Budowa drogi rowerowej wzdłuż ulicy Śmidowicza – od ul. Nasypowej do nowego osiedla – BO Gdynia

Budowa drogi rowerowej wzdłuż ulicy Śmidowicza – od ul. Nasypowej do nowego osiedla

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Złożone projekty Strzałka w breadcrumbie Budowa drogi rowerowej wzdłuż ulicy Śmidowicza – od ul. Nasypowej do nowego osiedla

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu
ID projektu
2022/OKS/0009
Dzielnica
Oksywie
Autor projektu
Wojciech Kukla
Status:
Odrzucony
Ikonka facebooka Udostępnij

# BO 2022

Lokalizacja projektu:

Ulica Śmidowicza od ul. Nasypowej do nowego osiedla przy ul. Śmidowicza/Nasypowej - oraz przejazd przez ul. Śmidowicza do ul. Nasypowej.

Opis:

Razem poprawmy system ścieżek rowerowych w Gdyni! Gdyńskie drogi rowerowe cały czas nie stanowią spójnego i bezpiecznego systemu. Zmieńmy to głosując w Budżecie Obywatelskim. Wspólnie rozpocznijmy działania na rzecz bezpiecznego połączenia rowerowego wzdłuż ulicy Śmidowicza!

Ulica Śmidowicza stanowi ważne połączenie dla północy Gdyni. Można tędy dojechać do Akademii Marynarki Wojennej, wielu obiektów edukacyjnych oraz miejsc pracy. Z kolei dla mieszkańców Oksywia stanowi drogę dojazdową do centrum oraz pozostałych dzielnic.

Niestety brakuje tutaj drogi rowerowej – a samochody poruszające się jezdnią jadą ze znaczną prędkością, przez co jazda rowerem w ruchu ogólnym nie jest ani komfortowa, ani bezpieczna.
Obecnie duża część rowerzystów z obawy o własne bezpieczeństwo wybiera jazdę chodnikiem – co jest nielegalne i jest problemem dla pieszych.

Dlatego właśnie uważamy, że droga rowerowa poprowadzona zgodnie ze standardami wzdłuż ulicy Śmidowicza będzie wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Jednocześnie zakładamy, że rowerzyści – mając bezpieczną i wygodną dla siebie przestrzeń – rzadziej będą wybierać ze strachu nielegalną jazdę chodnikiem, przez którą obniża się komfort poruszania się pieszych.

W przyszłości będzie możliwość budowy kontynuacji tej drogi rowerowej wzdłuż Śmidowicza aż do ul. Arciszewskich, jednak z uwagi na ograniczoną ilość środków w Budżecie Obywatelskim obecnie musi wystarczyć połączenie do nowego osiedla, co i tak będzie stanowić bardzo duże ulepszenie w porównaniu do stanu istniejącego.

Im lepsze warunki do poruszania się rowerem, tym więcej mieszkańców wybierze rower. Im więcej gdynian wybierze rower, tym mniejsze będą korki na ulicach, tym mniejszy tłok będzie w komunikacji miejskiej, tym czystsze będzie powietrze, zaś ulice cichsze i bezpieczniejsze. Każdy z nas jest rowerzystą – część dojeżdża rowerem do pracy, inni do szkoły, zaś jeszcze inni wybierają rower jako rekreację. Stąd dalszy rozwój dróg rowerowych to same korzyści dla miasta i wszystkich jego mieszkańców.

Dlatego zachęcamy wszystkich do głosowania na nasz projekt!

Kalkulacja kosztów:

KosztWartość
Budowa drogi rowerowej wzdłuż ulicy Śmidowicza (wariant po stronie południowej) (138 mb x 1900 zł/mb)262200 zł
Łączniki drogi rowerowej do ul. Nasypowej (85 m minus 15 m przejazdów rowerowych) (70 mb x 1900 zł/mb)133000 zł
Przejazdy rowerowe przez ul. Śmidowicza i Nasypową (8 i 7 mb) - czerwona i biała farba (15 mb x 200 zł/mb)3000 zł
Rezerwa na przesunięcie skarpy i ewentualne nasadzenia zastępcze140041 zł

Szacunkowa łączna wartość projektu

538241 zł

Mapa Lokalizacji

Załączniki