Posadowienie masztów z flagą narodową i watykańską przy tablicy upamiętniającej lądowanie Jana Pawła II na lotnisku – BO Gdynia

Posadowienie masztów z flagą narodową i watykańską przy tablicy upamiętniającej lądowanie Jana Pawła II na lotnisku

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Posadowienie masztów z flagą narodową i watykańską przy tablicy upamiętniającej lądowanie Jana Pawła II na lotnisku

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
BAD/0020
Dzielnica
Babie Doły
Autor projektu
Piotr Kotulski
Status:
Wybrany do realizacji
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2020

Lokalizacja projektu:

ul. Zielona

Opis:

Nie ma wciąż w naszym społeczeństwie silnej więzi z własnymi symbolami państwowymi. Dopiero niedawno, bo 20 lutego 2004 r., Sejm znowelizował ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uznając, że barwy narodowe można eksponować bez ograniczeń (art. 5 ust. 2), pod warunkiem, że zapewni się im należną cześć i szacunek.

Prezydent RP w oparciu o ustawę z dnia 20 lutego 2004 r. ustanowił Dzień Flagi RP. Właściwie dopiero od tego momentu corocznie odnotowuje się wiele inicjatyw związanych z eksponowaniem flagi. Pod tym względem jednak nie mamy ani długiej, ani bogatej tradycji. Tymczasem tworzenie i propagowanie tych tradycji budzi nie tylko poczucie patriotyzmu, integruje naród, pogłębia tożsamość narodową, ale też umacnia społeczeństwo obywatelskie, skupiając je wokół wspólnych symboli i znaków. Wzorem mogą być kraje, gdzie popularyzacja flagi jest naprawdę imponująca, gdzie istnieją bogate ceremoniały, gdzie powołane są do tego specjalne instytucje i organizacje, gdzie wreszcie obchody dnia flagi organizowane są od dawna.

Przy tablicy upamiętniającej lądowanie Jana Pawła II na lotnisku w Babich Dołach oprócz flagi narodowej konieczna jest także flaga watykańska, ponieważ jest to symboliczne miejsce dla całej Gdyni, a papież należy do grona zasłużonych dla ojczyzny Polaków oraz był Suwerenem Państwa Watykańskiego.

Szacunkowa łączna wartość projektu

10000 zł

Mapa Lokalizacji

Załączniki