Park kieszonkowy przy ulicy Staffa (obok SP42), uporządkowanie terenu pomiędzy przedszkolem 44 a ulicą Korzenną oraz nasadzenia róź i trzcinników w pasie rozdziału ulicy Brzechwy – BO Gdynia

Park kieszonkowy przy ulicy Staffa (obok SP42), uporządkowanie terenu pomiędzy przedszkolem 44 a ulicą Korzenną oraz nasadzenia róź i trzcinników w pasie rozdziału ulicy Brzechwy

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Park kieszonkowy przy ulicy Staffa (obok SP42), uporządkowanie terenu pomiędzy przedszkolem 44 a ulicą Korzenną oraz nasadzenia róź i trzcinników w pasie rozdziału ulicy Brzechwy

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
KAR/0015
Dzielnica
Karwiny
Status:
Wybrany do realizacji
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2020

Lokalizacja projektu:

1) Karwiny II: obszar pomiędzy placem zabaw, szkołą nr 42, przychodnią i ulicą Staffa 2) Karwiny I: obszar pomiędzy przedszkolem nr 44 a sięgaczem ulicy Korzennej 3) Karwiny III: pas rozdziału jezdni ulicy Brzechwy

Opis:

Projekt przewiduje urządzenie trzech miejsc zielonych w dzielnicy: parku kieszonkowego, rabaty oraz estetycznego pasa rozdziału jezdni.
PARK KIESZONKOWY PRZY STAFFA (powierzchnia około 850m2)
Celem zadania jest stworzenie w przestrzeni dzielnicy Karwiny małych, przyjaznych terenów zielonych służących szeroko pojętej rekreacji. Są to tzw. parki kieszonkowe, które na całym świecie cieszą się coraz większą popularnością. W dużych miastach o bardzo gęstej zabudowie ważną kwestią jest dbałość o tworzenie także niewielkich przestrzeni zielonych, które mieszkańcom będą dawały możliwość odpoczynku i kontaktu z przyrodą. Dlaczego kieszonkowe? Ze względu na ich rozmiar, który przeważnie nie przekracza powierzchni 5000 m2. Zupełnie odwrotnie jest natomiast z ich funkcją, której przecenić się nie da. Idea parków kieszonkowych jest bowiem odpowiedzią na bardzo ważną kwestię dostępności terenów zielonych dla mieszkańców wielkich aglomeracji miejskich. Sytuacją idealną jest ta, w której każdy ma wokół siebie park, skwer, bądź inny teren zielony w odległości 5-15 minut spaceru od miejsca zamieszkania. Do takiego stanu chcielibyśmy dążyć, dlatego proponujemy lokalizację centralną i uczęszczaną dla Karwin – obok placu zabaw, szkoły, przychodni. Jest to bardzo uczęszczane miejsce, zaś dzięki temu, że jest on oddalony od ul. Chwaszczyńskiej i osłonięty budynkiem przychodni/komisariatu nie jest narażony na hałas. Rosną tutaj duże drzewa, dzięki czemu przy odpowiednim zagospodarowaniu może dawać cień odwiedzającym od samego początku swojego istnienia. Idea parków kieszonkowych jest z wielkimi sukcesami realizowana w innych miastach Polski, w szczególności w Krakowie i Wrocławiu. W Gdyni są już wdrażane m.in. w ramach Budżetu Obywatelskiego.
Chcemy, by obecny trawnik pomiędzy placem zabaw a przychodnią stał się miejscem, które cieszy oko i w którym można wypocząć, spędzić przyjemnie czas z rodziną czy przyjaciółmi i w kolorowej, pachnącej kwiatami przestrzeni odpoczywać mniej lub bardziej aktywnie.
Prace będą obejmowały:
Uporządkowanie i przygotowanie terenu;
Nawierzchnie przepuszczalne;
Zieleń razem (materiał roślinny, posadzenie, zabezpieczenie, pielęgnacja):
Drzewa (5 szt.); krzewy; byliny/trawy ozdobne/łąki kwietne/rośliny jednoroczne/rośliny cebulowe/rabaty deszczowe (retencjonowanie wód)/rośliny miododajne (owady w mieście);
Mała architektura – ławki/duże siedziska, siedziska (mniejsze), kosze na śmieci oraz inne elementy zagospodarowania jak np. elementy artystyczne/elementy podnoszące estetykę lub bezpieczeństwo przestrzeni/ stojaki rowerowe/poidełka dla ptaków i/lub owadów i/lub psów/ budki dla ptaków/ domki dla owadów itp.
TEREN PRZY KORZENNEJ (PO WSCHDONIEJ STRONIE PRZEDSZKOLA NR 44)
Celem zadania jest przywrócenie zdegradowanej obecnie przestrzeni obok przedszkola. W miejsce rozjechanego przez samochody błotnistego klepiska obok przedszkola. Dzisiaj teren jest zniszczony, chcemy, by stał się estetycznym elementem ciągu pieszego. Dobór roślin w rabacie zależeć będzie od specjalistów. Zagospodarowany zostanie teren ok. 200 m2.
Prace będą obejmowały:
Uporządkowanie i przygotowanie terenu
Zieleń razem (materiał roślinny, posadzenie, zabezpieczenie, pielęgnacja):
Krzewy; byliny/trawy ozdobne/łąki kwietne/rośliny jednoroczne/rośliny cebulowe/rabaty deszczowe (retencjonowanie wód)/rośliny miododajne (owady w mieście)
Całość zabezpieczona będzie przed parkowaniem.

NASADZENIA RÓŻ I TRZCINNIKÓW PRZY ULICY BRZECHWY
Celem zadania jest stworzenie estetycznej i ekologicznej przestrzeni w miejscu trawnika w pasie dzielącym jezdnie ulicy Brzechwy. Nasadzenia kwiatów i ozdobnych trwa to przyjazna środowisku alternatywa dla trawników. Są łatwe w utrzymaniu i mało wymagające, dlatego oszczędzają czas, pieniądze i zasoby. Wspierają dziką przyrodę – dzięki bogactwu i różnorodności stanowią miejsce do życia dla pożytecznych owadów i innych małych zwierząt. Wysokie i zwarte nasadzenia roślinne zapobiegają także efektowi wysp ciepła. Ukwiecony pas rozdziału będzie nie tylko oczyszczał powietrze i magazynować wodę, ale będzie także estetyczną wizytówką osiedla Karwiny III. Projektowany pas z nasadzeniami roślinnymi (nasadzenia plamowe) obejmował będzie powierzchnię około 500 m2.
Prace będą obejmowały:
Uporządkowanie i przygotowanie terenu;
Zieleń razem (materiał roślinny, posadzenie, zabezpieczenie, pielęgnacja):
Krzewy; byliny/trawy ozdobne/łąki kwietne/rośliny jednoroczne/rośliny cebulowe/rabaty deszczowe (retencjonowanie wód)/rośliny miododajne (owady w mieście).

Szacunkowa łączna wartość projektu

285000 zł

Mapa Lokalizacji

Załączniki