
Uporządkowanie zieleni oraz remont chodnika na terenie działek nr 2890 oraz nr 2896, nr obrębu 0026, Gdynia Śródmieście
Strona Główna
Złożone projekty
Uporządkowanie zieleni oraz remont chodnika na terenie działek nr 2890 oraz nr 2896, nr obrębu 0026, Gdynia Śródmieście

Lokalizacja projektu:
jest to teren ogólnodostępny między wejściami do Publicznego Przedszkola NMP w Śródmieściu Gdyni, wzdłuż budynków, od strony Kościoła, a budynkiem zabytkowej Kolegiaty NMP Królowej PolskiOpis:
Teren, o którym mowa w opisie lokalizacji jest terenem ogólnodostępnym. Na co dzień korzystają z niego osoby uczęszczające do pobliskiego Kościoła na modlitwę, msze św.
i nabożeństwa (często są to osoby starsze lub niepełnosprawne) oraz rodzice i dzieci, które chodzą do Publicznego Przedszkola NMP w Gdyni. Przez ten teren przechodzą też grupy przedszkolne udające się na wycieczki, spacery lub chcące dojść na przedszkolny plac zabaw.
Powodem, dla którego chcemy zagospodarować ten teren (ok. 286 m2), jest wybrzuszający się przez korzenie drzew, zapadający się, nierówny chodnik, na którym nie raz potykały się dzieci
i dorośli. Zdarzają się dość bolesne upadki. Nie chcemy,
by opisane sytuacje powtarzały się. W tym względzie działamy
w porozumieniu z właścicielem działek, którym jest Kościół.
Kolejnym powodem jest wyróżnienie dla gdyńskiego Kościoła, poprzez ustanowienie go bazyliką. W związku z tym w zabytkowej kolegiacie trwają prace przygotowawcze, konserwatorsko – remontowe, ale jej otoczenie pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza od strony przedszkola.
Rosną tu ponad 20-letnie drzewa – lipy, które nie tylko wybrzuszają chodnik, ale osiągnęły już taką wysokość,
że zagrażają budynkowi przedszkola. Ich gałęzie, w czasie silnych wiatrów, uderzają o okna placówki i mogą stać się przyczyną ich wybicia. Jest to też strona, od której młodsze grupy przedszkolne mają swoje sale dydaktyczne. Maluchy nie mogą spokojnie leżakować, boją się gałęzi drzew, uderzających w szyby okien. Lipa jest też drzewem, które wymienia się w kalendarzu pylenia jako alergizujące. Jesienią, opadające liście drzew często zatykają rynny odpływowe i woda deszczowa leje się po elewacji budynku, powodując jej zawilgocenie i niebezpieczeństwo zagrzybienia.
Teren, o którym mowa obejmuje obszar ok. 286 m2; ma kształt odwróconej litery „L” – dłuższe ramię przylega do budynku dawnej szkoły katolickiej (obecny budynek B przedszkola), a krótsze ramię – do budynku A obecnego przedszkola. Z drugiej strony – do budynku Kolegiaty. Oraz część terenu przed wejściem do budynku B i wzdłuż ściany przedszkola od ul. Świętojańskiej.
Harmonogram działań:
– przycięcie gałęzi drzew od strony budynku przedszkola i kolegiaty (9 drzew – ponad 20-letnich lip);
– wywiezienie gruzu i ziemi;
– wyrównanie terenu;
– położenie nawierzchni wodoprzepuszczalnej terraway (216 m2) oraz obrzeży typu ecoboard;
– ściółkowanie terenu (pod nasadzenia krzewów – 70 m2);
– nasadzenia krzewów płożących (rośliny bezpieczne dla dzieci – cis repandens) wzdłuż dwóch ścian budynków przedszkola;
– ustawienie śmietnika i stojaka dla rowerów.
Spodziewane efekty:
– wzrost bezpieczeństwa i komfort poruszania się po równym chodniku dla wszystkich użytkowników tej przestrzeni;
– uporządkowanie terenu wokół zabytku, jakim jest kolegiata;
– estetyczna nawierzchnia terraway umożliwia odpływ wody deszczowej, odciąża kanalizację deszczową, jest przepuszczalna dla powietrza; łatwa w utrzymaniu i konserwacji;
– zabezpieczenie budynku przedszkola przed stratami i szkodami materialnymi, powodowanymi przez drzewa, rosnące od strony obydwu wejść do przedszkola.