Nowa ścieżka rowerowa na początku ulicy Świętojańskiej – na odcinku od Partyzantów do Piłsudskiego – BO Gdynia

Nowa ścieżka rowerowa na początku ulicy Świętojańskiej – na odcinku od Partyzantów do Piłsudskiego

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Nowa ścieżka rowerowa na początku ulicy Świętojańskiej – na odcinku od Partyzantów do Piłsudskiego

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
2022/WSM/0012
Dzielnica
Wzgórze Św. Maksymiliana
Status:
Odrzucony
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2022

Lokalizacja projektu:

Projekt przewiduje budowę drogi rowerowej ulicy Świętojańskiej między ul. Partyzantów a Piłsudskiego

Opis:

Razem poprawmy system ścieżek rowerowych w Gdyni! Gdyńskie drogi rowerowe cały czas nie stanowią spójnego i bezpiecznego systemu. Zmieńmy to głosując w Budżecie Obywatelskim. Wspólnie rozpocznijmy działania na rzecz połączenia rowerowego ze Śródmieściem

Ulica Świętojańska stanowi salon Gdyni. Jest ona także dojazdem dla mieszkańców południowej i południowo-zachodniej Gdyni do ścisłego centrum, ale także do terenów wzdłuż morza, Polanki Redłowskiej, czy licznych instytucji takich jak Urząd Miasta, teatr, szkoły, kina etc.

Na początkowym odcinku ulicy (tj. między Partyzantów a Piłsudskiego) funkcjonują jedynie pasy rowerowe wyznaczone pomiędzy dwoma pasami ruchu ogólnego. Ze względu na liczne kursujące w tym rejonie autobusy i trolejbusy, często zdarza się, że rowerzyści muszą czekać na zielone światło pomiędzy dwoma pojazdami. Warto wskazać, że pasami tymi muszą jechać także dzieci powyżej 10 roku życia, bo obligują je do tego przepisy.

Dlatego właśnie uważamy, że droga rowerowa poprowadzona zgodnie ze standardami za wiatą przystanku „Urząd Miasta Świętojańska” będzie wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem. Dzięki temu zmniejszy się liczba punktów kolizyjnych, zwłaszcza w relacji Świętojańska – Piłduskiego, gdzie rowerzysta po prostu skręci w prawo, bez konieczności wjazdu, a potem zjazdu z jezdni. Jest to ważne, gdyż w tym rejonie porusza się dużo rekreacyjnych rowerzystów, mniej wprawionych w ruchu ulicznym.

Jednocześnie zakładamy, że rowerzyści – mając bezpieczną i wygodną dla siebie przestrzeń – rzadziej będą wybierać ze strachu nielegalną jazdę, przez którą obniża się komfort poruszania się pieszych, w szczególności wysiadających z pojazdów ZKM.

Zakłada się przy tym, że droga rowerowa zostanie wybudowana zgodnie z tzw. wyłączonym zakresem projektu centralnego, który miasto – ze względu na koszty – nie będzie realizować.

Im lepsze warunki do poruszania się rowerem, tym więcej mieszkańców wybierze rower. Im. Więcej gdynian wybierze rower, tym mniejsze będą korki na ulicach, tym mniejszy tłok będzie w komunikacji miejskiej, tym czystsze będzie powietrze, zaś ulice cichsze i bezpieczniejsze. Każdy z nas jest rowerzystą – część dojeżdża rowerem do pracy, inni do szkoły, zaś jeszcze inni wybierają rower jako rekreację. Stąd dalszy rozwój dróg rowerowych to same korzyści dla miasta i wszystkich jego mieszkańców.

Dlatego zachęcamy wszystkich do głosowania na nasz projekt!

Kalkulacja kosztów:

KosztWartość
Budowa drogi rowerowej na wzdłuż ulicy Świętojańskiej na odcinku Partyzantów-Piłsudskiego (160mb*1500 zł)240000 zł
Dokumentacja projektowa odcinka (160 mb * 400 zł)64000 zł

Szacunkowa łączna wartość projektu

304000 zł

Mapa Lokalizacji