Rodzinny piknik w idei zero waste (niemarnowania/bez śmieci): animacje, warsztaty, zabawy dla dzieci i dorosłych – BO Gdynia

Rodzinny piknik w idei zero waste (niemarnowania/bez śmieci): animacje, warsztaty, zabawy dla dzieci i dorosłych

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Rodzinny piknik w idei zero waste (niemarnowania/bez śmieci): animacje, warsztaty, zabawy dla dzieci i dorosłych

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
WIT/0004
Dzielnica
Ogólnomiejski
Autor projektu
Klaudia Jarecka-Świeca
E-mail
klajarecka@gmail.com
Status:
Wybrany do realizacji
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2019

Lokalizacja projektu:

Miejscem realizacji zadania będą lasy otaczające Witomino.

Opis:

Niezwykłym atutem Witomina jest jego otoczenie przez przepiękne lasy. Tereny niezwykle cenne przy spacerach, czasie wolnym, doskonałe do obcowania z naturą. Niestety często też zaśmiecone. Całe szczęście możemy to zmienić biorąc sprawy w swoje ręce – „Miejsce pozytywnych zmian jest tam, gdzie mieszkasz”.
Zapraszamy do wspólnego spaceru, którego częścią oprócz rodzinnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu i wspaniałych okoliczności natury będą zawody w zbieraniu śmieci. Istotną częścią proponowanego projektu będzie zaangażowanie całych rodzin,dorosłych i najmłodszych, aby już od początku móc kształtować dobre nawyki.
Zapewniamy wspólnie spędzony wartościowy czas, integrację mieszkańców, uporządkowaną przestrzeń wokół nas i dużo śmiechu i zabawy. No waste, w dosłownym tłumaczeniu „brak śmieci” lub „brak marnowania”, to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Chcemy, aby proponowany piknik stał się impulsem do zmiany nawyków i zwiększenia odpowiedzialności u mieszkańców za ich dzielnicę, lasy i całą planetę.

W ramach festynu odbyłoby się:
– wspólne zbieranie śmieci / mini zawody
– poczęstunek dla mieszkańców
– animacje i zabawy dla dzieci i dorosłych
– tworzenie ekologiczne : Recykling

Na wydarzeniu przewidujemy 4 animatorów: 2 do spacerów w lesie, 2 do animacji pikniku. Wszystko w stylu No Waste.

Bezśmieciowe życie sprowadza się w praktyce do konsekwentnego stosowania kilku zasad, tak zwanych pięciu eRek (5R).

Refuse (odmawiaj) – nie gódź się na zbędne zanieczyszczenia, odmawiaj ulotek reklamowych, jednorazowych opakowań, a także wszelkich produktów wyprodukowanych ze szkodą dla środowiska, generujących odpady i zanieczyszczenia.
Reduce (ograniczaj) – redukuj liczbę przedmiotów, prowadź możliwie minimalistyczne życie, otaczaj się tylko tym, czego faktycznie używasz i co jest ci niezbędne do życia.
Reuse (używaj ponownie) – nie stosuj rozwiązań jednorazowych. Używaj wielorazowych opakowań (na przykład słoika po ogórkach konserwowych używaj do robienia przetworów lub kupowania i przechowywania ryżu), termosów, naczyń, a nawet artykułów higienicznych (golarki na żyletki, kubeczka menstruacyjnego, pasty cukrowej do depilacji). Używaj ponownie także tego, co na pierwszy rzut oka jest już śmieciem (na przykład zasadź kwiatki w dziurawym garnku, zamiast kupować nową doniczkę albo szklaną butelkę po oleju dokładnie umyj, wyparz i zlej do niej domową nalewkę).
Recycle (segreguj i przetwarzaj) – zadbaj o to, żeby zbędne rzeczy zostały przerobione na coś pożytecznego. Segreguj śmieci (papier można przetwarzać 6-krotnie) i zanoś do stosownych punktów, przerabiaj co się da nawet w domu (na przykład ze starego prześcieradła uszyj materiałową torbę na zakupy).
Rot (kompostuj) – kompostuj odpadki organiczne, otrzymując z nich energię lub naturalny nawóz. Stosuj to, co gdy się zużyje, może trafić na kompost (na przykład drewnianą szczoteczkę do zębów, konopną myjkę do naczyń).
Można dodać do nich kolejne:

Repair (naprawiaj) – łataj ubrania, noś buty do szewca, spawaj pękniętą ramę roweru, lutuj złamany kabel.
Remember (pamiętaj) – ucz się żyć świadomie, pamiętaj, że twoje wybory konsumenckie i to jak spędzasz czas mają wpływ na środowisko.

źródło: http://zero-waste.pl/czym-jest-zero-waste/

Lokalizacja pikniku jest jeszcze do uzgodnienia. Każda część lasów jest warta takiej inicjatywy. Jedną jedną preferowaną lokalizację oznaczamy na mapie, w centrum lasu jest polanka, która może sprawdzi się na piknik.

Kalkulacja kosztów:

Poczęstunek dla gości 200 osób (2000 zł); wynajem toalet przenośnych (600 zł); ubezpieczanie pikniku (200 zł); zespół ratownictwa medycznego (600 zł); animator i prowadzący x 5 (6 godzin) 80zł/h (2400 zł); ochrona (500 zł); reklama w mediach społecznościowych (600 zł); wynajem leżaków 30 szt (450 zł); zakupu worków na odpady, rękawic ochronnych (300 zł); kosztów odbioru i utylizacji odpadów zebranych podczas akcji (500 zł);

Szacunkowa łączna wartość projektu

8150 zł

Mapa Lokalizacji

Załączniki