Poprawa bezpieczeństwa ruchu na ulicy Świętojańskiej poprzez wyniesienie 3 przejść dla pieszych – BO Gdynia

Poprawa bezpieczeństwa ruchu na ulicy Świętojańskiej poprzez wyniesienie 3 przejść dla pieszych

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Poprawa bezpieczeństwa ruchu na ulicy Świętojańskiej poprzez wyniesienie 3 przejść dla pieszych

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
2022/SRO/0014
Dzielnica
Śródmieście
Status:
Odrzucony
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2022

Lokalizacja projektu:

Główna ulica miasta, objęta ograniczeniem do 30 km/h. Ulica Świętojańska - skrzyżowania z Armii Krajowej, ze Żwirki i Wigury i z Traugutta/I AWP

Opis:

Wspólnie poprawmy bezpieczeństwo na ulicy Świętojańskiej. Ulica to stanowi oś Śródmieścia, jest pokryta strefą Tempo 30, niemniej wielu kierowców jadących „do góry” nadal przekracza prędkość powodując zagrożenie dla pieszych i rowerzystów. Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego poprzez wyniesienie 3 przejść dla pieszych (skrzyżowania z Armii Krajowej, ze Żwirki i Wigury i z Traugutta/I AWP). Są to newralgiczne z punktu widzenia pieszych i jednocześnie najpopularniejsze przejścia. Szczególnym beneficjentem będą piesi o specjalnych potrzebach: osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, a także dzieci.

Założeniem projektu jest takie ukształtowanie przejść, by kierowcy nie mieli możliwości przekraczania prędkości w ich bezpośrednim sąsiedztwie i jednocześnie takie ich rozrzedzenie (około 300 metrów od siebie), by kierowcy pamiętali o utrzymywaniu prędkości w granicach 30 km/h. Jest to prędkość pozwalająca na unikanie większych obrażeń w przypadku zderzenia z pieszym. Dodatkową korzyść stanowić będzie to, że ułatwiony dla kierowców będzie wyjazd z przecznicy w Świętojańską, bądź jej przecięcie. Kierowcy będą zwalniać przed przejściami, dzięki czemu łatwiej będzie się włączyć do ruchu. Zakłada się też, że istnienie wyniesionych przejść dla pieszych będzie zachęcać kierowców, którzy jedynie przez ulicę Świętojańską przejeżdżają wybiorą ulice Władysława IV, która jest ulicą o charakterze przelotowym.

Na etapie projektowym zakładamy, że przejścia te będą ukształtowane w taki sposób, by bezproblemowo przejechały przez nie trolejbusy (rozwiązania takie zastosowano na Pustkach Cisowskich i na Leszczynkach), a także by nie powodowały dodatkowych utrudnień dla ruchu rowerowego (tak jak na ulicy Brzechwy na Karwinach).

Wizja zero (zero wypadków, zero kolizji, zero zabitych i rannych) może spełnić się w Śródmieściu i całej Gdyni. Niemniej wymaga to rozwiązań infrastrukturalnych, bo nie postawimy przy każdym przejściu policjantów przez cały czas. A każdy z nas jest pieszym, każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu dostać się do punktów w pobliżu Świętojańskiej lub ją przeciąć. Dlatego zachęcamy do głosowania!

Kalkulacja kosztów:

KosztWartość
Wyniesione 3 przejść dla pieszych + oznakowanie125000 zł

Szacunkowa łączna wartość projektu

125000 zł

Mapa Lokalizacji

Załączniki