Cykliczne spacery i pikniki na łonie natury oraz warsztaty edukacyjne dla rodziców z dziećmi – BO Gdynia

Cykliczne spacery i pikniki na łonie natury oraz warsztaty edukacyjne dla rodziców z dziećmi

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Cykliczne spacery i pikniki na łonie natury oraz warsztaty edukacyjne dla rodziców z dziećmi

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
DZL/0011
Dzielnica
Działki Leśne
Status:
Wybrany do realizacji
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2019

Lokalizacja projektu:

Gdyńskie lasy i parki ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni w dzielnicy Działki Leśne.

Opis:

Projekt Rodzinnie Blisko Przyrody na Działkach Leśnych zakłada cykliczne leśne spotkania skierowane do całych rodzin z Gdyni. W trakcie roku szkolnego będą to weekendowe spacery do lasu oraz pikniki. W okresie wakacji planowane są warsztaty edukacyjne dla rodziców z dziećmi, także prowadzone w przestrzeni leśnej. Projekt będzie obejmował 9 miesięcy spotkań, które będą się odbywały dwa razy w miesiącu. W sumie odbędzie się 18 spotkań trwających po 3 godziny.

Gdynia to miasto z ogromnym potencjałem dla mieszkańców. Z jednej strony dobra infrastruktura miasta i jego zasoby, z drugiej potencjał ekologiczny – bliskość lasu i przestrzeni zielonych oraz potencjał budowania oferty dzielnicy dla mieszkańców. Nadrzędnym celem przedsięwzięcia jest wspieranie budowania lokalnej społeczności- integrację rodzin, poprzez wspieranie budowania relacji w rodzinach i promowanie zdrowia- aktywności dla rodziny przez czas spędzany w otoczeniu przyrody. Cykl spotkań realizowany będzie w trybie edukacji outdoorowej.
Kontakt z przyrodą ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Najnowsze badania opisują zbawienny wpływ przyrody na człowieka, od niemowlaków po seniorów. Wpływ przyrody wykracza daleko poza sprawność fizyczną, obejmuje swym działaniem rozwój i zdrowie w obszarach: intelektualnym, emocjonalnym, a także świadomość ekologiczną i podstawowe zasady moralne. Na co dzień wiele osób zmaga się z chorobami cywilizacyjnymi, co gorsza dotykają one również dzieci. Wśród najmłodszych również obserwuje się coraz więcej zaburzeń o naturze neurobiologicznej, np. ADHD, zaburzenia integracji sensorycznej i biologicznej, np. nadwaga. Badania pokazują, że przebywanie blisko przyrody może znacznie poprawić zdrowie osób dorosłych i dzieci. W przypadku osób dorosłych rozwija się również nurt ekopsychologii, kolejne badania wykazują, że przebywanie w przyrodzie redukuje stres i zaburzenia depresyjne (np. badania w Japonii shirin yoku- leśna kąpiel).

Kalkulacja kosztów:

Animatorzy spotkań (2 osoby, 14 spotkań- min. 2/m-c, przez 7 m-cy, trwających po 3 godziny) (8400 zł); Edukator leśny/ edukator przyrodniczy/ biolog/ leśnik (4 spotkania w okresie wakacyjnym trwające po 3 godziny, koszt 100 zł brutto za godzinę) (1200 zł); Materiały promocyjne (plakaty, ulotki informujące o wydarzeniach) (400 zł);

Szacunkowa łączna wartość projektu

10000 zł

Załączniki