Wyniesienie przejść dla pieszych wzdłuż ulicy Rdestowej w celu poprawy bezpieczeństwa pieszych idących na przystanki ZKM, do szkoły, przychodni, czy usług na Dąbrowie – BO Gdynia

Wyniesienie przejść dla pieszych wzdłuż ulicy Rdestowej w celu poprawy bezpieczeństwa pieszych idących na przystanki ZKM, do szkoły, przychodni, czy usług na Dąbrowie

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Wyniesienie przejść dla pieszych wzdłuż ulicy Rdestowej w celu poprawy bezpieczeństwa pieszych idących na przystanki ZKM, do szkoły, przychodni, czy usług na Dąbrowie

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
2022/DAB/0013
Dzielnica
Dąbrowa
Status:
Zakwalifikowany do głosowania
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2022

Lokalizacja projektu:

Projekt przewiduje wyniesienie 6 przejść dla pieszych wzdłuż ulicy Rdestowej, w pobliżu takich ważnych miejsc jak szkoły (Lukrecjowa), przychodnia (Sojowa), punkty usługowe (Waniliowa i Szafranowa). Każde z wyniesionych przejść znajduje się także w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej.

Opis:

Ulica Rdestowa jest główną ulicą dla południowej części Dąbrowy. Mieszkańcy dzielnicy dla załatwiania codziennych spraw takich jak pójście do szkoły, wizyta lekarska, czy zakupy muszą przechodzić na drugą stronę tej ulicy. Robią tak również wtedy, gdy udają się w podróż do innych dzielnic autobusami lub trolejbusami z przystanków ZKM. Wśród tych osób nie brak dzieci (w szczególności obok szkoły), jak również seniorów (w okolicy przychodni i sklepów).

Jednocześnie, mimo swojej lokalizacji ulica Rdestowa nie posiada żadnych urządzeń uspokajających ruch. Powoduje to, że część kierowców nie potrafi dostosować swojej prędkości do otoczenia. Potwierdzają to statystki policji, które odnotowały wyraźny wzrost liczby wypadków, w tym wypadków z pieszymi w ostatnich latach na ulicy Rdestowej. Zjawisko to tylko częściowo można powiązać z budową Trasy Kaszubskiej. Warto pamiętać, że w efekcie tej budowy część ruchu ze strony Chwaszczyna będzie kierować się na Rdestową (w efekcie budowy Rdestowa będzie przedłużona i w Chwaszczynie połączona ze starą „20”). Dodatkowo budowa osiedli na terenie byłej Giełdy sprawi, że ruch na Rdestowej będzie tylko rósł.

Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Dąbrowy poprzez taką przebudowę przejść dla pieszych obok szkół, przychodni i przystanków ZKM, by przekraczanie prędkości przez kierowców nie było możliwe. Zakłada się, że wzdłuż Rdestowej – na przejściach dla pieszych obok szkół, przychodni, usług i przystanków ZKM przejścia dla pieszych zostaną wyniesione w taki sposób jak na przykład na ulicy Piłsudskiego.

W efekcie kierowcy będą zmuszeni do zredukowania swojej prędkości do 50 km/h, a w okolicy przejść dla pieszych – do 30 km/h. Ze względu na bliskość przystanków ZKM wyniesienie przejść nie wpłynie na czas podróży ZKM, ponieważ pojazdy komunikacji publicznej w tych miejscach zwalniają dojeżdżając/ruszając z przystanków.

Wizja zero (zero wypadków, zero kolizji, zero zabitych i rannych) może spełnić się na Dąbrowie. Każdy z nas jest pieszym, każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu dostać się do punktów w pobliżu Rdestowej. Dlatego zachęcamy do głosowania!

Kalkulacja kosztów:

KosztWartość
Wyniesione przejście dla pieszych + oznakowanie (6 x 45000 zł)270000 zł
Dokumentacja projektowa (20% * 270 000)54000 zł

Szacunkowa łączna wartość projektu

324000 zł

Mapa Lokalizacji

Załączniki