Montaż budek lęgowych dla jerzyków na elewacji północnej ściany budynku przy ulicy Podgórskiej 8 – BO Gdynia

Montaż budek lęgowych dla jerzyków na elewacji północnej ściany budynku przy ulicy Podgórskiej 8

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Montaż budek lęgowych dla jerzyków na elewacji północnej ściany budynku przy ulicy Podgórskiej 8

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
2023/OBL/0006
Dzielnica
Obłuże
Autor projektu
Oskar Pająk
E-mail
pajakoss@gmail.com
Status:
Odrzucony
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2023

Lokalizacja projektu:

Północna strona bloku mieszkalnego przy ulicy Podgórskiej 8

Opis:

1. Cel projektu

Celem projektu “Montaż budek lęgowych dla jerzyków na elewacji północnej ściany budynku przy ulicy Podgórskiej 8” jest zwiększenie bioróżnorodności i poprawa lokalnego ekosystemu, zapewnienie chronionym ptakom z gatunku Jerzyk zwyczajny miejsca do bytowania, zwiększenie komfortu mieszkańców ulicy Podgórskiej na skutek redukcji insektów.

W ramach projektu proponuje się zakup, odpowiednich do umiejscowienia na elewacji budynku, budek lęgowych dla ptaków z gatunku Jerzyk zwyczajny i ich montaż na północnej ścianie budynku oraz konserwacja przez okres dziesięciu lat.

2. Wstęp
Przed wykonaniem dociepleniem budynku przy ulicy Podgórskiej 8 , ptaki z gatunku Jerzyk zwyczajny (Apus apus) gnieździły się w szczelinach znajdujących się między balkonami a ścianą budynku od północnej strony bloku. Następstwem termomodernizacji budynku było pozbawieniem ptaków istniejących miejsc lęgowych bez zapewnienia im warunków na bytowanie w rejonie Obłuża Leśnego.
Głównym pożywieniem jerzyków są owady (w tym komary) – dorosły ptak w ciągu doby jest w stanie zjeść nawet do dwudziestu tysięcy sztuk. Brak miejsc lęgowych jerzyków na osiedlu skutkuje zauważalnym i odczuwalnym wzrostem ilości insektów przenikających do mieszkań, zwłaszcza na górnych kondygnacjach budynku. Rozwiązaniem tego problemu jest instalacja budek, rekompensujących dotychczasowe miejsca bytowania.

3. Opis prac wchodzących w skład realizacji projektu
3.1 Zakup budek lęgowych
Budki przeznaczone dla jerzyków powinny być wykonane z materiału odpornego na warunki atmosferyczne (takiego jak trocinobeton) i mieć wymiary:
wysokość od 16 cm do 20 cm,
głębokość od 18 cm do 25 cm,
szerokość od 34 cm do 40 cm,
oraz powinny posiadać otwór wlotowy o kształcie zaokrąglonego prostokąta
o wymiarach około 7 cm x 4 cm. Dodatkowo powinny być wyposażone w wystający daszek chroniący otwór wejściowy przed opadami atmosferycznymi.
Elementy konstrukcji powinny być skręcane śrubami – nie mogą być łączone gwoździami.
W związku z proponowanym miejscem lokalizacji, budki powinny być wyposażone w uchwyty pozwalające na montaż na elewacji budynku.
Ze względu na konieczność corocznego czyszczenia budek przed okresem lęgowym powinny one mieć otwieraną jedną ze ścianek.

Cenę pojedynczej budki szacuje się na około 100 zł brutto, co przy zakupie 15 sztuk daje nakład w wysokości 1500 zł brutto.

3.2 Montaż budek lęgowych na elewacji
Pracę monterów z wykorzystaniem samochodowego podnośnika koszowego szacuje się na około 300 zł za moto-godzinę. Przewidziany czas realizacji montażu wynosi około 5h.

3.3 Czyszczenie budek przed okresem lęgowym przez okres dziesięciu lat
Pracę alpinisty wraz z asystentem na wysokości szacuje się na około 150 zł brutto od zjazdu, uwzględniając potencjalne wzrosty cen usług (5% w skali roku) w okresie dziesięciu lat całkowity koszt szacuje się na kwotę 150 zł x 3 zjazdy x 10 lat x 155% = 7000 zł brutto

Kalkulacja kosztów:

KosztWartość
Budka lęgowa dla ptaków z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne 1500 zł
Montaż budek na elewacji budynku z wykorzystaniem podnośnika koszowego1500 zł
Coroczna konserwacja i utrzymanie przez okres 10 lat450 zł

Szacunkowa łączna wartość projektu

3450 zł

Mapa Lokalizacji

Załączniki