Na wiosnę kwitnie… Budżet Obywatelski – BO Gdynia

Na wiosnę kwitnie… Budżet Obywatelski

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. Na wiosnę kwitnie… Budżet Obywatelski

Kropeczki jako tło sekcji

Praca nad przygotowaniem projektów pod głosowanie w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego wre, a równolegle trwa realizacja kilkudziesięciu inicjatyw mieszkańców wybranych przez gdynianki i gdynian w poprzednich edycjach. Część z inicjatyw tej wiosny wchodzić ma w decydujące fazy, przed nami także kilka otwarć.

Budżet Obywatelski to proces, w którym gdynianie i gdynianki decydują co roku o tym, na co przeznaczyć wydzieloną kwotę z budżetu miasta – w tym roku jest to ponad 10 milionów złotych. To sami mieszkańcy i mieszkanki wymyślają i zgłaszają projekty, które mogą podnieść jakość życia w mieście i decydują w głosowaniu, które z nich trafią do realizacji.

Do tej pory odbyło się pięć edycji BO, tegoroczna jest szóstą. Tym samym od 2014 roku gdynianki i gdynianie wybrali do realizacji 174 projekty, z czego 54 jest w trakcie realizacji. Pracują nad tym różne wydziały i jednostki gdyńskiego magistratu, w tym: Gdyńskie Centrum Sportu, Gdyńskie Centrum Zdrowia, Wydział Inwestycji, Biuro Ogrodnika Miasta, Zarząd Dróg i Zieleni, Wydział Środowiska, Wydział Budynków, Szkoła Podstawowa nr 31 oraz Laboratorium Innowacji Społecznych. 

Najbliższe tygodnie to zatem nie tylko czas weryfikacji projektów dzielnicowych oraz dopinania założeń projektów miejskich, które mają zostać oddane pod tegoroczne wybory (a głosowanie w ramach BO2019 już 17 czerwca – 1 lipca!), ale także – intensywna praca nad przekazaniem mieszkańcom zrealizowanych zwycięskich inicjatyw sąsiedzkich.

Praca wre

Dopiero co, bo w kwietniu, zakończyła się realizacja czterech projektów – nasadzenia 35 drzew przy ul. Rdestowej na Dąbrowie, oraz budowy oświetlenia w różnych miejscach Gdyni: ul. Starodworcowej na odcinku Maszopów i Stolemów, schodów od przystanku Babie Doły do ul. Ikara oraz terenu rekreacyjnego przy ul. Chabrowej 43.

Ku końcowi zbliża się także realizacja trzech kolejnych rozbudowa terenów sportowych w ZS nr 14 przy ul. Nagietkowej potrwać ma do ostatnich dni czerwca. W połowie czerwca zakończyć się ma także budowa w Śródmieściu strefy współdzielonej przez kierowców, pieszych i rowerzystów. Zakończenie odbiorów i tym samym przekazanie mieszkańcom pierwszego gdyńskiego woonerfu na ul. Abrahama planowane jest na połowę lipca. Podobne terminy wyznaczone zostały budowie boiska przy ul. Spokojnej. Realizacja trwa, zakończeniae prac przewidywano na drugą połowę lipca.

Pierwsze prace w terenie powinny wkrótce rozpocząć się także na placu zabaw z miejscem do wypoczynku między ul. Morską 107-109 a Komandorską 18-20 na Grabówku, który decyzją mieszkańców będzie rozbudowywany. Umowa z wykonawcą została podpisana 8 maja, a prace powinny zakończyć się do 16 sierpnia.

Natomiast w czerwcu mają rozpocząć się prace związane z dalszym ciągiem estetyzacji terenu  zielonego przy Placu Górnośląskim w Orłowie, na fragmencie pomiędzy pawilonami handlowymi i placem zabaw. Działania w tym miejscu mają potrwać do końca września.

W połowie maja podpisana została także umowa z wykonawcą dokumentacji projektowej odbudowy ścieżki zdrowia w lasku za kościołem przy ul. Nagietkowej na Dąbrowie. Zgodnie z umową projekt ma być gotowy pod koniec lipca.

Przygotowania trwają

Jeszcze w maju planowanych jest też kilka rozstrzygnięć, w tym wybór wykonawców budowy: ogólnodostępnego placu zabaw przy Przedszkolu nr 24 w Redłowie, parku pomiędzy Estakadą Kwiatkowskiego a wieżowcami przy ul. Dantyszka 2,4 i 8 na Leszczynkach, montaży psich stref czystości na Grabówku oraz adaptacji przestrzeni rekreacyjnych na Oksywiu Górnym i Dolnym. Do końca czerwca natomiast mają zostać wybrani wykonawcy budowy: placu zabaw przy ul. Zbożowej na Cisowej, skateparku pod Estakadą Kwiatkowskiego, wymiany oświetlenia przy głównych ulicach Chwarzna-Wiczlina na oprawy LED, a także miasteczek gier podwórkowych przy ul. Nagietkowej 73 oraz Wiczlińskiej 33 na Dąbrowie.

Na maj i czerwiec planowane jest także zawieranie umów użyczenia powierzchni (oraz umów na pobór prądu), na których będą instalowane defibrylatory AED w ramach czterech różnych projektów: przy ul. Dedala 8 na Babich Dołach, przy przychodni na Pustkach Cisowskich, przy ul. Gryfa Pomorskiego w Wielkim Kacku oraz w Orłowie – przy molo, Placu Górnośląskim oraz w trzeciej lokalizacji w tej dzielnicy, która jest ustalana.

Do końca czerwca planowane są odbiory dokumentacji projektowej dla rozbudowy placu zabaw przy ul. Dedala 6-8 na Babich Dołach. Jeśli nie będą wymagały poprawek, to najpóźniej jesienią powinny rozpocząć się procedury związane z wyborem wykonawców prac w terenie.

Mniej więcej do wakacji planowane jest także wyłonienie wykonawców dokumentacji projektowej dla zadań: stworzenia strefy rekreacyjnej przy skwerze Arki Gdynia na Wzgórzu św. Maksymiliana i rodzinnego parku przy ul. Spokojnej na Małym Kacku, budowy parkour parku przy SP nr 47 na Dąbrowie oraz budowy ścieżki i zręcznościowej rowerowej od ul. Kieleckiej na Witominie do parkingu przy CH Riviera. Jeśli urzędnicy nie będą mieć zastrzeżeń co do zapisów dokumentacji, to wkrótce po ich odebraniu będzie możliwy wybór  wykonawców prac budowlanych.