
Ogród Sąsiedzki przy Dzikim Sadzie, ul. Źródlana
Strona Główna
Realizowane projekty
Ogród Sąsiedzki przy Dzikim Sadzie, ul. Źródlana

Ogród sąsiedzki to spełnienie marzenia o uprawie własnych warzyw, owoców i kwiatów na działce „tuż za rogiem”. To miejsce ogólnodostępne, naturalne i integrujące okolicznych mieszkańców. Tutaj chcemy wraz z sąsiadami z ul. Źródlanej oraz Wrocławskiej spędzać aktywnie czas angażując się w wszelakie prace działkowe i biernie ciesząc wzrok kolorowymi kwiatami, przy śpiewie ptaków w części rekreacyjnej ogrodu. Tutaj też planujemy sąsiedzkie pikniki i grille. Chcemy też organizować warsztaty, podczas których będziemy dzielić się wiedzą o uprawach oraz przetwórstwie płodów ziemi. Przy wejściu do ogrodu będzie jadłodzielnia, czyli miejsca dzielenia się plonami w przypadku urodzaju.
Lokalizacja projektu:
Ul. Źródlana, 81-531 Gdynia
REALIZACJA: Data aktualizacji: 2021-07-14 15:54:15
Zrealizowane działania:
marzec 2021 r. – wyłonienie wykonawcy zadania.
Realizacja projektu została zakończona 12 maja 2021 r. Całkowity koszt zadania wyniósł 9 450 zł.
Ogród Sąsiedzki przy Dzikim Sadzie, ul. Źródlana
Imię i nazwisko: Jakub Gorski
e-mail: 0
Typ:
Mały
Status:
Wybrany do realizacji
Ul. Źródlana, 81-531 Gdynia
Ogród sąsiedzki przy Dzikim Sadzie to ogólnodostępne miejsce umożliwiające aktywne bądź bierne spędzanie czasu w otoczeniu zieleni. Głównymi ideami przyświecającymi temu przedsięwzięciu są zapewnienie kontaktu z naturą mieszkańcom ul. Źródlanej oraz Wrocławskiej, integracja i aktywizacja społeczności lokalnej, zwiększenie funkcjonalności oraz walorów estetycznych i środowiskowych przestrzeni miejskiej, a także edukacja. Nasz ogród ma spełniać dwie podstawowe funkcje: jako miejsce upraw warzyw, owoców i kwiatów dla okolicznych mieszkańców a także miejsce wypoczynku i wspólnego spędzania czasu. Temu drugiemu celowi mają służyć ławeczki i altanka z miejscem na grilla. Ogród będzie zasilany w wodę z sadzawki na jego terenie oraz z deszczówki zbieranej z dachu szopy na narzędzia. Szopa ta oraz altanka (namiot ogrodowy) są istniejącym elementem infrastruktury na terenie działki. Przyszłościowo wraz ze wzrostem wspólnoty osób zaangażowanych w nasz projekt przewidujemy organizację warsztatów edukacyjnych oraz ogrodniczych dla dzieci i dorosłych, a także stworzenie na terenie ogródka „jadłodzielni”, czyli miejsca dzielenia się plonami w przypadku ich niewykorzystania bądź urodzaju.
W ramach projektu ogrodu społecznego planujemy stworzenie:
– strefy rekreacji (trawnik, miejsce na piknik, grill, ławki, altanka)
– strefy użytkowej (grządki warzywne, rabaty podniesione, szklarnia całoroczna, kwietniki, domek na narzędzia, kompostownik, drzewa sadownicze, punkt pobierania wody, hotel dla owadów wykonany podczas warsztatów przez dzieci z sąsiedztwa)