Sterylizacja i kastracja kotów wolnobytujących – BO Gdynia

Sterylizacja i kastracja kotów wolnobytujących

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Sterylizacja i kastracja kotów wolnobytujących

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
2023/PCD/0007
Dzielnica
Pustki Cisowskie - Demptowo
Autor projektu
Rogała Emilia
E-mail
emilia.rogala@op.pl
Status:
Wybrany do realizacji
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2023

Lokalizacja projektu:

Opis:

Projekt ma na celu zmniejszenie liczby kotów bezdomnych na terenie dzielnicy i miasta (koty z Pustek Cisowskich-Demptowa oraz „napływowe” z sąsiadujących dzielnic). Sterylizacje i kastracje kotów to jedyna skuteczna i humanitarna metoda zapobiegania ich bezdomności, eliminuję przyczynę problemu a nie walczy tylko z jego skutkami, tzn. gromadzenie zwierząt w schronisku. Sterylizując kotki wolnobytujące, zapobiegamy rodzeniu się kolejnych pokoleń kociąt chorych, żyjących i umierających w skrajnie złych warunkach, w strachu przed człowiekiem. Projekt poprawi jakości życia także mieszkańców oraz wizerunku miasta, zmniejszy obciążenia gminy kosztami związanymi z przyjęciem i utrzymaniem zwierzęcia w schronisku.
Projekt zakłada, że każdy kot jeśli wymaga leczenia musi być postawiony na nogi i musi zostać w lecznicy kilka dni po zabiegu (kotki) by mieć pewność, że nie będzie komplikacji. Każdy kot poddawana zabiegowi sterylizacji przechodzi przed operacją przegląd weterynaryjny. Zostaje odrobaczony i odpchlony. Nie podda się zabiegom kotów chorych. Zostanie zapewniamy standard okołosterylizacyjnej opieki weterynaryjnej. Zwierzę zostanie humanitarnie odłowione i przewiezione do lecznicy (w specjalnych transporterach do przewozu kotów). Ważne jest odłowienia wszystkich kotek ze stada. Kotki po zabiegach przetrzymywane będą min. 2 dni w lecznicy, aby upewnić się, że nie ma żadnych komplikacji. Zapewnieni się zwierzętom leczenie pooperacyjne do czasu zdjęcia szwów oraz leki. Do udziału w programie zostaną zaproszone lecznice weterynaryjne (realizacja zabiegów w kilku lecznicach w dzielnicy), fundacje i stowarzyszenia prozwierzęce działające na terenie Gdyni. Zachęcani będą wszystkich karmicieli do współpracy, zgłaszania kotów oraz samodzielnego zawożenia kotów oswojonych ze swoich podwórek na zabiegi.
Większa kwota na sterylizację kotek wynika z większego problemu dotyczącego ich rozmnażania. Ilości kotek i kotów oraz konieczności leczenia są podane w przybliżeniu, ostateczna kalkulacja zostanie dokonana na podstawie faktycznie wydatkowanych środków na konkretne przypadki.
W ramach projektu zostanie zrealizowana całoroczna akcja informacyjno-edukacyjna (pod patronatem miasta) na temat samej akcji bezpłatnych zabiegów, ale także korzyści ze sterylizacji, kastracji i czipowania dla właścicieli zwierząt oraz miasta. Do przygotowania akcji zostanie zaproszona agencja marketingowa, a do współudziału miasto i schronisko Ciapkowo.

Kalkulacja kosztów:

KosztWartość
Sterylizacja kocic 250złx8020000 zł
Kastracja kocurów 150złx406000 zł
Odpchlanie i odrobaczanie 70złx1208400 zł
Leczenie 200złx30, pobyt w lecznicy 2 doby 50złx12012000 zł
Akcja informacyjno-edukacyjna4000 zł
Odławianie kotów 40złx1004000 zł

Szacunkowa łączna wartość projektu

54400 zł