Ekopasje – cykl ekowarsztatów i spotkań z pasjami w Bibliotece: szycie, rowery, rośliny – BO Gdynia

Ekopasje – cykl ekowarsztatów i spotkań z pasjami w Bibliotece: szycie, rowery, rośliny

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Ekopasje – cykl ekowarsztatów i spotkań z pasjami w Bibliotece: szycie, rowery, rośliny

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
2022/RED/0002
Dzielnica
Redłowo
E-mail
k.krol@bibliotekagdynia.pl
Telefon
607 074 649
Status:
Zakwalifikowany do głosowania
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2022

Lokalizacja projektu:

Opis:

Uwzględnione w projekcie działania zostały podzielone na trzy części tematyczne, podchodzące do ekologii i pasji z różnorodnych stron.

1. Międzypokoleniowe działania promujące slow fashion i less waste.

– Cykl 6 warsztatów szycia na maszynie dla początkujących (wiosna i jesień 2023)

– Cykl 7 warsztatów modelowania ubrań (wiosna i jesień 2023)

– Cykl 9 spotkań sąsiedzkiej wymiany ubrań (styczeń – grudzień)

Warsztaty są odpowiedzią na zainteresowanie mieszkańców Redłowa tematami zrównoważonej, trwałej odzieży – zarówno dbaniem o posiadane ubrania, jak i tworzeniem nowych, lepiej dopasowanych do naszych potrzeb. Wiąże się to zarówno z praktycznymi zaletami posiadania rzeczy wysokiej jakości, jak i troską o klimat, zanieczyszczenie naszej planety oraz o dobrobyt mieszkańców mniej uprzywilejowanych krajów. Nieodpłatne warsztaty zaplanowano w przestrzeni Biblioteki z Pasją, wyposażonej w maszyny do szycia i overlock oraz wzbogacono o spotkania sąsiedzkiej wymiany ubrań. Poprzez swój charakter mają służyć integracji międzypokoleniowej mieszkańców Redłowa.

2. Działania promujące transport zeroemisyjny

– Cykl 6 warsztatów naprawy i konsweracji rowerów (wiosna i jesień 2023)

– Zorganizowanie stanowiska naprawy rowerów

Zaplanowane działania mają posłużyć coraz aktywniejszym mieszkańcom dzielnicy, którzy nieraz przez cały rok korzystają z rowerów, zarówno z przyczyn zdrowotnych, ekonomicznych jak i w trosce o ekologię. Nasza dzielnica, Redłowo, jest idealnie na przecięciu wielu Trójmiejskich szlaków rowerowych. Dbamy wspólnie o nowe trasy rowerowe, możemy też zadbać o nasze rowery i dowiedzieć się więcej, jak je naprawiać. Działania te mają też pomóc osobom, które jeszcze się wahają, czy warto rozpocząć przygodę z rowerem. Zaproponowane warsztaty odbędą się w międzypokoleniowych grupach, a materiały pozostaną w ogólnodostępnej przestrzeni redłowskiej Biblioteki z Pasją.

Niezależnym działaniem będzie zorganizowanie kącika sąsiedzkiej wymiany roślin, zaopatrzonego już na stracie w proste do uprawy i gotowe do adopcji rośliny. Często okazuje się, że rośliny doniczkowe hodowane w domach nie zawsze odpowiednio się zaadaptują. Zamiast wyrzucać proponujemy je przynieść do bibliotecznego kącika, gdzie będą czekały na nowego właściciela. Zaś zamiast kupować nowy okaz – będzie można przygarnąć jeden z przyniesionych przez innych mieszkańców dzielnicy kwiatków.

Dodatkowo wszystkie działania zostaną wzbogaci zakup nowoczesnych książek związanych z ekologią, zero i less waste, rowerami, slow fashion, szyciem i inicjatywami klimatycznymi.

Uwaga: Kalkulację przygotowano w oparciu o koszty planowane. W trakcie realizacji projektu zaplanowane kwoty mogą zostać przesunięte pomiędzy poszczególnymi pozycjami budżetu przedsięwzięcia, w taki sposób, aby nie uległa zmianie ogólna kwota projektu.

Kalkulacja kosztów:

KosztWartość
warsztaty z podstaw szycia 6 spotkań x 385 zł2310 zł
warsztaty modelowania ubrań 7 spotkań x 370 zł2590 zł
warsztaty naprawy rowerów 6 spotkań x 500 zł3000 zł
zakup materiałów na warsztaty (szycia, rowerowe, narzędzia itp)1500 zł
zakup zbiorów tematycznych1000 zł
zakup materiałów niezbędnych do zorganizowania sąsiedzkiej wymiany roślin (rośliny, regał, ziemia, akcesoria do uprawy kwiatów itp.)1800 zł
Promocja projektu500 zł

Szacunkowa łączna wartość projektu

12700 zł

Załączniki