Defibrylatory AED w gdyńskiej komunikacji miejskiej – BO Gdynia

Defibrylatory AED w gdyńskiej komunikacji miejskiej

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Defibrylatory AED w gdyńskiej komunikacji miejskiej

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
OGM/0096
Dzielnica
Ogólnomiejski
Status:
Zakwalifikowany do głosowania
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2020

Lokalizacja projektu:

Opis:

Cele:
1. Zabezpieczenie głównych ciągów komunikacyjnych miasta wraz z otaczającą je przestrzenią publiczną przed zagrożeniem jakie niesie Nagłe Zatrzymanie Krążenia, poprzez wyposażenie Trolejbusów w nowoczesne i intuicyjne defibrylatory AED. Trolejbusy które są najbardziej rozpoznawalne i kursują po głównych arteriach miasta.
2. Wzrost świadomości i umiejętności wśród mieszkańców Gdyni związanych z udzielaniem pierwszej pomocy i obsługi defibrylatora AED, poprzez przeprowadzenie szkoleń z Resuscytacji Krążeniowo Oddechowej oraz obsługi defibrylatora AED.

Założenia:
1. Nagłe Zatrzymanie Krążenia może dotknąć każdego nawet zdrowego człowieka w dowolnym momencie. Obecnie w kilku krajach zachodnich NZK jest główną przyczyną zgonów poza szpitalem. Kluczowa dla przeżycia jest wczesna defibrylacja w ciągu pierwszych czterech minut. Jest to możliwe dzięki chęci udzielenia pomocy przez osoby będące w pobliżu. Jednak bez defibrylatora AED szanse na przeżycie wynoszą około 5%. Dlatego umieszcza się w przestrzeni publicznej miast ogólnodostępne defibrylatory AED, których użycie zwiększa te szanse do 70% ! Wyposażenie Trolejbusów w defibrylatory zabezpieczy nie tylko pasażerów przebywających w pojazdach ale także wszystkich znajdujących się na głównych ciągach komunikacyjnych miasta i w ich pobliżu! Z biegiem czasu gdynianie uświadomią sobie, że nadjeżdżający trolejbus będzie w razie potrzeby także potencjalnym „dostarczycielem” urządzenia ratującego życie. Takie rozwiązanie będzie rdzeniem pod miejską sieć AED obejmującą wszystkie dzielnice Gdyni, która będzie rozbudowywana dzięki projektom dzielnicowym, a także w ramach innej działalności niż BO.
2. Drugim elementem jest przeszkolenie wszystkich pracowników Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w zakresie Pierwszej Pomocy przedmedycznej.
3. Trzecim elementem tego projektu jest uświadomienie mieszkańcom Gdyni, że udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdego i wcale nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy umiejętności. Ale jeszcze istotniejsze jest przekonanie gdynian, że wbrew powszechnym opiniom i mitom krążącym wokół defibrylacji i defibrylatorów AED, ich obsługa jest bezpieczna, banalnie prosta i najczęściej jest skutecznym ratunkiem. Temu ma służyć cykl szkoleń dla 2 000 mieszkańców Gdyni.

Szacunkowa łączna wartość projektu

756500 zł

Załączniki