Popkultura dla młodzieży: m.in. Festiwal Komiksów i Gwiezdnych Wojen, klub filmowy, spotkania autorskie, warsztaty cosplayowe, muzyczne, fotograficzne, filmowe, rysowania i VR – BO Gdynia

Popkultura dla młodzieży: m.in. Festiwal Komiksów i Gwiezdnych Wojen, klub filmowy, spotkania autorskie, warsztaty cosplayowe, muzyczne, fotograficzne, filmowe, rysowania i VR

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Popkultura dla młodzieży: m.in. Festiwal Komiksów i Gwiezdnych Wojen, klub filmowy, spotkania autorskie, warsztaty cosplayowe, muzyczne, fotograficzne, filmowe, rysowania i VR

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
RED/0012
Dzielnica
Redłowo
Autor projektu
Izabela Rutkowska
Status:
Zakwalifikowany do głosowania
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2019

Lokalizacja projektu:

Biblioteka z pasją to coś więcej niż wypożyczalnia książek. To przestrzeń do twórczego spędzania czasu, miejsce spotkań, które łączą edukację z hobby. Prowadzona przez bibliotekarki, które wiedzą, co to znaczy mieć pasję i doskonale rozumieją młodych ludzi, bo głównie do nich będzie skierowana oferta biblioteki.

Opis:

Projekt (Pop)Kultura-Pasja-Redłowo zakłada aktywizację i rozwój młodzieży za pomocą oferty różnorodnych warsztatów oraz wydarzeń. Pracując na co dzień z tą grupą wiekową, mamy możliwość bezpośredniego pozyskiwania wiedzy o ich potrzebach i oczekiwaniach. Projekt jest na nie odpowiedzią, a zarazem umożliwieniem młodym ludziom sprawdzenia się w różnego typu aktywnościach – co istotne, bezpłatną. Dzięki niemu bowiem młodzież z rodzin o różnych poziomach zamożności będzie mogła poznać sposoby na kreatywne spędzanie wolnego czasu, co być może stanie się w przyszłości ich drogą zawodową.

Przede wszystkim wiele młodych osób jest zainteresowanych utworzeniem w Bibliotece z Pasją klubu filmowego. Do tej pory, ze względów finansowych, nie miałyśmy możliwości spełnić tych oczekiwań, mimo profesjonalnej kadry, która chce i może poprowadzić dyskusje filmowe. Wśród młodych czytelników mamy przyszłych filmowców, bardzo zainteresowanych, aby również samodzielnie moderować tego typu zajęcia, niestety bez parasola licencyjnego, uwzględniającego prawa autorskie, jest to niemożliwe.

Przy Bibliotece działa też, od września 2018 roku, „Pasjopismo” – gazetka tworzona przez młodzież, w której publikuje ona swoją twórczość. Jest to nie tylko szansa na pokazanie swoich przemyśleń, ale też docenienie ich przez innych, pokonanie własnej nieśmiałości czy pierwsze spotkanie z krytyką. Gazetka działa nieprzerwanie, jednak ograniczone zasoby finansowe biblioteki powodują, że wygląd stron nie spełnia oczekiwań młodych dziennikarzy. Mają oni ponadto ambicje, aby pokazywać gazetkę również w innych miastach Trójmiasta – w miejscach ich zamieszkania czy edukacji – co nie zawsze jest możliwe ze względu na zbyt małą liczbę drukowanych egzemplarzy. Dofinansowanie tego pomysłu umożliwi nam uatrakcyjnienie wyglądu miesięcznika oraz rozpowszechnienie ich w innych placówkach czy miastach.

Dzień Gwiezdnych Wojen (May the 4th be with you) oraz Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów to wydarzenia, które cieszą się w Bibliotece coraz większą popularnością. W związku z tym chciałybyśmy wydłużyć czas ich trwania oraz uatrakcyjnić ich ofertę poprzez bardziej różnorodne warsztaty (cospleyowe, pisarskie, ilustratorskie, robienia biżuterii, stylizacji fryzur, malowania figurek itp.) czy spotkania z popularnymi twórcami – często jedyną szansę na rozmowę lub pozyskanie autografu. Wspomniane wydarzenia kryją w sobie nie tylko rozrywkę, ale również edukację i szanse na rozwój pasji, jak i poznanie nowych, kreatywnych dróg spędzania wolnego czasu.

Kolejna gałąź sztuki, w której młodzież chętnie próbuje swoich sił, to muzyka. Tutaj proponujemy warsztaty uwzględniające zabawy z głosem, pracę z oddechem czy nowoczesną technologią. Oferta jest tak skonstruowana, by można było z niej skorzystać nawet bez słuchu muzycznego, a tematyka jest nowoczesna, uwzględniająca techniki komputerowe i darmowe programy. Praktyka beatboxu nie wymaga wrażliwości muzycznej, natomiast tego typu dźwięki zawsze imponują odbiorcom. Druga coraz popularniejsza gałąź muzyki rozrywkowej to komponowanie za pomocą pętli loopera, niewielkiego urządzenia nagrywającego kilka ścieżek dźwiękowych jednocześnie. Na tych warsztatach uczestnicy dowiedzą się, jak korzystać z niego lub programów komputerowych o podobnym przeznaczeniu oraz wspólnie nagrają utwór. Natomiast osobom, które potrafią śpiewać lub chcą się sprawdzić w bardziej wymagających kompozycjach, proponujemy warsztaty musicalowe. Wszystkie zostaną poprowadzone przez profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem.

Uzupełnieniem dla klubu filmowego będą warsztaty pisania scenariuszy filmowych, obsługi kamery, obróbki obrazu czy z inżynierii dźwięku. Odpowiedzią na liczne pytania naszych młodych czytelników są ponadto warsztaty fotograficzne, które z jednej strony zostaną dostosowane do potrzeb młodzieży, a z drugiej wprowadzą element edukacyjny, wykorzystując technikę cyjanotypii. Warsztaty poprowadzi fotografka i nauczycielka na co dzień pracująca w technikum fotograficznym.

W naszym poczuciu projekt stanowi odpowiedź na potrzeby młodzieży, a zarazem uzupełnia lukę w gdyńskiej ofercie kulturalnej dla tej grupy osób. Przewidziane przez nas zajęcia mają charakter bezpłatny, co tez powoduje otwartą dostępność i umożliwia skorzystanie z nich osobom również z ubogich rodzin, wyrównując szanse na rozwój pasji lub podjęcie artystycznych aktywności osobom, które z przyczyn finansowych nie mogły tego zrobić.

Co również warto w naszym przekonaniu dodać i co wynika z naszego doświadczenia, wydarzenia zawarte w naszym projekcie cieszą się wśród młodych bardzo dużym zainteresowaniem, ale też przyciągają do biblioteki nowych czytelników. niejednokrotnie bowiem obserwowałyśmy, że uczestnicy zajęć korzystają następnie z oferty Biblioteki z Pasją i Karty do Kultury, bywając tu regularnie i realizując się w różnorodnych aktywnościach, również jako prowadzący spotkania czy warsztaty. Jesteśmy pewne, że tego typu projekty przyczyniają się również do rozwoju czytelnictwa w bodaj najtrudniejszej grupie wiekowej.

Budżet: kalkulację przygotowano w oparciu o koszty planowane. W trakcie realizacji projektu zaplanowane kwoty mogą zostać przesunięte pomiędzy poszczególnymi pozycjami budżetu przedsięwzięcia, w taki sposób, aby nie uległa zmianie ogólna kwota projektu.

Kalkulacja kosztów:

Klub filmowy - parasol licencyjny - 1 licencja (1200 zł); Klub filmowy - popcorn (100 zł); Tydzień Gwiezdnych Wojen - May the 4th be with you (w tym m.in. prelekcje, warsztaty pisarskie, malowania figurek, warsztaty wirtualnej rzeczywistości, cosplayowe, tworzenia biżuterii, "Uczesz się jak Leia", stoiska z książkami, gadżetami, fotobudka, wystawa modeli filmowych (2000 zł); Międzynarodowy Dzień (lub dwa) Publicznego Czytania Komiksów (m.in. spotkanie z youtuberem i twórcami komiksów, warsztaty: scenopisarskie i ilustratorskie/kaligraficzne - fontów komiksowych, malowania figurek, cosplayowe, mangowe, prelekcje, stoiska z książkami, fotobudka). Wynagrodzenie dla osób prowadzących oraz na materiały warsztatowe (2000 zł); Pasjopismo - wydruk 140 egz x 12 miesięcy (800 zł); Warsztaty muzyczne: Podstawy beatboxu, wynagrodzenie dla osoby prowadzącej, 1 warsztat po 3 godziny x 200 zł (600 zł); Warsztaty muzyczne: Nagrajmy razem utwór! (technika loopowania); wynagrodzenie dla osoby prowadzącej, 1 warsztat po 3 godziny x 200 zł (600 zł); Warsztaty muzyczne: Najpopularniejsze musicale; wynagrodzenie dla osoby prowadzącej, 1 warsztat po 3 godziny x 200 zł (600 zł); Warsztaty filmowe: pisanie scenariuszy filmowych, z inżynierii dżwięku, tworzenia filmów, obróbki zdjęć i obsługi kamery; wynagrodzenie dla osoby prowadzącej, 2 warsztaty po 3 godziny x 200 zł (1200 zł); Warsztaty fotograficzne z wykorzystaniem cyjanotypii wynagrodzenie dla osoby prowadzącej, 1 warsztat po 3 godziny x 200 zł (600 zł); Materiały promocyjne (300 zł);

Szacunkowa łączna wartość projektu

10000 zł

Załączniki