Doposażenie placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 23 w urządzenia edukacyjne związane z praktyczną nauką fizyki i muzyki
Strona Główna Złożone projekty Doposażenie placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 23 w urządzenia edukacyjne związane z praktyczną nauką fizyki i muzyki
Lokalizacja projektu:
"Naukowy Plac Zabaw dla każdego!" miałby powstać na terenach Szkoły Podstawowej nr 23 w Gdyni.Opis:
„Przy Szkole Podstawowej nr 23 chcemy stworzyć naukowy plac zabaw dla wszystkich mieszkańców Gdyni. Naszym celem jest zaciekawienie najmłodszych fizyką i muzyką, a starszym uczniom poprzez eksperymenty na świeżym powietrzu przybliżyć to, o czym uczą się z podręczników.
Fizyka pozwala zrozumieć otaczający nas świat. Dzięki nauce fizyki poznajemy piękno i mądrość przyrody, której jesteśmy częścią. Postanowiliśmy ułatwić naszym dzieciom zdobycie wiedzy i połączyć naukę z zabawę, tworząc naukowy plac zabaw na świeżym powietrzu. Zaciekawienie, zaangażowanie, eksperymentowanie – to wszystko sprawi, że nauka będzie przygodą, a odwiedzające nas rodziny z dziećmi również zaciekawią się zgłębianiem tajników nauki.
Wrażliwość muzyczna powinna być kształtowana od najmłodszych lat, gdyż muzyka rozwija wiele umiejętności: logiczne myślenie, uważne słuchanie i integrację wszystkich zmysłów. Dowiedziono, że muzyka aktywizuje do pracy obie półkule mózgowe i umożliwia im stan równowagi. Ćwiczy także małą motorykę dłoni oraz precyzję. Wpływa na rozwój emocjonalno-społeczny, a dzięki wielu instrumentom w naszym panelu muzycznym dzieci mają okazję poćwiczyć współpracę w grupie i komunikację.
Urządzenia, które chcemy zainstalować na naszym terenie to : głuchy telefon, kołyska Newtona, naukowy Hex z iluzjami, pisanie lustrzane, wir wodny, wielokrążek, zegar słoneczny, eko-memory, panel muzyczny i bębny. Wszystkie te urządzenia posiadają podstawowe wymogi bezpieczeństwa zapewnione poprzez zgodność z normami PN-EN 1176-1:2009, a kolorowa estetyka urządzeń uatrakcyjni otoczenie. Miejsce dedykowane będzie nie tylko uczniom, ale także wszystkim chętnym rodzinom z dziećmi, które będą chciały w nietypowy sposób spędzić czas na świeżym powietrzu.
Opis urządzeń:
a) naukowy Hex ( zestaw zawiera dwa koła optyczne, krzywe zwierciadła, „kogo widzisz?” i tablice z zagadkami optycznymi)
b) film animowany (jak tworzy się bajka? Po wprawieniu w ruch cylindra można zaobserwować zasadę tworzenia animacji poklatkowej)
c) głuchy telefon (możemy przekazać sobie sekretną wiadomość na odległość. To prototyp telefonu, w którym zaobserwujemy zjawisko rozchodzenia się dźwięku)
d) kołyska Newtona ( zaobserwować można zasadę zachowania energii i zachowania pędu)
e) wielokrążek (urządzenie pozwala podnieść duży ciężar, używając małej siły. To również przykład działania maszyn prostych)
f) eko- memory (to doskonałe narzędzie do ćwiczenia pamięci wzrokowej, a także poznania różnych ciekawostek z zakresu przyrody)
g) wir wodny ( w prosty sposób wyjaśnia i obrazuje siłę Coriolisa)
h) pisanie lustrzane ( Bądź jak Leonardo da Vinci i spróbuj swoich sił w pisaniu lustrzanym. Urządzenie jest dwustronne. To świetna zabawa dla każdej grupy wiekowej, również dla dorosłych!)
i) zegar słoneczny ( zegar, który odmierza czas na podstawie zmiany pozycji Słońca)
j) panel muzyczny ( to wieloelementowa orkiestra na świeżym powietrzu, umożliwia zabawę kilku osobom na raz)
k) bębny (urządzenie uczy rytmu, rozwija pracę ręka-ucho)