Budowa woonerfu rozpocznie się w tym roku! – BO Gdynia

Budowa woonerfu rozpocznie się w tym roku!

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. Budowa woonerfu rozpocznie się w tym roku!

Kropeczki jako tło sekcji

Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa strefy przyjaznej pieszym na odcinku ul. Abrahama, czyli tzw. woonerfu, miejskiego podwórca. Decyzją kolegium prezydenta na ten cel zostanie przekazane dodatkowe 1,4 mln złotych, a prace – według przyjętego harmonogramu – mają zakończyć się do połowy czerwca. Przypomnijmy, że inwestycja ta powstaje w ramach Budżetu Obywatelskiego, z inicjatywy mieszkańców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Starowiejska.

Termin składania ofert na wykonanie strefy współdzielonej przez pieszych, rowerzystów i kierowców w ulicy Abrahama, na odcinku od ul. 10 Lutego do ul. Batorego, upłynął 10 października. Do Zarządu Dróg i Zieleni wpłynęła jedna oferta potencjalnego wykonawcy. Ponieważ opiewała na kwotę wyższą, niż przewidywano na etapie przygotowywania przetargu, decyzja o jej przyjęciu lub odrzuceniu została skierowana pod decyzję kolegium prezydenta. We wtorek, 16 października, ostatecznie zdecydowano o udzieleniu tego zamówienia.

– Zdaję sobie sprawę, że to inwestycja mocno wyczekiwana przez gdynian. Dlatego podjąłem decyzję o przeznaczeniu dodatkowych środków z budżetu miasta, na realizację tego zadania. Jest to szczególnie ważne w przypadku projektów realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego. Gdynianie widzą dzięki temu, że ich głosy przekładają się na konkretne zmiany w przestrzeni miasta – mówi Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni

Umowa na wykonanie prac z wykonawcą, firmą WPRD Gravel, ma zostać podpisana w październiku. Tym samym jeszcze w tym roku rozpocznie się przebudowa uzbrojenia podziemnego, a wiosną mają się rozpocząć prace związane z nawierzchniami drogowymi. Tym samym, woonerf będzie mógł zostać oddany mieszkańcom jeszcze przed wakacjami. Koszt prac to ponad 3,8 miliona zł.

Przestrzeń przyjazna dla wszystkich
 

Po przebudowie cała przestrzeń odcinka ulicy Abrahama funkcjonować będzie jako tzw. strefa zamieszkania, z ograniczeniem prędkości do 20km/h i możliwością parkowania wyłącznie w wyznaczonych miejscach. Piesi i rowerzyści będą mogli korzystać z całej przestrzeni. Kierowcy będą meandrować między kwietnikami, dzięki czemu ruch aut na tym odcinku się uspokoi, a piesi będą mogli czuć się bezpiecznie. Co więcej, cała nawierzchnia zostanie wyrównana i pojawią się tam elementy małej architektury, nasadzenia oraz klimatyczne oświetlenie.

– Dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz ich wspólnych działań z różnymi jednostkami miasta, instytucji i przedsiębiorcami w Śródmieściu powstanie miejsce, które na pewno zmieni nasze miasto. Gdynia zyska bowiem nie tylko atrakcyjną przestrzeń, w której będzie można się spotkać lub chwilę się zatrzymać. Ale przede wszystkim woonerf w Abrahama stanie się punktem wyjścia do zmiany myślenia o poruszaniu się w ścisłym centrum. O tym, jak można łączyć potrzeby wszystkich poruszających się po Śródmieściu, i pieszych, i rowerzystów, i kierowców z korzyścią dla wszystkich – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. 

Projekt woonerfu przygotowali specjaliści z A2P2 architecture&planning oraz NANU Pracownia Architektoniczna. Cała inwestycja jest natomiast realizowana z inicjatywy gdynian – projekt „Śródmieście wygodne dla pieszych – więcej zieleni, lepsze oświetlenie ulic i mała architektura” złożony przez przedstawicieli Stowarzyszenia Starowiejska zyskał bowiem największe poparcie głosujących w Budżecie Obywatelskim w tej dzielnicy.