Likwidacja betonowych placów i nasadzenie w tych miejscach zieleni miejskiej – ulice: Chylońska, Morska, Orłowska, Wiczlińska – BO Gdynia

Likwidacja betonowych placów i nasadzenie w tych miejscach zieleni miejskiej – ulice: Chylońska, Morska, Orłowska, Wiczlińska

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Likwidacja betonowych placów i nasadzenie w tych miejscach zieleni miejskiej – ulice: Chylońska, Morska, Orłowska, Wiczlińska

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
2022/OGM/0007
Dzielnica
Ogólnomiejski
Status:
Zakwalifikowany do głosowania
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2022

Lokalizacja projektu:

Wybrane betonowe przestrzenie w różnych dzielnicach, w miejscach w których beton ten do niczego nie jest potrzebny, a jego usunięcie i nasadzenie w tych miejscach zieleni miejskiej znacznie poprawi jakość przestrzeni i ułatwi retencję.

Opis:

W ramach realizacji projektu ma zostać usunięta zbędna zabetonowana przestrzeń w wybranych dzielnicach. Wskazane przestrzenie nie są wykorzystywane, lub ich wykorzystanie może zapewniać przestrzeń sąsiednia. Są to miejsca wskazane przez lokalną społeczność jako te, w których woleliby zobaczyć zieleń, a nie beton.

Mieszkańcy wskazali:
– Dąbrowa: betonową przestrzeń przed Zespołem Wczesnej Edukacji nr 1 w Gdyni, tuż przy zakręcie ulicy, za żółtymi barierkami. Przestrzeń ta z reguły stoi pusta, przez ostatnie dziesięciolecia była wykorzystywana może kilka razy (np. zbiórka krwi, albo dmuchaniec) – jednak wszystkie te działalności są wskazane, by zostały przeniesione w inne miejsca. W miejscu przed wejściem szkoły miałby powstać teren zielony z miejscem spotkań dzieci i młodzieży udającej się do szkoły, czy też rodziców oczekujących na swoje pociechy. Wśród zieleni (drzew, krzewów, kwiatów, trawników użytkowych) umieszczone zostaną siedziska młodzieżowe.

– Grabówek – przy wyjściu z kładki SKM Stocznia. Duży betonowy plac przy wejściach do tunelu miałby zostać przełamany zielenią miejską. Poprawi to retencję wody, zmniejszy hałas i umili przejście przez ten obecnie mało przyjemny fragment miasta. Przy zieleni ma powstać ławka/siedzisko do odpoczynku. Z uwagi na istniejące w rejonie liczne sieci nie planuje się w tej lokalizacji sadzenia drzew. Pojawić się mogą byliny oraz krzewy ozdobne. Lokalizacja na mapie jest orientacyjna, w czasie projektowania może ulec zmianą w granicach całego placu.

– Orłowo – ogólnodostępny teren rekreacyjny przy Szkole Podstawowej nr 8, ul. Orłowska. Miejsce odpoczynku i zabawy dla dzieci w drodze nad orłowskie molo. To miejsce na niską zieleń – krzewy, kwiaty i pnącza, a w zieleni umieszczone siedziska na których można odpocząć.

– Cisowa – usunięcie betonowych przestrzeni przy ul. Chylońskiej. jest to obecnie nieatrakcyjna przestrzeń, rozjeżdżają je samochody, które mogą zaparkować na sąsiednim parkingu w okolicach sklepów, a dla osób przesiadających się na SKMkę jest przygotowywany nowoczesny parking typu Park&Rode w Chyloni. Wskazana przestrzeń jest w okolicach szkoły podstawowej i zasługuje na upiększenie. W projekcie przewiduje się w tym miejscu trawnik, kwietnik oraz ukwiecone rabaty lub łąkę kwietną.

Sposób nasadzeń będzie ustalony na etapie projektu i po uzgodnieniu z Wydziałem Ogrodnika Miasta. Propozycje roślin w załączniku do złożonego projektu należy traktować jako poglądowe. Szczegółowy dobór zostanie opracowany na etapie projektu zgodnie z lokalizacjami, warunkami i możliwościami panującymi na danym terenie. Odmiany roślin do nasadzeń oraz ich założona ilość może ulec zmianie wg projektu nasadzeń i zaleceń Wydziału Ogrodnika.

Kwoty na byliny, krzewy, drzewa uwzględniają ściółkowanie i przygotowaniem terenu. (w przypadku drzew również palikowanie)

Kalkulacja kosztów:

KosztWartość
Usunięcie i utylizacja gruzu (577m*200zł/m2)115400 zł
Założenie trawnika z rolki (na płaskim terenie) + częściowa wymiana ziemi (głębokość ok. 5 cm)40000 zł
Sadzenie cebul kwiatowych małych 10000 zł
Sadzenie cebul kwiatowych dużych10000 zł
Sadzenie krzewów + podłoże, nawóz80000 zł
Sadzenie drzew + podłoże, nawóz 80000 zł
siedziska130000 zł
prace projektowe 25000 zł
Utrzymanie przez 3 lata75000 zł
Tablica informacyjna A4 - 4 szt5000 zł
byliny30000 zł
ewentualna konieczność uzupełniania nawierzchni utwardzonej po zakończeniu prac15000 zł

Szacunkowa łączna wartość projektu

615400 zł

Mapa Lokalizacji

Załączniki