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Do poniedziałku, 22 czerwca, w ściśle określonych godzinach czekamy tu na osoby, które nie mają dostępu do internetu, potrzebują pomocy w głosowaniu lub chciałyby dowiedzieć się więcej o procesie. Punkty głosowania są zorganizowane z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

Przed nami jeszcze sześć dni głosowania w gdyńskim Budżecie Obywatelskim 2020. Jak co roku, projekty do realizacji wskazujemy wyłącznie przez internet, za pośrednictwem strony www.bo.gdynia.pl. Tu na decyzję każdej gdynianki i każdego gdynianina czeka aż 268 projektów dzielnicowych (małych i dużych) oraz 13 projektów miejskich.

Dzięki pomysłowości i zaangażowaniu autorów projektów wybór jest i łatwy, i trudny jednocześnie. Łatwy, bo zakres tematyczny jest tak szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie; trudny – bo projektów jest prawie 300 i może być ciężko się zdecydować. Samo głosowanie natomiast nie powinno sprawiać kłopotów. Strona, na której się odbywa, jest przejrzysta, procedura w tym roku została uproszczona, a każdy kto potrzebuje pomocy w głosowaniu czy dostępu do sprzętu może liczyć na wsparcie – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – W całym mieście zorganizowaliśmy punkty do głosowania: stacjonarne, np. w Przystaniach czy bibliotekach oraz mobilne, z wykorzystaniem miejskich rowerów cargo. Osoby obsługujące te punkty wyposażone są w środki ochrony i do dezynfekcji. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo głosujących. W Młodzieżowym Centrum Innowacji Społecznych i Designu „Wymiennikownia” przy ul. Kartuskiej 20B na Chyloni punkt do głosowania został urządzony w przedsionku. To jedyna część budynku, do jakiej mają dostęp osoby głosujące na Budżet Obywatelski. Zapewnione są środki bezpieczeństwa zarówno dla głosujących, jak i dla osób obsługujących punkt.

W głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego może wziąć udział każda gdynianka i każdy gdynianin. Osoby, które w Gdyni mieszkają, a nie są tu zameldowane lub nie figurują w rejestrze wyborców, muszą podpisać specjalne oświadczenie. Można je składać jeszcze do poniedziałku, 22 czerwca, w godz. 9 – 16 w UrbanLab Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98 (PPNT Gdynia, budynek IVA, wejście od ul. Stryjskiej) – z wyjątkiem 17 czerwca.
Oświadczenie można wydrukować ze strony https://bo.gdynia.pl/Do_pobrania.html lub otrzymać w UL.

Każdy głosujący wskazuje maksymalnie trzy projekty miejskie, a po wyborze dzielnicy (nie musi to być ta, w której mieszkamy) – trzy projekty duże i trzy projekty małe. Każdy głos ma znaczenie, bo każdy projekt ma szansę na realizację.

Zrealizowane na pewno zostaną te, które zdobędą najwięcej głosów i na które wystarczy środków czy to w ramach puli dla danej dzielnicy, czy dla całego miasta. Ale na tym nie koniec.

W dzielnicy, w której frekwencja w głosowaniu będzie najwyższa, tak jak w latach poprzednich zostanie zrealizowany jeden dodatkowy projekt duży spośród zgłoszonych w ramach BO. Będzie to inicjatywa „pierwsza pod kreską” – z największą liczbą głosów spośród tych, na których realizację zabrakło środków w puli BO na dzielnicę. W dzielnicach, które zajmą drugie i trzecie miejsce pod względem frekwencji, zostaną zrealizowane – również „pierwsze pod kreską” – dodatkowe projekty małe. Przeznaczone na nie zostaną inne środki miasta, poza pulą Budżetu Obywatelskiego. To dodatkowa forma docenienia aktywności mieszkańców.

O tym, jak wygląda frekwencja w dzielnicach, można dowiedzieć się zaglądając na facebookowy profil Budżetu Obywatelskiego. Aktualne dane są tu podawane od wtorku, 9 czerwca, codziennie ok. godz. 10.30. Na pierwszym miejscu niezmiennie utrzymuje się Chwarzno-Wiczlino, przekraczając w środę, 17 czerwca, 16,5 proc. frekwencji. Tuż za tą dzielnicą: Mały Kack i Babie Doły.

Na realizację mają też szansę inne projekty, które nie wygrają w głosowaniu. Rady dzielnic mogą „dołożyć” ze swojej puli środków brakującą kwotę na realizację projektu małego lub dużego w następnym roku. Podobne deklaracje mogą składać prywatni darczyńcy. W przypadku projektów miejskich o przeznaczeniu dodatkowych funduszy z budżetu miasta może zdecydować Rada Miasta Gdyni.

Głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego 2020 zakończy się w poniedziałek, 22 czerwca, o godz. 23.59. Wyniki poznamy do 25 czerwca.

Tu można zagłosować na projekty Budżetu Obywatelskiego

Przystanie
Piątek, 19 czerwca, godz. 15.00 – 19.00

* Przystań Lipowa 15, Wielki Kack (os. Fikakowo)
* Przystań Śmidowicza 49 (Oksywie)
* Przystań Opata Hackiego 33 (Chylonia)

Wymiennikownia
* ul. Kartuska 20b: piątek 19 czerwca, godz. 15.00 – 19.00

UrbanLab Gdynia
* al. Zwycięstwa 96/98 (PPNT Gdynia, budynek IVA, wejście od ul. Stryjskiej) piątek, 19 czerwca, godz. 15.00 – 19.00
Biblioteka Gdynia – poniedziałek, 22 czerwca, godz. 12.00 – 19.00 (uwaga – przerwa techniczno -sanitarna 15.00 – 16.00)
* Biblioteka Obłuże, Filia nr 1, ul. Boisko 6
* Biblioteka Cisowa, Filia nr 6, ul. Kcyńska 2
* Biblioteka Chylonia, Filia nr 12, ul. Opata Hackiego 33
* Biblioteka Witomino, Filia nr 5, ul. Narcyzowa 1 (na piętrze przed biblioteką)
* Biblioteka Wiedzy – ul. Świętojańska 141
* Wypożyczalnia Centralna – ul. Abrahama 60

Rowerowe punkty do głosowania
W dzielnicach można spotkać, wyposażonych w tablety, przedstawicieli Laboratorium Innowacji Społecznych poruszających się na rowerach cargo. To członkowie tzw. lotnych brygad, którzy umożliwiają głosowanie i pomagają w nim, jeśli jest taka potrzeba.

Stały punkt: aleja Topolowa/ bulwar
do 22 czerwca, pn.-pt. 14.00-18.00 / sb.-nd. 12.00-16.00

Dzielnice:
* 17 czerwca – Chylonia, Chwarzno-Wiczlino, Karwiny
* 18 – 19 czerwca – Cisowa, Chwarzno-Wiczlino, Dąbrowa
* 20 – 21 czerwca – Pustki Cisowskie-Demptowo, Kamienna Góra, Wielki Kack
* 22 czerwca – Pustki Cisowskie-Demptowo, Śródmieście (Gdynia Główna PKP), Wielki Kack