Iluminacja pomnika Józefa Conrada Korzeniowskiego i instalacji „Maszty” na Molo Południowym – BO Gdynia

Iluminacja pomnika Józefa Conrada Korzeniowskiego i instalacji „Maszty” na Molo Południowym

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Iluminacja pomnika Józefa Conrada Korzeniowskiego i instalacji „Maszty” na Molo Południowym

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
2018/107
Dzielnica
Śródmieście
E-mail
romanskikris@gmail.com
Telefon
502295624
Status:
Wybrany do realizacji
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2018

Lokalizacja projektu:

Oba pomniki - Józefa Conrada Korzeniowskiego i Maszty zlokalizowane są na końcu Molo Południowego, w pobliżu wejścia do portu, tuż obok Akwarium Gdyńskiego i miejsca postoju Daru Młodzieży.

Opis:

Latarnie morskie są charakterystycznym elementem krajobrazu portowych miast. W Gdyni funkcjonowała kiedyś latarnia na Oksywiu. Zniszczona w czasie wojny, nigdy nie została odbudowana. Dziś latarnie morskie nie są już tak ważne, Marynarze nie muszą już wypatrywać światła na brzegu, by bezpiecznie trafić do portu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by Gdynia miała swoją latarnię morską. Oczywiście w wymiarze symbolicznym. Taką rolę może spełniać podświetlony pomnik „Maszty”, zlokalizowany na końcu Molo Południowego. Instalacja Wawrzyńca Sampa jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych gdyńskich monumentów. Powstała w 1980 r. jako dopełnienie odsłoniętego 4 lata wcześniej jedynego w Polsce pomnika słynnego pisarza-marynisty Józefa Conrada Korzeniowskiego (autorstwa Sampa i Zdzisława Kosedy). Wysokie na 25 metrów stalowe maszty są doskonale widoczne zarówno od strony morza, jak i miasta – z bulwaru Nadmorskiego, Kamiennej Góry, a nawet z Dworca Głównego (są domknięciem osi ul. 10 Lutego). Iluminacja pomników sprawi, że staną się one wspaniałym punktem orientacyjnym – niczym prawdziwa latarnia morska. Z oddali będą witać żeglarzy, a nawet pasażerów pociągów przyjeżdżających do Gdyni. Dziś molo Południowe po zmroku nie zachęca do spacerów. Oświetlenie miejskie kończy się na parkingu obok Akwarium Gdyńskiego. Oba wspomniane pomniki w nocy toną w ciemnościach. Miejsce, które za dnia jest wizytówką miasta, wieczorową porą raczej budzi niepokój u nielicznych osób, które decydują się mimo wszystko pójść w tamtą stronę. Dzięki iluminacji obu stojących tam monumentów sytuacja może się odmienić. Wyniki wielu badań naukowych pokazują, że ludzie lubią przybywać w miejscach dobrze oświetlonych. Światło kojarzy się z bezpieczeństwem. Oświetlenie końcowego fragmentu molo Południowego „zwróci” więc ten teren spacerowiczom także po zmroku. Symboliczna „Gdyńska Latarnia Morska” stanie się świet(l)ną wizytówką nowoczesnego nadmorskiego miasta, jakim jest Gdynia. Do oświetlenia obu pomników potrzebnych będzie 7 opraw oświetleniowych (4 dla Masztów, 3 dla Conrada) z lampami sodowymi, dających jasne, jednokolorowe białe światło. Koszt jednej to maks. 3 tys. zł. Do ich posadowienia można wykorzystać istniejące słupy i lampy, których w okolicy nie brakuje (lampy uliczne na parkingu, maszty flagowe, ewentualnie stacja pomiarów meteorologicznych). Dodatkowo, pomnik Maszty warto doświetlić od dołu 3 kolejnymi oprawami (umieszczonymi w trawniku). Dzięki temu będzie można lepiej wykorzystać absorpcyjne właściwości stali, z której monument wykonano. Do tego celu może być potrzebne poprowadzenie instalacji elektrycznych w ziemi (maks. 100 m). Projekt wykonawczy oświetlenia to koszt ok. 3 tys. zł (tyle standardowo kosztuje to przy projektach iluminacji obiektów w Gdańsku czy Wrocławiu).

Kalkulacja kosztów:

Dokumentacja projektowa16965
Nadzór inwestorski3500
budowy 2 przyłączy elektrycznych w tym koszty ułożenia kabli , muf , uziemienia, rozbiórka nawierzchni 35000
zakupu i montażu 6 szt. naświetlaczy typu SCULPflood 6/5124/32L-350mA/MONO BIAŁ 41W-17760

Szacunkowa łączna wartość projektu

88325 zł

Mapa Lokalizacji

Załączniki