Defibrylatory AED w przestrzeni miejskiej – Zadbajmy o zdrowie i życie mieszkańców Gdyni dając im narzędzia zwiększające ich szanse na szybką i fachową pomoc. – BO Gdynia

Defibrylatory AED w przestrzeni miejskiej – Zadbajmy o zdrowie i życie mieszkańców Gdyni dając im narzędzia zwiększające ich szanse na szybką i fachową pomoc.

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Defibrylatory AED w przestrzeni miejskiej – Zadbajmy o zdrowie i życie mieszkańców Gdyni dając im narzędzia zwiększające ich szanse na szybką i fachową pomoc.

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
OGM/0066
Dzielnica
Ogólnomiejski
Status:
Wycofany przez autora
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2020

Lokalizacja projektu:

1.Karwiny - Chwaszczyńska/Brzechwy, przy przystanku ZKM Myśliwska 2, 2.Witomino - Chwarznieńska/Rolnicza, 3.Chwarzno - Chwarzńieńska/Apollina, 4.Chylonia - Plac Dworcowy, 5.Działki Leśne - Warszawska przy ZOZ, 6.Śródmieście - Jana Pawła II, 7. Śródmieście - Zawiszy Czarnego, przy stacji MEVO, 8.Kamienna Góra - Piłsudskiego/Prusa, 9.Dąbrowa - Rdestowa/Nowowiczlińska, przy stacji MEVO, 10.Wzgórze Św M. - Zwycięstwa, przy przystanku ZKM Wzgórze Św M., 11.Grabówek - Morska przy ZS Usługowych, 12.Obłuże - Bosmańska/Benisławskiego, przy stacji MEVO, 13.Obłuże - Dąbka/Turkusowa, 14.Pogórze Dolne - Unruga/Podgórska, 15.Pogórze Górne - Porębskiego/Sikorskiego, 16.Leszczynki - Rezerwa - Kwiatkowskiego/Morska, 17.Oksywie - Rezerwa - Dąbka/Bosmańska, 18. Wielki Kack - Rezerwa -Źródło Marii, stacja MEVO przy parafii św. Wawrzyńca, 19.Cisowa - Rezerwa - Owsiana/Chylońska, 20.Mały Kack - Rezerwa - ks. Bernarda Szlagi,

Opis:

Cele:
1. Zabezpieczenie kluczowych miejsc w dzielnicach miasta przed zagrożeniem jakie niesie Nagłe Zatrzymanie Krążenia, poprzez umieszczenie w nich zewnętrznych ogólnodostępnych, nowoczesnych i intuicyjnych defibrylatorów AED z modułem 3G w celu zdalnej kontroli, aktualizacji i lokalizacji urządzeń.
2. Wzrost świadomości i umiejętności wśród mieszkańców Gdyni związanych z udzielaniem pierwszej pomocy i obsługi defibrylatora AED, poprzez przeprowadzenie szkoleń z Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej oraz obsługi defibrylatora AED.

Założenia:
1. Nagłe Zatrzymanie Krążenia może dotknąć każdego nawet zdrowego człowieka w dowolnym momencie. Obecnie w kilku krajach zachodnich NZK jest główną przyczyną zgonów poza szpitalem. Kluczowa dla przeżycia jest wczesna defibrylacja w ciągu pierwszych czterech minut. Jest to możliwe dzięki chęci udzielenia pomocy przez osoby będące w pobliżu. Jednak bez defibrylatora AED szanse na przeżycie wynoszą około 5%. Dlatego umieszcza się w przestrzeni publicznej miast ogólnodostępne defibrylatory AED, których użycie zwiększa te szanse do 70% ! Wyposażenie kluczowych miejsc w poszczególnych dzielnicach miasta w zewnętrzne dostępne dla każdego AED, umożliwi wczesną defibrylację przed przyjazdem karetki pogotowia. Ważne aby defibrylatory były wyposażone w moduł umożliwiający przesyłanie danych za pomocą sieci 3G. Pozwoli to na kontrolę stanu urządzeń, ich aktualizację i lokalizację przy pomocy specjalnego systemu (nie aplikacji) z dowolnego miejsca na dowolnym urządzeniu (laptop, tablet, telefon). System powinien także wysyłać powiadomienia w przypadku jakichkolwiek awarii defibrylatora oraz o jego użyciu. Docelowo jednym z odbiorców powiadomień o użyciu defibrylatora, powinna być stacja Pogotowia Ratunkowego. Dlatego defibrylatory i system powinien być kompatybilny z systemem transmisji danych z ich monitorów manualnych. Takie rozwiązanie będzie stanowić trzon dla rozwoju miejskiej sieci AED realizowanej w ramach dzielnicowych projektów jak i montaży nie związanych z BO.
2. Drugim elementem tego projektu jest uświadomienie mieszkańcom Gdyni, że udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdego i wcale nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy umiejętności. Ale jeszcze istotniejsze jest przekonanie gdynian, że wbrew powszechnym opiniom i mitom krążącym wokół defibrylacji i defibrylatorów AED, ich obsługa jest bezpieczna, banalnie prosta i najczęściej jest skutecznym ratunkiem. Temu ma służyć cykl szkoleń dla 3 000 mieszkańców Gdyni.

UWAGA:
Wskazane lokalizacje są priorytetowe. Po głosowaniu i miejmy nadzieję przekazaniu do realizacji, konieczna będzie ich weryfikacja z projektami dzielnicowymi i być może istniejącymi już punktami z defibrylatorami AED. Wtedy celowe będzie wskazanie innych lokalizacji.

Szacunkowa łączna wartość projektu

609000 zł

Załączniki