Warsztaty ogrodnicze z piknikami w Otwartym Ogrodzie Społecznym – BO Gdynia

Warsztaty ogrodnicze z piknikami w Otwartym Ogrodzie Społecznym

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Warsztaty ogrodnicze z piknikami w Otwartym Ogrodzie Społecznym

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
Dzielnica
Wzgórze Św. Maksymiliana
Status:
Wybrany do realizacji
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2021

Lokalizacja projektu:

Szkoła Podstawowa nr 23 (SP23) posiada duży teren zielony i jest zlokalizowana w centrum dzielnicy Wzgórze Świętego Maksymiliana w Gdyni. Znajduje się on w sąsiedztwie pasa nadmorskiego i Rezerwatu Kępa Redłowska. Jest to teren łatwo dostępny dla wszystkich mieszkańców oraz bezpieczny, a dzięki przychylności władz szkoły (zgoda dyrekcji na projekt) i zaangażowaniu wielu mieszkańców, organizacji pozarządowych oraz pomocy małych lokalnych przedsiębiorców powstał tam Otwarty Ogród Społeczny (OOS). Jest to teren, który idealnie nadaje się do przeprowadzenia warsztatów z sadzenia i dbania o rośliny, których uczestnikami będą okoliczni mieszkańcy.

Opis:

Założeniem projektu jest przeprowadzenie 10 warsztatów ogrodniczych z siania i sadzenia roślin oraz ich uprawy i pielęgnacji w Otwartym Ogrodzie Społecznym przy SP23 w Gdyni. Na każdym z nich planowane jest uczestnictwo 15-20 beneficjentów.
Za dofinansowane środki możliwe będzie opłacenie doświadczonych ogrodników, którzy pokierują warsztatami dzieląc się wiedzą z ich uczestnikami. Zostaną również zakupione produkty potrzebne do przeprowadzenia zajęć takie jak ziemia, nasiona, nawóz, rękawiczki. Każde spotkanie zakończy się wspólnym piknikowaniem, co umożliwi bliższe poznanie mieszkańców dzielnicy.
Po „sytuacji covidowej” każdy potrzebuje obcowania z drugim człowiekiem. Warsztaty ogrodnicze są odpowiedzią na te potrzeby.
Dają możliwość fizycznego zmęczenia – podczas prac z łopatą czy grabiami, w celu przygotowania grządek, czyszczenie terenu z suchych liści i gałęzi; Pozwala to na pozbycie się negatywnych emocji, a czynne przebywanie na świeżym powietrzu polepsza samopoczucie i kondycję fizyczną.
Dzięki warsztatom prowadzonym przez doświadczonych ogrodników ich uczestnicy nabędą wiedzę z dziedziny uprawy warzyw, ziół i owoców, którą następnie będą mogli wykorzystać w przydomowych ogródkach czy balkonach. Wzrośnie dzięki temu wiedza środowiskowa i ekologiczna.
Otwarty Ogród Społeczny, w którym odbywać się będą zajęcia daje możliwość odwiedzania i dbania o zasadzone grządki uczestnikom warsztatów. Takie działanie wspiera integrację obywatelską oraz wiąże uczestników emocjonalnie dzięki czemu wzrasta poczucie odpowiedzialności za to wspólnie tworzone miejsce.

Kalkulacja kosztów:

Prowadzący warsztaty (500 zł/4h*10 warsztatów) 5000
Poczęstunek (10 warsztatów) 2500
Produkty potrzebne do przeprowadzenia warsztatów (ziemia, nasiona, nawóz, rękawiczki etc.) 2500

Szacunkowa łączna wartość projektu

10000 zł

Załączniki