Odnowa parku przy SP 21 i Szpitalu Miejskim z przeznaczeniem do celów wypoczynkowych i edukacyjnych oraz udostępnienie dla wszystkich mieszkańców Gdyni – BO Gdynia

Odnowa parku przy SP 21 i Szpitalu Miejskim z przeznaczeniem do celów wypoczynkowych i edukacyjnych oraz udostępnienie dla wszystkich mieszkańców Gdyni

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Odnowa parku przy SP 21 i Szpitalu Miejskim z przeznaczeniem do celów wypoczynkowych i edukacyjnych oraz udostępnienie dla wszystkich mieszkańców Gdyni

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
Dzielnica
Śródmieście
Status:
Wybrany do realizacji
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2021

Lokalizacja projektu:

Tereny zielone przylegające do budynku Szkoły Podstawowej nr 21

Opis:

Projekt ukierunkowany jest na ochronę i odbudowę parku w centrum miasta oraz zachęcenie do spędzania czasu na powietrzu w północnej części Śródmieścia.

Odbudowa parku przy Szkole Podstawowej nr 21 i Szpitalu Miejskim
W czasach, w których deweloperzy zabiegają o każdy skrawek gruntu w centrach miast, tereny zielone stają się dla mieszkańców skarbem cenionym na wagę złota. Są to nie tylko płuca miasta, ale również miejsca potrzebne do odpoczynku, wyciszenia, nabrania energii dla osób w różnym wieku. Park usytuowany w centrum miasta jest szczególnie potrzebny dla mieszkańców o ograniczonej mobilności ruchowej, dla których pokonywanie dłuższych dystansów stanowi nie lada wyzwanie.

Park przy SP21 i Szpitalu Miejskim wymaga gruntownej przebudowy, zadbania o wyjałowioną i schorowaną roślinność, ochronę starych drzew, przycinkę gałęzi zagrażających zawaleniem, nasadzenie nowej trawy, roślin i drzew oraz wytyczenia nowych alejek i stref.

Co zyskamy jako mieszkańcy z odbudowy parku:
– park będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców, również osób o ograniczonej mobilności ruchowej (zlikwidowane będą krawężniki ograniczające dostęp do terenów zielonych, nowe ławki z oparciami bocznymi, szersze i wyrównane alejki bez wystających korzeni),
– pojawią się nasadzenia nowych drzew i roślin dostosowanych do warunków i nasłonecznienia,
– będą trawy ozdobne, łąki kwiatowe, rośliny pomagające wyciszeniu i nabraniu energii,
– wytyczone zostaną nowe alejki do spacerowania i prowadzenia wózków,
– ławki będą dostosowane do seniorów oraz osób o ograniczonej mobilności ruchowej,
– powstaną łąki sprzyjające maluchom, zachęcające do spacerów z małymi dziećmi
– powstaną miejsca do pikników na trawie,
– łąki będą dostosowane do czytania książek na trawie czy ławce,
– pojawi się stół do szachów oraz przyrządy edukacyjne – optyczne, akustyczne i kinetyczne

Teren objęty projektem obejmuje powierzchnię 1221 m2. Jest to teren, który wielkością podobny jest do parków, zakładanych z wygranych projektów Budżetu Obywatelskiego w innych dzielnicach Gdyni. Wielkość terenu pozwala na realizację pięknego ogrodu zielonego w połączeniu z funkcją edukacyjną oraz wypoczynkową.

Na terenie parku powstaną obiekty edukacyjne rozwijające wyobraźnię i wiedzę. Odwiedzający będą mogli zobaczyć „iluzje” optyczne, efekty akustyczne i kinetyczne, porozmawiać przez głuchy telefon w dwóch miejscach w parku i pograć w szachy lub warcaby (figury do gry dostępne będą nieodpłatnie w portierni szkoły).

Projekt ogrodu zakłada stworzenie przestrzeni sprzyjającej czytaniu książek przy delikatnym szumie ozdobnych traw oraz nauce na świeżym powietrzu. Będzie też możliwość prowadzenia lekcji na trawie, a także organizacji kameralnych przedstawień, koncertów, spotkań edukacyjnych oraz artystycznych dla wszystkich mieszkańców.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 21 promująca ideę Miasta Morza i Marzeń potwierdziła, że planuje kontynuację (w ramach osobnych projektów) rozwój terenów zielonych w pobliżu szkoły, w zakresie stref edukacyjnych nt. historii Gdyni oraz sylwetek osób, które odważnie realizując swoje marzenia, doprowadziły do pięknego rozwoju naszego miasta.

Park usytuowany jest w sąsiedztwie Szpitala Miejskiego, którego pacjenci nie dysponują przestrzenią do rekonwalescencji na świeżym powietrzu. Intencją projektu odbudowy parku jest również stworzenie przestrzeni dla pacjentów Szpitala Miejskiego, którzy będą mogli odetchnąć od klimatu szpitalnych ścian, spotkać się z bliskimi, nabrać siły, pospacerować w sprzyjającym otoczeniu oraz usiąść na odpowiednio przystosowanej ławce.

Odbudowany park będzie zachęcał do odwiedzin wszystkich mieszkańców i pomagał w zdobywaniu równowagi i harmonii. Na terenie parku dostępne będą strefy umożliwiające organizację aktywności dla mieszkańców – koncerty plenerowe, pikniki, festyny, zajęcia ruchowe. Szkoła Podstawowa będzie mogła zorganizować zajęcia na powietrzu w ramach gdyńskiego programu Szkoła Otwarta – skierowanego do wszystkich mieszkańców Gdyni, polegające na zajęciach ruchowych oraz tematycznych.

PODSUMOWUJĄC, założeniem tego projektu jest ochrona i rozwój terenów zielonych na terenie Śródmieścia oraz zachęcenie mieszkańców do ich regularnego odwiedzania. Szczególnie w obecnym czasie ważne jest abyśmy pomyśleli i zadbali o naszą przyszłość oraz miejsca, w których będziemy mogli aktywnie odpocząć i nabrać energii, nie tylko w weekend, ale również w tygodniu poprzez krótki spacer po pracy, po szkole, po obiedzie.

Zagłosuj na odbudowę parku przy SP 21 i Szpitalu Miejskim.

Kalkulacja kosztów:

Odbudowa ogrodu – Wykonanie projektu 5000
Odbudowa ogrodu – Pielęgnacja przez 3 lata 27367
Odbudowa ogrodu – Tablica informacyjna o realizacji z BO – 1 sztuka 1000
Odbudowa ogrodu – Frezowanie pnia drzewa do 0,75 m2 – 2 sztuki 1340
Odbudowa ogrodu – Wycinka drzew do 5 m wysokości – 3 sztuki 1350
Odbudowa ogrodu – Przygotowanie terenu pod obsadzenia bylinowe, wymiana gleby (głębokość 20-30 cm) 10710
Odbudowa ogrodu – Wywóz gruzu i kamieni – 4 tony 800
Odbudowa ogrodu – Wywóz odpadów zielonych (7cm) 3238
Odbudowa ogrodu – Założenie trawnika z siewu (na płaskim terenie) + częściowa wymiana ziemi (głębokość ok. 10 cm) 7320
Odbudowa ogrodu – Sadzenie cebul kwiatowych małych (krokusy i tulipany i żonkile, 60-100 szt./m2) – 5 m2 1100
Odbudowa ogrodu – Sadzenie bylin, traw ozdobnych do 9 szt./m2 + podłoże, bez przygotowania terenu 55080
Odbudowa ogrodu – Sadzenie krzewów średniej wielkości + podłoże, nawóz 15250
Odbudowa ogrodu – Sadzenie drzew + podłoże, nawóz – 2 sztuki 4400
Odbudowa ogrodu – Palikowanie drzew – 2 sztuki 400
Odbudowa ogrodu – Ściółkowanie bylin – kora bez agrowłukniny 6732
Odbudowa ogrodu – Ściółkowanie krzewów – kora bez agrowłukniny 1342
Odbudowa ogrodu – Obrzeże aluminiowe 19920
Odbudowa ogrodu – Nawierzchnia mineralna typu Hanse Grand bez obrzeży 135000
Odbudowa ogrodu – Ławka stalowo-drewniana z oparciem i podłokietnikami (deski z drewna egzotycznego) – 6 sztuk 12000
Odbudowa ogrodu – Kosz na śmieci metalowy z daszkiem – 2 sztuki 3000
Odbudowa ogrodu – Stół do gry w szachy – 1 sztuka 7000
Odbudowa ogrodu – Obiekty edukacyjne pobudzające zmysły – optyczne, akustyczne, kinetyczne 23642

Szacunkowa łączna wartość projektu

342991 zł

Załączniki