Mobilny serwis rowerowy, wycieczka rowerowa i warsztaty kreatywne dla dzieci w Bibliotece Wzgórze. – BO Gdynia

Mobilny serwis rowerowy, wycieczka rowerowa i warsztaty kreatywne dla dzieci w Bibliotece Wzgórze.

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Mobilny serwis rowerowy, wycieczka rowerowa i warsztaty kreatywne dla dzieci w Bibliotece Wzgórze.

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
Dzielnica
Wzgórze Św. Maksymiliana
Status:
Wybrany do realizacji
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2021

Lokalizacja projektu:

Opis:

Proponujemy działania, które mają na celu integrację środowiska lokalnego poprzez zaproponowanie działań kulturalno-rekreacyjnych dla mieszkańców Wzgórza Św. Maksymiliana w różnym wieku. Projekt łączy działania w Bibliotece – centrum kulturalnym dzielnicy i działania na świeżym powietrzu, promujące zdrowy tryb życia.

Sercem projektu jest rower i związane z nim aktywności – rekreacyjne i kulturalne.

Działania rozpoczniemy wiosną. Tworząc mobilny rowerowy punkt serwisowy chcemy zachęcić mieszkańców dzielnicy do korzystania z rowerów umożliwiając bezpłatne przygotowanie ich do sezonu. Dla uczestników warsztatów rowerowych zapewniona będzie chemia rowerowa, narzędzia i stojaki rowerowe. Możliwe będzie samodzielne wykonanie naprawy roweru pod okiem specjalistów. Warsztat będzie dostępny dla różnych rodzajów rowerów, w tym dla rowerów trójkołowych i tandemów. W czasie warsztatów poruszone zostaną zagadnienia techniczne a także ciekawostki dotyczące nowinek rowerowych. Mobilny rowerowy punkt serwisowy będzie działał przez 4 godziny.

Gdy rowery będą już gotowe do drogi, chcemy zaproponować mieszkańcom Wzgórza udział w wycieczce rowerowej przez urokliwe okolice Gdyni z lokalnym przewodnikiem. Trasa zostanie zaplanowana w sposób umożliwiający uczestnictwo osobom o różnym poziomie umiejętności rowerowych i wieku. Wycieczka zakończy się piknikiem.

Do roweru chcemy odnieść się również z perspektywy kulturalnej. Odwołamy się do starej, japońskiej tradycji teatru kamishibai. Aktor przemierzał kraj na rowerze, a po dotarciu do odległych miejscowości wyciągał skrzynkę butai, umieszczał ją na bagażniku swojego roweru i prezentował karty obrazujące snutą przez niego opowieść. Planujemy zakup skrzynki butai z planszami opowieści, między innymi o Kazimierzu Nowaku i jego słynnej wyprawie rowerowej przez Afrykę. Opowieści zostaną zaprezentowane w czasie pikniku kończącego wycieczkę rowerową. Po zakończeniu projektu skrzynka butai i karty z opowieściami zostaną przekazane Bibliotece Wzgórze.

Chcąc aktywizować twórczo dzieci mieszkające na Wzgórzu proponujemy również warsztaty tworzenia historii i ilustracji, w czasie których powstanie opowieść w formie teatru kamishibai, którą uczestnicy warsztatów zaprezentują w trakcie pikniku. W czasie warsztatów będziemy korzystać z kart dedykowanych do tworzenia opowieści kamishibai, których zakup uwzględniamy w budżecie. Zauważając małą dostępność działań twórczych dla dzieci Głuchych, chcemy zaprosić je do uczestnictwa w warsztatach. Warunkiem pełnego zrozumienia się uczestników władających różnymi językami (polskim i polskim językiem migowym-PJM) jest obecność w czasie warsztatów tłumacza PJM. Warsztaty odbędą się w Bibliotece Wzgórze, a w przypadku zgłoszenia się osób, o ograniczonej mobilności spotkania zostaną przeniesione do dostępnej architektonicznie Biblioteki Wiedzy. Planujemy trzy spotkania po dwie godziny.

Mając na uwadze, że praca twórcza w grupie tworzącej opowieść w formie teatru kamishibai będzie odbywać się w grupie dwujęzycznej i dwukulturowej, proponujemy, aby zajęcia poprzedziły warsztaty integrujące. Przeprowadzenie ich pozwoli lepiej poznać się uczestnikom, wzmocnić ich umiejętności społecznie i komunikacyjne, co ułatwi prowadzenie samych warsztatów artystycznych. W czasie zajęć obecny będzie tłumacz PJM. Warsztaty odbędą się w Bibliotece Wzgórze, a w przypadku zgłoszenia się osób, o ograniczonej mobilności spotkanie zostanie przeniesione do dostępnej architektonicznie Biblioteki Wiedzy. Panujemy jedno spotkanie trwające dwie godziny.

Projekt zakończymy piknikiem. Będzie to okazja do spotkania uczestników wycieczki, warsztatów i mieszkańców Wzgórza Św. Maksymiliana. Organizatorzy zapewnią ognisko i drobny poczęstunek dla uczestników. Bedzie to świetna okazja, aby podzielić się wrażeniami z wycieczki. Piknikowi będą towarzyszyły przedstawienia teatru kamishibai – stworzone przez dzieci w czasie warsztatów i prezentowane z plansz zakupionych w ramach projektu. Obecny będzie tłumacz PJM. Z powodu braku na terenie dzielnicy Wzgórze Św. Maksymiliana znanych nam miejsc dedykowanych podobnym wydarzeniom, proponujemy zorganizowanie pikniku w sąsiadującym ze Wzgórzem Redłowem – na Polance Redłowskiej. Będziemy również starali się znaleźć inne miejsce na terenie dzielnicy Wzgórze Świętego Maksymiliana, w którym można zorganizować piknik, tak aby działania projektowe realizowane były na obszarze Wzgórza.

W mediach społecznościowych zostanie utworzona strona projektu. Pozwoli to na lepszą promocję projektu, a także śledzenie przez mieszkańców Gdyni działań projektowych. Strona w SM jest elementem bezkosztowym, dlatego nie umieszczamy jej w budżecie projektu.

Uwaga: budżet skalkulowano w oparciu o koszty planowane. W trakcie realizacji projektu zaplanowane kwoty mogą zostać przesunięte pomiędzy poszczególnymi pozycjami budżetu przedsięwzięcia, tak aby nie uległa zmianie ogólna kwota projektu.

Kalkulacja kosztów:

Warsztat o tematyce rowerowej- mobilny serwis rowerowy – 4 godz 2500
Warsztaty tworzenia historii i ilustracji dla dzieci 3 spotkania x 2 godz x 300 1800
Zajęcia integrujące dla uczestników warsztatów dla dzieci 2 godz x 300 600
Organizacja przejazdu rowerowego i pikniku 600
Ognisko – materiały na ognisko + poczęstunek 300
Wynagrodzenie dla tłumacza polskiego języka migowego (warsztaty) 1500
Zakup skrzynki butai, plansz z opowieściami i materiałów do tworzenia opowieści 550
Promocja (materiały drukowane + media społecznościowe + zaproszenia dla uczestników tłumaczone na polski język migowy) 700

Szacunkowa łączna wartość projektu

8550 zł

Załączniki