Zabawa z mapą – gra terenowa na orientację (Działki Leśne) – BO Gdynia

Zabawa z mapą – gra terenowa na orientację (Działki Leśne)

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Zabawa z mapą – gra terenowa na orientację (Działki Leśne)

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
DZL/0023
Dzielnica
Działki Leśne
Autor projektu
Anna Flis
Status:
Wybrany do realizacji
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2020

Lokalizacja projektu:

Opis:

Ideą projektu jest integracja społeczna i pokoleniowe oraz aktywizacja mieszkańców dzielnicy w zakresie wypoczynku na terenach zielonych wokół dzielnicy. W ramach zadania zostanie zorganizowana plenerowa impreza na orientację o charakterze rekreacyjno – sportowym. Uczestnicy zapisywać będą się na jedną z czterech dostępnych tras różniących się długością, liczbą punktów kontrolnych oraz stopniem trudności. Na starcie otrzymywać będą mapy z zaznaczonymi miejscami, do których będą musieli dotrzeć i na specjalnych punktach kontrolnych potwierdzić swoją obecność. Cała impreza odbywać się będzie z wykorzystaniem elektronicznego systemu pomiaru czasu SportIdent. Na mecie uczestnicy otrzymają wydruk ze swoim wynikiem, gdzie będą mogli sprawdzić z jaką prędkością pokonywali poszczególne odcinki i gdzie popełnili błędy. Po imprezie na stronie internetowej projektu opublikowane zostaną pełne wyniki wszystkich tras.

Celem projektu jest przekonanie mieszkańców do spędzania wolnego czasu z dala od smartfona, komputera czy telewizora, oraz promowanie postaw pro-ekologicznych i pro-rodzinnych – spędzania czasu ze swoimi bliskimi. Wartością dodaną do projektu będzie obeznanie uczestników w zakresie posługiwania się mapą, czytania znaków topograficznych i orientacji w terenie, co przyda się każdemu w życiu codziennym, jak również integracja społeczna i pokoleniowe.

Pozostałe cele projektu to:
– aktywizacja mieszkańców w zakresie wypoczynku na terenach zielonych
– zapoznanie mieszkańców z ofertą dzielnicy, jaką są tereny zielone
– wspieranie integracji społeczności lokalnych, poprzez popularyzację aktywnych form spędzania wolnego czasu na łonie natury
– promocja rodzinnego spędzania aktywnie wolnego czasu.
– praktyczne potwierdzenie własnych umiejętności w posługiwaniu się mapą
– upowszechnianie kultury fizycznej i sportu
– propagowanie imprez na orientację jako doskonałej formy niekonwencjonalnego, aktywnego wypoczynku
– promowanie postaw antyalkoholowych poprzez ideę hasła „w zdrowym ciele zdrowy duch”

Elementami zachęcającymi mieszkańców do aktywnego spędzenia wolnego czasu będą:
– rodzinna formuła imprezy
– charakter spaceru z dodatkową atrakcją w postaci odnajdywania umieszczonych w terenie punktów kontrolnych i wykonania przy nich określonych zadań
– drobny element rywalizacji pomiędzy poszczególnymi uczestnikami w postaci przebycia trasy w jak najkrótszym czasie, lecz czas nie będzie elementem kluczowym

Grupą docelową są dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Wydarzenie jest skierowane do wszystkich osób, które chcą w aktywny sposób spędzić wolny czas łącząc rekreację z poznawaniem dziedzictwa przyrodniczego i integracją społeczną. Osoby biorące udział w imprezie cenią sobie kontakt z przyrodą i chcą aktywnie wypocząć wśród otaczającej nas zieleni, przy okazji sprawdzając swoje umiejętności w posługiwaniu się mapą. Chcą także w niebanalny sposób spędzić wolny czas w towarzystwie rodziny i przyjaciół.

Wydarzenie będzie ogólnodostępne dla każdego oraz całkowicie bezpłatne dla mieszkańców.

Planujemy, że w projekcie weźmie udział około 250 osób. Zależy nam przede wszystkim na mieszkańcach dzielnicy, dlatego zamierzamy wydrukować plakaty informacyjne i wywiesić je na terenie dzielnicy w jak największej liczbie: na tablicach ogłoszeniowych, w blokach znajdujących się na dzielnicy oraz w lokalnych sklepach i zakładach usługowych. Liczymy tutaj na pomoc ze strony Rady Dzielnicy.

Szacunkowa łączna wartość projektu

5995 zł

Mapa Lokalizacji

Załączniki