Stworzenie mieszkańcom Grabówka, tuż przy wejściu do lasu od ul. Demela, miejsca spotkań, odpoczynku i rekreacji – BO Gdynia

Stworzenie mieszkańcom Grabówka, tuż przy wejściu do lasu od ul. Demela, miejsca spotkań, odpoczynku i rekreacji

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Stworzenie mieszkańcom Grabówka, tuż przy wejściu do lasu od ul. Demela, miejsca spotkań, odpoczynku i rekreacji

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
GRA/0026
Dzielnica
Grabówek
Autor projektu
Magdalena Błeńska
E-mail
mblenska@gmail.com
Status:
Zakwalifikowany do głosowania
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2020

Lokalizacja projektu:

ul. Demela

Opis:

Liczne badania potwierdzają zbawienny wpływ przyrody na ludzi, szczególnie na dzieci z nadpobudliwością ruchową i problemami z koncentracją. Przebywanie w lesie obniża ciśnienie krwi, reguluje puls, zmniejsza poziom kortyzolu, dodaje sił witalnych, łagodzi stany depresyjne. Przede wszystkim jednak „kąpiel leśna” stanowi rodzaj szczepionki immunologicznej. Japońscy lekarze już od dawna wysyłają pacjentów do lasu, by ci szybciej tam zdrowieli lub też wzmacniali osłabiony chorobą organizm. Jednocześnie, my dorośli bardzo często pozbawiamy siebie i własnych dzieci kontaktu z naturą. W ostatnich latach powstaje coraz więcej grodzonych i nudnych placów zabaw, które nie odpowiadają na potrzeby najmłodszych.
Projekt zakłada utworzenie, nieopodal wejścia do lasu przy ulicy Demela, Leśnego Ogrodu Zabaw – miejsca na wpółdzikiego, z krzewami do zabawy w chowanego, kłodą (która tam naturalnie występuje) i pieńkami do ćwiczenia równowagi, szałasem do schronienia się, patykami i szyszkami do wykorzystania na milion sposobów. Jednocześnie miejsce to będzie sprawdzone, bezpieczne i przede wszystkim posprzątane z zalegających śmieci i potłuczonego szkła. Najmłodsi będą mogli tam się pobawić w tropicieli przygód, chodzić na bosaka i zbierać szyszki, a starsi mieszkańcy przysiąść i odpocząć w cieniu drzew. Idea tego naturalnego placu zabaw polega na tym, że dzieci będą mogły przynosić tam różne naturalne zabawki, tj. szyszki czy patyki i wspólnie z innymi dziećmi przyczynić się do tworzenia tej przestrzeni.
Przewidywany budżet przedsięwzięcia to ok. 40.000 zł i obejmuje:
1) Projekt koncepcyjny – (analiza miejsca i potrzeb, wizyta studyjna, program funkcjonalno-użytkowy, rozplanowanie i dobór elementów małej architektury; propozycje nasadzeń roślinności)
2) Prace porządkowe (uprzątnięcie terenu z zalegających śmieci)
3) Szałas z żywej wikliny wykonany w koronie zwalonego drzewa
4) Korowanie kłody i zabezpieczenie jej przed gniciem
5) Tor/siedziska z pieńków
6) Tunel – żywe ogrodzenie, labirynty z krzewów,
7) Ścieżka bosych stóp przed wejściem do szałasu (ścieżka sensoryczna z szyszek, kory i innych materiałów naturalnych)
8) Tablica informacyjna oraz regulamin
9) Stojak rowerowy
10) Ławki

Szacunkowa łączna wartość projektu

44700 zł

Mapa Lokalizacji

Załączniki