Wyniesienie skrzyżowania Łowicka/Wieluńska w celu poprawy bezpieczeństwa pieszych w pobliżu Przystani Łowicka 51 (wraz z poprawą kanalizacji deszczowej) – BO Gdynia

Wyniesienie skrzyżowania Łowicka/Wieluńska w celu poprawy bezpieczeństwa pieszych w pobliżu Przystani Łowicka 51 (wraz z poprawą kanalizacji deszczowej)

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Wyniesienie skrzyżowania Łowicka/Wieluńska w celu poprawy bezpieczeństwa pieszych w pobliżu Przystani Łowicka 51 (wraz z poprawą kanalizacji deszczowej)

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
2023/MAK/0019
Dzielnica
Mały Kack
Status:
Odrzucony
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2023

Lokalizacja projektu:

Ulica Łowicka to główna ulica dolnej części Małego Kacka, gdzie zlokalizowane są ważne w skali całego miasta instytucje:, w tym Biblioteka Łowicka. Obie generują istotny ruch pieszy, który - wobec tranzytowego charakteru ulicy Łowickiej - wymaga zabezpieczenia. Dodatkowo skrzyżowanie ma ograniczoną widoczność, co utrudnia wyjazdy z przecznic.

Opis:

Bezpieczna ulica Łowicka- już teraz! Projekt zakłada zabezpieczenie skrzyżowania z Wieluńską przy Bibliotece Łowicka. Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Małego Kacka i całej Gdyni poprzez taką przebudowę skrzyżowania, by przekraczanie prędkości przez kierowców nie było możliwe.

Ulica Łowicka jest główną ulicą dolnej części Małego Kacka. Mieszkańcy dzielnicy dla załatwiania codziennych spraw takich jak pójście do szkoły, wizyta lekarska, czy zakupy muszą ją przekraczać, czy to pieszo, czy to samochodem. Robią tak również wtedy, gdy udają się w podróż do innych dzielnic autobusami lub trolejbusami z przystanków ZKM. Wśród tych osób nie brak dzieci (w szczególności do szkoły nr 13), jak również seniorów (w okolicy przystani, biblioteki i ogródków działkowych).

Jednocześnie, mimo lokalnych przekrojów jezdni, chodników i skrzyżowań, ulica Łowicka pełni rolę skrótu, co powoduje, że porusza się tędy ruch aut z obcych dzielnic. Część kierowców nie potrafi dostosować swojej prędkości do otoczenia. Warto pamiętać, że w efekcie stałych cięć w ofercie komunikacji miejskiej, budowy kolejnych obiektów usługowych, biurowców oraz osiedli sprawią, że ruch na Łowickiej będzie tylko rósł.

Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Małego Kacka poprzez taką przebudowę wskazanych skrzyżowań, by przekraczanie prędkości przez kierowców nie było możliwe. Zakłada się, że wzdłuż Łowickiej – na wysokości przystani i biblioteki skrzyżowanie zostanie wyniesione w taki sposób jak na przykład na ulicy Piłsudskiego.

W efekcie kierowcy będą zmuszeni do zredukowania swojej prędkości do 30 km/h, co pozwoli na poprawę bezpieczeństwa pieszych (kierowca jadący wolniej więcej widzi i ma więcej czasu na reakcją, a ponadto w przypadku potrącenia mniejsza się ryzyko poważnych obrażeń pieszego). Dodatkowo poprawią się warunki wyjazdu z podporządkowanych ulic (Wieluńska ), bo ruch od strony Łowickiej będzie wolniejszy.

Wizja zero (zero wypadków, zero kolizji, zero zabitych i rannych) może spełnić się na Małym Kacku Każdy z nas jest pieszym, każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu dostać się do punktów w pobliżu Łowickiej. Dlatego zachęcamy do głosowania!

Kalkulacja kosztów:

KosztWartość
Wyniesienie skrzyżowania Łowicka/Wieluńska80000 zł
Dokumentacja projektowa branża drogowa(20%)16000 zł
Remont kanalizacji deszczowej na skrzyżowaniu Łowicka/Wieluńska275000 zł

Szacunkowa łączna wartość projektu

371000 zł

Mapa Lokalizacji

Załączniki