Nowa ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Morskiej na odcinku Swarzewska-Św. Góra – BO Gdynia

Nowa ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Morskiej na odcinku Swarzewska-Św. Góra

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Nowa ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Morskiej na odcinku Swarzewska-Św. Góra

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
2022/CHY/0031
Dzielnica
Chylonia
Status:
Zakwalifikowany do głosowania
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2022

Lokalizacja projektu:

Projekt przewiduje wyznaczenie lub budowę nowej drogi rowerowej wzdłuż południowej strony ulicy Morskiej w dzielnicy Chylonia

Opis:

Razem poprawmy system ścieżek rowerowych w Gdyni! Gdyńskie drogi rowerowe cały czas nie stanowią spójnego i bezpiecznego systemu. Zmieńmy to głosując w Budżecie Obywatelskim. Na Morskiej może pojawić się bezpieczna i wygodna droga rowerowa odseparowana od ruchu samochodowego.

Ulica Morska stanowi kręgosłup komunikacyjny północno-zachodniej Gdyni. Pozwala na sprawne dotarcie dla około 60 tys. mieszkańców Gdyni (Cisowej, Chyloni, Pustek, Leszczynek i Grabówka) do Śródmieścia. Atutem tej ulicy jest także to, że biegnie ona po płaskim terenie. Wzdłuż tej ulicy zlokalizowanych jest wiele punktów docelowych: sklepów, usług, czy instytucji.

Pomimo tego na ulicy Morskiej porusza się mniej rowerzystów niż np. po alei Zwycięstwa. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest niska jakość dróg rowerowych wzdłuż tej ulicy. Mieszkańcy Chyloni wybierający rower w swoich podróżach zmuszeni są do uciążliwych zmian strony ulicy Morskiej, co w konsekwencji powoduje straty czasowe i zniechęca do jazdy rowerem. Mieszkańcy rejonu ulicy Rozewskiej, Helskiej, czy Swarzewskiej zaś zobligowani są do jazdy jezdnią, jednakże lęk przed wypadkiem sprawia, że łamią oni przepisy i jadą chodnikiem. Problemem jest również zniszczona nawierzchnia ciągu pieszego na wysokości Świętej Góry. To wszystko sprawia, że ruch rowerowy wzdłuż ulicy Morskiej jest mniejszy niż wskazywałby jego potencjał, choć wg danych z liczników powoli rośne.

Projekt polega na uzupełnieniu drogi rowerowej po południowej stronie ulicy Morskiej od skrzyżowania ze Swarzewską do Świętej Góry. Zakładamy, że powstanie bezpieczna i wygodna dla użytkowników droga rowerowa w miejsce zniszczonego ciągu pieszo-jezdnego. Na odcinku na wysokości przystanku Wiejska 01 potrzebna jest budowa około 60 metrów nowej drogi rowerowej, która ominie przystanek od tyłu. Na dalszym odcinku wystarczy wyremontować istniejącą nawierzchnię i wyznaczyć drogę rowerową na asfalcie. Proponowany remont ciągu pieszego, który stanie się częściowo drogą rowerową, zakończy się na wysokości św. Góry, ze względu na koszty.

Im lepsze warunki do poruszania się rowerem, tym więcej mieszkańców wybierze rower. Im. Więcej gdynian wybierze rower, tym mniejsze będą korki na ulicach, tym mniejszy tłok będzie w komunikacji miejskiej, tym czystsze będzie powietrze, zaś ulice cichsze i bezpieczniejsze. Każdy z nas jest rowerzystą – część dojeżdża rowerem do pracy, inni do szkoły, zaś jeszcze inni wybierają rower jako rekreację. Stąd dalszy rozwój dróg rowerowych to same korzyści dla miasta i wszystkich jego mieszkańców.

Dlatego zachęcamy wszystkich do głosowania na nasz projekt!

Kalkulacja kosztów:

KosztWartość
Budowa drogi rowerowej omijającej przystanek 90000 zł
Remont ciągu pieszego na odcinku przystanek "Wiejska (kier. Śródmieście)- Święta Góra (800 m2 * 410 zł)328000 zł
Dokumentacja projektowa przebudowywanych odcinków (60mb*400 zł)24000 zł
Dokumentacja projektowa "Przestawienie wiaty przystankowej i tablicy TIPP dla przystanku "Wiejska" (kier. Śródmieście)" (1szt.*9000 zł)9000 zł
Wyznaczenie nowego przejazdu przez ulicę Morską na Węźle Żołnierzy Wyklętych (35 mb * 1500 zł)52500 zł
Dokumentacja projektowa nowego przejazdu rowerowego przez ulicę Morską na Węźle Żołnierzy Wyklętych10500 zł
Dokumentacja projektowa nowej organizacji ruchu (1szt.*20000 zł)20000 zł
Wymiana obrzeża betonowego (rozbiórka, odwóz, ustawienie nowego obrzeża) - 125 zł/mb22500 zł

Szacunkowa łączna wartość projektu

556500 zł

Mapa Lokalizacji