Śladami obiektów historyczno – militarnych i walorów przyrodniczych Redłowa. Spotkania, panele dyskusyjne, konkursy, pokazy oraz wycieczka szlakiem historyczno-turystycznym. – BO Gdynia

Śladami obiektów historyczno – militarnych i walorów przyrodniczych Redłowa. Spotkania, panele dyskusyjne, konkursy, pokazy oraz wycieczka szlakiem historyczno-turystycznym.

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Śladami obiektów historyczno – militarnych i walorów przyrodniczych Redłowa. Spotkania, panele dyskusyjne, konkursy, pokazy oraz wycieczka szlakiem historyczno-turystycznym.

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
RED/0035
Dzielnica
Redłowo
Autor projektu
Radosław Maślak
Status:
Zakwalifikowany do głosowania
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2020

Lokalizacja projektu:

Opis:

Celem projektu jest cykl czterech nieodpłatnych spotkań:
w kwietniu, maju, wrześniu i październiku gdzie zostaną przedstawienie walory historyczne, militarne i przyrodnicze Redłowa. To zarówno zajęcia teoretyczne połączone z konkursem, jak cześć praktyczna – zwiedzanie wyznaczonych miejsc. Rezerwat Przyrody Kępa Redłowska i usytuowany w jego granicach szlak fortyfikacji 11. Baterii Artylerii Stałej, koszary 2. Morskiego Pułku strzelców, cmentarz wojenny oraz liczne pomniki historii stanowią bardzo ciekawą ofertę turystyki militarnej w Redłowie. Z jednej strony to symbol i hołd pamięci bohaterów Gdyni, z drugiej to lekcja żywej historii dla wielu pokoleń. Jedną z propozycji będzie szlak turystyczny do jednej z pierwszych powojennych fortyfikacji baterii nadbrzeżnych w Polsce – 11. Baterii Artylerii Stałej.
W chwili obecnej jest to najlepiej zachowana w Polsce bateria nadbrzeżna i najciekawszy zabytek militarny Gdyni. Wiele z zastosowanych rozwiązań technicznych 11. BAS pochodzi ze słynnej helskiej baterii Heliodora Laskowskiego wsławionej w czasie walk we wrześniu 1939 r. Stanowiska baterii są po renowacji i ogólnie dostępne, co daje możliwość dokładnego ich poznania, danych taktycznych i przeznaczenia budowli fortyfikacyjnych. Będzie to również okazja przybliżyć postać Dowódcy 11. BAS – kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego, bohatera kampanii wrześniowej, późniejszej ofiary represji stalinowskich w ramach „Procesu Komandorów”.
Szlak trasy kończy się w miejscu szczególnym – na cmentarzu wojskowym w Gdyni Redłowie. Zanim tam dojdziemy, miniemy pozostałości koszar 2. Morskiego Pułku Strzelców, który wsławił się w obronie Gdyni we wrześniu 1939 r. Nekropolia Redłowska to miejsce spoczynku obrońców miasta, portu i floty, w tym Dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża – płk. Stanisława Dąbka i jego żołnierzy. To wspaniali ludzie i ich losy związane z II wojną światową i wydarzeniami powojennymi, które przyniosły wolność i demokrację. Każda płyta w tym szczególnym miejscu to zapisane ludzkie losy, jak rozdziały ksiąg, to pamięć i tchnienie dla naszych umysłów. To również szacunek i hołd dla bohaterów abyśmy mogli czerpać z nich wzorce. Przedstawiona mapa stanowi jedną z propozycji szlaku militarnego, który zaczyna się na Polance Redłowskiej, a kończy na Cmentarzu Wojskowym w Redłowie. Sama trasa liczy niespełna 3,5 km, a jej przejście zajmuje ok. 50 min. Oczywiście uwzględniając dokładne zwiedzanie umocnień fortyfikacyjnych, stanowisk ogniowych 11. BAS oraz miejsc pamięci związanych z byłymi koszarami 2 MPS i mogiłami cmentarza – całkowity czas zamknie się w 4 godz. Na taki stan rzeczy składa się jeszcze aspekt turystyczny i krajobrazowy, ukształtowanie terenu oraz rozpościerające się widoki, wobec, których nikt nie zostanie obojętny.

Harmonogram projektu:
1. Promocja wydarzenia – luty-marzec 2021 r.
2. Prelekcja i wykład odnośnie Redłowa – atrakcji przyrodniczych z wyróżnieniem walorów historycznych i militarnych. Będzie to również wprowadzenie do historycznej ścieżki szlakiem min. 11. Baterii Artylerii Stałej. Spotkanie zakończone zostanie panelem dyskusyjnym: prowadzący – zaproszeni mieszkańcy. Wybrane miejsce PPNT/Biblioteka z Pasją, kwiecień, 2021 r.
3. Zajęcia plenerowe – przejście z przewodnikami szlakiem fortyfikacji 11. Baterii Artylerii Stałej – koszary 2. Morskiego Pułku strzelców (Szpital PCK) – Cmentarz Wojenny, maj 2021 r.
4. Festyn historyczno–militarny. Konkursy, pokazy grup rekonstrukcji historycznych, ognisko. Polanka Redłowska, wrzesień, 2021 r.
5. Podsumowanie cyklu zakończone Wielkim testem „Redłowo z historią w tle”, wyznaczone miejsce PPNT/Biblioteka z Pasją…,październik, 2021 r.
Reklama:
Informacje o poszczególnych spotkaniach w ramach projektu powinny zostać zamieszczone w mediach (Ratusz, Gdynia Kulturalna, strona www/fb Biblioteki z Pasją, strona gdynia.pl, strona www/fb SP nr 34, Rady Dzielnicy Redłowo. Ponadto plakaty i informacje w placówkach oświatowych, wspólnotach mieszkaniowych dzielnicy i miasta.

Zakładane rezultaty:
1. Podniesienie jakości życia w sferze niematerialnej mieszkańców
2. Aktywizacja dzieci i młodzieży w różnorodnych formach edukacji i wypoczynku
3. Promocja nauki i kultury oraz wartości związanych z historią i tradycją
4. Integracja środowiska mieszkańców dzielnicy
5. Promocja i popularyzacja walorów rekreacyjno-turystycznych, krajoznawczych oraz militarnych dzielnicy

Szacunkowa łączna wartość projektu

10000 zł

Mapa Lokalizacji

Załączniki