Weź sprawy w swoje ręce. Zmieniaj dzielnice z Budżetem Obywatelskim – BO Gdynia

Weź sprawy w swoje ręce. Zmieniaj dzielnice z Budżetem Obywatelskim

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Aktualności Strzałka w prawo. Weź sprawy w swoje ręce. Zmieniaj dzielnice z Budżetem Obywatelskim

Kropeczki jako tło sekcji

Gdy w najbliższym sąsiedztwie jest coś, co utrudnia nam życie, o usunięcie przeszkody można zwrócić się do odpowiedniej komórki w Urzędzie Miasta Gdyni. Można też wziąć sprawę w swoje ręce i złożyć stosowny wniosek do Budżetu Obywatelskiego. Tak właśnie zrobił Andrzej Szatkowski.

Andrzej Szatkowski mieszka na Witominie – Leśniczówce, przy ul. Krótkiej. Przez lata każdy przejazd przez skrzyżowanie tej ulicy z ul. Pasieczną stanowił nie lada wyzwanie. Mnóstwo parkujących samochodów nasilało problem słabej widoczności w tym miejscu.
Wszyscy narzekali że jest źle, ale nikt nic z nie robił – przyznaje gdynianin. – W końcu zdecydowałem, że trzeba to jakoś rozwiązać. Początkowo myślałem, żeby załatwić sprawę przez Wydział Komunikacji Urzędu Miasta, ale potem pomyślałem, że skoro mamy Budżet Obywatelski, to na pewno się uda.
Na spotkaniu informacyjnym zorganizowanym na Witominie na etapie składania wniosków przez pracowników Laboratorium Innowacji Społecznych, pan Andrzej dopytał o procedury i przystąpił do działania. Zebrał niezbędne podpisy poparcia pod projektem umieszczenia na skrzyżowaniu Krótkiej i Pasiecznej lustra, i do drugiej edycji BO (w 2015 r.) złożył projekt pod nazwą „Poprawienie bezpieczeństwa i ułatwienie ruchu drogowego na skrzyżowaniu ulic Pasiecznej i Krótkiej”. Wygrał! Na jego projekt oddano 370 głosów – to drugi wynik spośród aż dziewięciu projektów poddanych pod głosowanie na Witominie – Leśniczówce w roku 2015.
Na czas głosowania przygotowałem ulotki, wrzucałem je sąsiadom do skrzynek. Rzecz była ważna, więc nie musiałem specjalne namawiać do głosowania – mów pan Andrzej. – Od kiedy na skrzyżowaniu Pasiecznej i Krótkiej jest lustro, jeździ się dużo lepiej. Jest po prostu bezpieczniej.

Taką zmianę, jak pan Andrzej, w swojej najbliższej okolicy może prowadzić każdy gdynianin, niezależnie od wieku – bo każdy może zgłosić swój projekt do gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Właśnie trwa etap przyjmowania wniosków do edycji 2018.
Wypełniony wniosek wraz z załącznikami należy złożyć do 28 lutego 2018 roku (decyduje data wpływu do LIS):
• elektronicznie – wypełniając wniosek na stronie internetowej www.bo.gdynia.pl
• osobiście – składając formularz w Laboratorium Innowacji Społecznych przy al. Zwycięstwa 96/98 w Gdyni, od poniedziałku do piątku w godz. 9 – 17,
• za pośrednictwem poczty – przesyłając wniosek na adres Laboratorium Innowacji Społecznych, al. Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia, z dopiskiem „Projekt – Budżet Obywatelski”.

Jeśli potrzebujesz pomocy z przygotowaniu wniosku – zapraszamy na jeden z trzech zaplanowanych jeszcze do końca lutego maratonów pisania wniosków:
•    17.02, godz. 9.00 – 11.30 w SP nr 10, ul. Morska 192 (Chylonia)
•    17.02, godz. 12.30 – 15.00 w Zespole Szkół nr 7, ul. Stawna 4/6 (Witomino-Leśniczówka)
•    24.02, godz. 10.00 – 14.00 w Strefie StartUp Gdynia (Redłowo, PPNT Gdynia, budynek III, al. Zwycięstwa 96/98)

To doskonała okazja do spotkania z pracownikami wydziałów Urzędu Miasta i jednostek miejskich odpowiedzialnych za późniejszą realizację projektów, które zwycieżą w głosowaniu mieszkańców.
We wszystkich sprawach związanych z tegorocznym gdyńskim Budżetem Obywatelskim można kontaktować się z Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, al. Zwycięstwa 96/98 (budynek IV, PPNT w Gdyni, wejście od ulicy Stryjskiej), e-mail: bo@gdynia.pl, tel. 58 727 39 10 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00).