Warsztaty ekomody dla młodzieży i dorosłych, czyli kreatywnego przerabiania ubrań oraz podstaw szycia w Bibliotece z Pasją – BO Gdynia

Warsztaty ekomody dla młodzieży i dorosłych, czyli kreatywnego przerabiania ubrań oraz podstaw szycia w Bibliotece z Pasją

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Warsztaty ekomody dla młodzieży i dorosłych, czyli kreatywnego przerabiania ubrań oraz podstaw szycia w Bibliotece z Pasją

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
RED/0018
Dzielnica
Redłowo
E-mail
k.krol@bibliotekagdynia.pl
Telefon
58 664 84 70
Status:
Zakwalifikowany do głosowania
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2020

Lokalizacja projektu:

Opis:

Celem warsztatów jest szerzenie wartości wywodzących się z ruchu slow fashion oraz edukacja zero waste. Dbanie o swoje ubrania, przedłużanie ich życia, jest nie tylko opłacalne, ale może być również proste.

Warsztaty są odpowiedzią na zainteresowanie młodych ludzi ideą slow fashion oraz potrzebą umiejętności praktycznych. Będąc Biblioteką o profilu młodzieżowym staramy się wyjść naprzeciw gdyńskiej młodzieży.
Idea Slow Fashon zakłada świadomość ekologiczną i społeczną. Przestajemy marnować jedzenie, może czas nie marnować pracy rąk ludzi z krajów o niskim wskaźniku rozwoju gospodarczego? Przestać dodawać je do rosnącej góry plastikowych śmieci? Świadomość w jakich warunkach i z czego właściwie produkowane są ubrania sieciówkowe powinna uczulić nas wszystkich i przestrzec przed bezmyślnym wyrzucaniem części naszej garderoby. Zanim wyrzucisz pomyśl.

Ubrania traktujemy niemal jednorazowo. Nie mamy już w zwyczaju “naprawiać” wszelkich usterek, szyć, cerować, ozdabiać niedoskonałości haftami, koralikami. A może wykorzystać zdekompletowaną biżuterię, aby upiększać nasze rzeczy. Najwyższy czas wrócić do dobrych sprawdzonych praktyk.

Slow Fashion jest międzynarodowym trendem za którym podążają gwiazdy światowego formatu: Anja Rubik, Joaquin Phoenix. Chcemy być godnymi kontynuatorami.
W ramach projektu odbędzie seria spotkań i warsztatów realizowana w terminach luty–czerwiec 2021 oraz wrzesień – listopad 2021:

– Spotkanie na temat ruchu slow fashion z ekspertem
– Warsztaty podstaw szycia (w tym dopasowywanie ubrań) – 5 spotkań x 2 godziny
– Warsztaty naprawiania i przerabiania ubrań – 4 spotkania x 2 godziny
– Warsztaty tworzenia i naprawiania biżuterii – 6 spotkań x 2 godziny
– Spotkania z wymianą ubrań – 6 spotkań (bezpłatne).

Jedna z zakupionych na warsztaty maszyn do szycia zostanie po przeprowadzeniu serii zajęć udostępniona do wypożyczania użytkownikom biblioteki.

Spotkania podparte będę wartościową literaturą promującą idee zero waste oraz Slow Fashion, aby idea nie przepadła z naszej świadomości ale była kontynuowana i wcielana w życie na co dzień.
Ubrania, które pozostaną z akcji wymiany ubrań przekażemy do sklepu charytatywnego “Z głębokiej szuflady”, który środki ze sprzedaży ubrań przeznacza na dokształcanie młodzieży.

Uwaga: budżet skalkulowano w oparciu o koszty planowane. W trakcie realizacji projektu zaplanowane kwoty mogą zostać przesunięte pomiędzy poszczególnymi pozycjami budżetu przedsięwzięcia, tak aby nie uległa zmianie ogólna kwota projektu.

Szacunkowa łączna wartość projektu

10000 zł

Mapa Lokalizacji

Załączniki