Szczegóły projektu

Dzielnica: Redłowo
Status: Projekt zakwalifikowany do głosowania
ID 2017 / 191

Ratujmy przejście między Płytą Redłowską a Polanką Redłowską – etap I – Remont i Zabezpieczenie

Autor projektu:
Imię i nazwisko: Tadeusz Szczyptański
e-mail: captain.tadeusz@gmail.com
tel.: 607 252 018

Szacunkowa wartość projektu:
82 600 zł

Lokalizacja projektu:
Działania będą prowadzone w okolicy ulicy Orląt Lwowskich, dzielnica Redłowo -działka 1208/5 – obręb 0025 Redłowo – prace przy przejściu leśnym – własność gminna -działka 1178 – obręb 0025 Redłowo ul. Orląt Lwowskich – dzierżawa gminna – prace remontowe przepompowni ścieków deszczowych i kanalizacyjnych użytkowanej przez gminę i mieszkańców dzielnicy Redłowo (mapa w załączeniu)

Opis:

Przejście z Płyty Redłowskiej do Polanki Redłowskiej – ścieżka zdrowia, łącznik naszej dzielnicy z Zatoką Gdańską i Bulwarem Nadmorskim znajduje się w opłakanym stanie. Kolejne intensywne deszcze podmywają i niszczą w/wym. drogę, którą codziennie przechodzi wielu turystów polskich i zagranicznych z cumujących w Gdyni statków pasażerskich oraz lokalnych mieszkańców. Wymieniona droga, zwłaszcza w górnym odcinku wymaga zabezpieczenia skarpy, przebudowania odwodnienia i systemu odprowadzania wód deszczowych z przyległych ulic, które znajdują się powyżej trasy.

Obecnie trasa ta jest mocno zniszczona, wyrwy w nawierzchni utrudniają lub wręcz uniemożliwiają spacer osobom o specjalnych potrzebach ruchowych: osobom starszym, niepełnosprawnym, na rowerach oraz osobom z wózkami dziecięcymi. Okresowo przejście było już zamykane, ze względu na podmycia po większych deszczach, które niszczą nawierzchnię i całą skarpę. Doraźne prace naprawcze przynoszą krótkotrwałe efekty.

Projekt przewiduje w pierwszym etapie realizację najbardziej potrzebnych prac, które zabezpieczą istnienie wym. drogi. Obecnie po większej ulewie może ona spłynąć na dół do wąwozu po większym deszczu. Na prace te składa się remont systemu przepompowni przy ul. Orląt Lwowskich powyżej drogi, umocnienie skarp i wymiana odwodnienia liniowego. Powyższe prace będą służyć ochronie przyrody na obszarze rezerwatu Kępa Redłowska i ochronie wód Zatoki Gdańskiej. Planuje się, że ułożona zostanie nowa nawierzchnia żwirowa tak, by wyremontowana droga miała 4 metry szerokości i była dogodna także dla rowerów.

Uważamy, że nie ma nikogo w dzielnicy, kto by wymienioną drogę (ścieżkę zdrowia) nie chodził z Płyty na Polankę Redłowską. Nie wyobrażamy sobie, by przejście to miałoby zniknąć. Mimo, że na uboczu, to jest to projekt dla całej dzielnicy Redłowo ! Dlatego zachęcamy do głosowania!

Kalkulacja kosztów:

1. Wykonanie nowej nawierzchni ścieżki o szerokości 4 metrów na odcinku ul. Orląt Lwowskich do granicy rezerwatu Kępa Redłowska (170 metrów) wraz z umocnieniem skarpy przy wąwozie. 54 600,00zł

2. Dokumentacja projektowa prac budowlanych. 10 000,00zł

3. Wykonanie nowego odwodnienia liniowego i zabezpieczenie skarpy na odcinku ścieżki zdrowia o szerokości 4 metrów od ul. Orląt Lwowskich do granicy rezerwatu Kępa Redłowska. 18 000,00zł

Załączniki:
 

Dodaj komentarz
 
(*) - Pole wymagane

Lista komentarzy

ID. 157 |nick: mieszkaniec | Data: 2017-04-25 13:19:22 | IP: 79.186.40. ...

prywata?

Ten projekt dotyczy głównie remontu przepompowni prywatnych domków przy ul. Orląt Lwowskich. Wnioskodawca sprytnie chce podciągnąć to pod "ratowanie przejścia... " :)

ID. 1496 |nick: Michał | Data: 2018-09-12 02:15:32 | IP: 153.19.89. ...

ulica jest miejska

@mieszkaniec
Więc i cywilizowana przepompownia powinna być, a nie jak przed wojną. Chyba mieszkańcy, odprowadzający słone podatki tego nie muszą sami budować? Miasto chyba stać na elementarne standardy sanitarne?

ID. 171 |nick: Jm | Data: 2017-04-26 00:36:34 | IP: 89.71.79. ...

Zły pomysł

Nie będzie to żadna ochrona przyrody - wręcz przeciwnie. Jest to teren, o szczególnych walorach. Po ulewnych deszczach, owszem, trudniej przejść zwłaszcza w górnej części ścieżki. Spaceruję tam codziennie i jeśli jest utrudniony dostęp, wybieram inną drogę - nie jest to żaden problem. Przykład: Niedawno ciągnik "przerył "tą ścieżkę, rzekomo żeby ją wyrównać i poszerzyć. Przejście straciło swój urok bezpowrotnie, bo nie ma już naturalnych wzniesień na obrzeżach ścieżki, którymi i też można było przejść. Efekt jest teraz taki, że podłoże ścieżki jest gołe i śliskie- niewielki deszcz i pojawia się istny potop. Jest to o tyle bezmyślnie i szkodliwe, że erozja postępuje teraz o wiele intensywniej i tym samym w bardzo dużym stopniu niszczeje skarpa przy ścieżce. Wcześniej naturalnie koryto ścieżki zbierało wodę opadową, w ten sposób, że zalegające w niej cały rok liście działały jak "gąbka" i ją wchłaniały. Do tego korzenie okolicznych drzew zasilały się spływającym deszczem i tyle - woda opadowa trochę postała i zaraz została wchłaniana. A teraz? Niewielki deszcz i przejść się już w ogóle nie da, nawet bokiem. Do tego po wyrównaniu ścieżki, pozostały uszkodzone mechaniczne korzenie drzew, które wystają tak, że można przechodząc, stracić zęby. Jestem za pozostawieniem lasu naturze – on sobie sam radzi. A to, że nie zawsze i nie każdy może tam przejść? – trudno – czasem trzeba wybrać inną drogę.

ID. 467 |nick: Wzgorzanianka | Data: 2017-09-18 00:07:34 | IP: 94.254.229. ...

Przychylam się

@Jm
Prawda. Jakoś problemu dotąd nie było. Wózkiem z maluchem bardzo często pokonywałam tą trasę i dawałam radę. A las i droga niech żyją własnym życiem

ID. 810 |nick: | Data: 2017-09-22 22:46:41 | IP: 89.77.10. ...

Popieram

Z wózkiem bardzo ciężko przejść.

ID. 815 |nick: Arek | Data: 2017-09-23 07:56:49 | IP: 89.68.133. ...

Ratujemy przejście między Płytą a Polanką Redłowską

Popieram

ID. 899 |nick: Adam Piotrowski | Data: 2017-09-25 08:32:33 | IP: 37.248.24. ...

popieram

coś ze ścieżką trzeba zrobić. Na pewno apel do gminy o sprzątanie górnej części a do straży gminnej o nie jeżdżenie terenową toyotą po części dolnej. Wydaje mi się że kluczowym jest odwodnienie ścieżki, pewnie poprzez położenie rury drenażowej pomiędzy skarpą i ścieżką oraz wykonaniu poprzecznych rowków tak jak to się robi na szlakach w górach. ( rury po przysypaniu żwirem i rodzimym gruntem nie będzie oczywiście widać ). Wysypanie ścieżki żwirem z pewnością ją utwardzi a po pewnym czasie żwir zostanie wbity w glinę i ścieżka będzie wyglądać naturalnie a będzie twarda i odwodniona. Zaznaczam że moje uwagi dotyczą 150-200 m górnej części ścieżki Mam nadzieję że uporządkowanie tego odcinka powstrzyma okolicznych mieszkańców przed zrzucaniem śmieci do wąwozu.