Model osiedla wykonany w formie odlewu z brązu i umieszony na skwerku zieleni między Ikara 10 a samolotem TS-8 Bies. – BO Gdynia

Model osiedla wykonany w formie odlewu z brązu i umieszony na skwerku zieleni między Ikara 10 a samolotem TS-8 Bies.

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Model osiedla wykonany w formie odlewu z brązu i umieszony na skwerku zieleni między Ikara 10 a samolotem TS-8 Bies.

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
Dzielnica
Babie Doły
Status:
Zakwalifikowany do głosowania
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2021

Lokalizacja projektu:

Skwerek zieleni między ul. Ikara 10 a pomnikiem - samolotem TS-8 Bies. Tablica umieszczona na jego początku - od wjazdu na osiedle, przy przebiegającym tam chodniku.

Opis:

Wykonanie modelu osiedla w formie odlewu z brązu, stanowiące nieocenione źródło informacji zarówno dla osób niewidomych, jak też dla widzących. Jednym i drugim umożliwiają ogarnięcie wyobraźnią całego obiektu, na przykład budynku, co często jest trudne lub wręcz niemożliwe przy zastosowaniu prostych planów i schematów, nawet tych dotykowych. Coraz częściej w naszym otoczeniu można spotkać przestrzenne odlewy będące modelami różnych obiektów – zabytków, pomników, stadionów itp. Są wielką atrakcją zarówno dla niewidomych, jak też widzących turystów. Czym innym jest bowiem oglądanie zabytku z pewnej perspektywy, czym innym przyjrzenie się jak wygląda w całości lub dotknięcie go. Odlewy wykonuje się z różnych materiałów – z brązu, mosiądzu, miedzi, z cynku i aluminium, z rozmaitych stopów metali i, co jest coraz częstsze, z żywicy. Odlewy są jedną z droższych form tyflograficznych, ale ich przewaga nad innymi formami dotykowymi jest znacząca. Bowiem poza możliwością prezentacji obiektu jako całości, mają walor trwałości i są odporne na warunki atmosferyczne, i na akty wandalizmu.

Kalkulacja kosztów:

Odlew z brązu. 80000
Mocowanie i przygotowanie fundamentu. 2000

Szacunkowa łączna wartość projektu

82000 zł

Załączniki