Montaż ogólnodostępnego defibrylatora przy kościele pw. św. Antoniego – ul. Ujejskiego 40 – BO Gdynia

Montaż ogólnodostępnego defibrylatora przy kościele pw. św. Antoniego – ul. Ujejskiego 40

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Montaż ogólnodostępnego defibrylatora przy kościele pw. św. Antoniego – ul. Ujejskiego 40

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
WSM/0038
Dzielnica
Wzgórze Św. Maksymiliana
Autor projektu
Małgorzata Sulestrowska
E-mail
Msulestrowska@gmail.com
Telefon
696042600
Status:
Zakwalifikowany do głosowania
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2020

Lokalizacja projektu:

Ujejskiego 40

Opis:

Defibrylator to intuicyjne urządzenie ratujące życie. Po uruchomieniu wydaje proste komunikaty głosowe w języku polskim. Jest to urządzenie, którego może użyć każdy świadek nagłego zatrzymania krążenia. Pamiętajmy, że mózg człowieka obumiera w ciągu kilku minut od zaprzestania oddechu. Każda minuta bez oddechu oznacza 10% spadek szans ofiary na przeżycie. Nie ma na świecie kraju, w którym w tak krótkim czasie do poszkodowanego dojedzie pogotowie. Dlatego niezwykle istotna jest szybka i skuteczna reakcja świadków zdarzenia. Szybka defibrylacja zwiększa szanse przeżycia osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia nawet do 70%.

Defibrylator ma też inną, często niedocenianą zaletę: wydaje jasne komunikaty głosowe, które ułatwiają świadkom zdarzenia działanie. Pod wpływem stresu związanego z udzielaniem pierwszej pomocy, świadkowie zdarzenia mogą nie być pewni swoich działań. Defibrylator w takiej sytuacji przejmuje funkcję „szefa” – wydaje jasne komunikaty, co należy robić. Wystarczy wykonywać jego polecenia aby być pewnym, że działamy prawidłowo.

Ponadto defibrylator pomaga w uciskaniu klatki piersiowej, wskazując odpowiedni rytm diodą bądź sygnałem dźwiękowym. Niektóre modele informują o konieczności zwiększenia bądź zmniejszenia siły ucisku klatki piersiowej.

W naszej dzielnicy defibrylator znajduje się w przychodni przy ul. Legionów 67. Jest on jednakże dostępny wyłącznie w godzinach otwarcia placówki. Ponieważ do nagłego zatrzymania krążenia dochodzi bardzo często w godzinach wieczornych, istnieje uzasadniona potrzeba instalacji na wzgórzu Maksymiliana urządzenia dostępnego przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.
Proponowane miejsce to teren przy kościele pw. św. Antoniego przy ul. Ujejskiego 40. Kościół pozostaje w bezpośredniej bliskości wielu bloków i domów wielorodzinnych. Często odbywają się w nim wydarzenia, w których uczestniczy dużo starszych osób. Montaż urządzenia na zewnątrz, przed wejściem do budynku, zapewniłby stały dostęp do defibrylatora. Realizacja projektu sprawi, że zarówno mieszkańcy naszej dzielnicy, jak i osoby nas odwiedzjące poczują się bezpieczniej.

Szacunkowa łączna wartość projektu

18600 zł

Mapa Lokalizacji

Załączniki