To już! Poznaj ostateczne listy projektów Budżetu Obywatelskiego 2020! – BO Gdynia

To już! Poznaj ostateczne listy projektów Budżetu Obywatelskiego 2020!

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. To już! Poznaj ostateczne listy projektów Budżetu Obywatelskiego 2020!

Kropeczki jako tło sekcji
269 projektów dzielnicowych oraz 13 projektów miejskich – spośród tych pomysłów mieszkańców i mieszkanek będziemy wybierać te, których realizacji chcemy najbardziej. Listy projektów pod głosowanie w Budżecie Obywatelskim są już zamknięte, a inicjatywy oficjalnie ponumerowane. Oznacza to, że autorki i autorzy wniosków mogą już rozpoczynać promocję swoich pomysłów i zachęcać gdynian do głosowania.
 
Od początku roku mieszkańcy pracowali nad przygotowaniem inicjatyw, które trafią pod głosowanie BO2020. Projekty dzielnicowe – małe i duże – opracowywane były samodzielnie przez mieszkańców lub w konsultacji z urzędnikami i specjalistkami Laboratorium Innowacji Społecznych koordynującego proces. Z kolei projekty miejskie wypracowywane były przez gdynian w trakcie cyklu moderowanych warsztatów, a postępy i pomysły były na bieżąco sprawdzane przez urzędników. Zarówno w przypadku inicjatyw miejskich, jak i dzielnicowych, analizowane były m.in. zgodność z regulaminem BO2020 i miejskimi strategiami oraz założony budżet realizacji.
 
– Zaangażowanie mieszkańców i mieszkanek to siła napędowa gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego, za co dziękuję. Zwłaszcza, że tegoroczna edycja BO jest szczególna, bo wymagała dostosowania się do zupełnie nowej sytuacji, pandemii koronawirusa. To wspaniałe, że mieszkańcy nie zrezygnowali z aktywnego działania na rzecz miasta i sąsiadów, a skorzystali z technologii pracy zdalnej. W tegorocznej puli przygotowanych projektów jest wiele ciekawych inicjatyw, w tym m.in. dotyczących inwestycji, kultury czy ochrony środowiska. Jestem pewien, że każdy znajdzie coś dla siebie – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
 
Tym samym, 269 projektów dzielnicowych i 13 projektów miejskich przeszło etap weryfikacji i zostanie poddanych pod głosowanie. Numery projektów zostały wylosowane podczas posiedzenia online Rady ds. Budżetu Obywatelskiego, a listy zostały właśnie ogłoszone przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.
 
– 14 mieszkańców, autorów projektów, zdecydowało się odwołać od negatywnej weryfikacji. Dodatkowo Rada ds. BO zarekomendowała dodatkowe przyjrzenie się 10 projektom, które miały potencjał realizacyjny. Ostatecznie członkowie Kolegium Prezydenta zdecydowali, że 5 odwołań i 1 projekt rekomendowany przez Radę powraca na listę do głosowania, dzięki wyjaśnieniom autorów i uszczegółowieniu weryfikacji  – mówi Urszula Majewska z Laboratorium Innowacji Społecznych.
 

  • Listy projektów niezakwalifikowanych poznasz, klikając tutaj.
 
 
BO2020: głosujemy!
 
Głosowanie w tegorocznej edycji BO odbędzie się od 8 czerwca do 22 czerwca 2020 roku. Głosy będzie można oddać wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem strony internetowej bo.gdynia.pl. Przed oddaniem głosu trzeba będzie potwierdzić swoją tożsamość, podając dane identyfikacyjne.
W głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec i każda mieszkanka Gdyni, niezależnie od wieku. Osoby, które nie mają meldunku lub nie dopisały się jeszcze tutejszego rejestru wyborców – powinny złożyć złożyć pisemne oświadczenie, że zamieszkują Gdynię. Deklarację mogą również wypełnić mieszkający w Gdyni cudzoziemcy i cudzoziemki.
 
Wzór oświadczenia będzie można pobrać ze strony internetowej Budżetu Obywatelskiego. Wypełnione dokumenty należy złożyć osobiście w siedzibie UrbanLab Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98, budynek IVa Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, wejście od ul. Stryjskiej), od 1 czerwca.
 
W tegorocznej puli BO jest ponad 10,6 mln złotych. Środki te są podzielone na pulę na projekty miejskie w wysokości 1,5 miliona zł oraz pulę na projekty dzielnicowe w wysokości 9,1 mln zł, które są podzielone pomiędzy 21 dzielnic Gdyni.
 
Realizacja zwycięskich projektów będzie mogła rozpocząć się w 2021 roku.