Zielona wyspa na stawie przy skwerze ks. Piotra Mazura – BO Gdynia

Zielona wyspa na stawie przy skwerze ks. Piotra Mazura

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Realizowane projekty Strzałka w breadcrumbie Zielona wyspa na stawie przy skwerze ks. Piotra Mazura

Kropeczki jako tło strony
Zielona wyspa na stawie przy skwerze ks. Piotra Mazura
Ikonka kategorii postu na stronie głównej
Status
Zakończony
Dzielnica
Dąbrowa
Szacunkowa wartość projektu
7 000 zł
Liczba głosów
863
Liczba punktów
863
Ikonka facebooka Udostępnij

#BO2020

Pływająca zielona wyspa oczyszcza – rośliny bytujące na wyspie pochłaniają składniki odżywcze bezpośrednio z wody, co skutecznie zapobiega eutrofizacji zbiornika wodnego i ekspansji glonów; zdobi – zielone wyspy znacznie podnoszą walory wizualne zbiorników wodnych, stając się prawdziwą ozdobą sadzawek; osłania – roślinne wyspy tworzą miejsca zacienione, a tym samym zapobiegają przegrzewaniu się wody i dają schronienie rybom, organizmom wodnym oraz kaczkom.

Lokalizacja projektu:
Staw przy skwerze ks. Piotra Mazura

REALIZACJA: Data aktualizacji: 2021-06-10 14:54:30

Projekt został zrealizowany w czerwcu 2021 r.

Całkowity koszt projektu wyniósł 7 000 zł.

—————————–
Jednostka realizująca:
Zarząd Dróg i Zieleni
ul. 10 Lutego 24, Gdynia
tel. (58) 761 20 00
e-mail: sekretariat@zdiz.gdynia.pl

DĄBROWA
ID:2020/DAB/0055

Zielona wyspa na stawie przy skwerze ks. Piotra Mazura

Autor projektu:
Imię i nazwisko: Gabriela Czaplewska
e-mail: 0
tel.: 501501845

Typ:
Mały

Status:
Wybrany do realizacji

Lokalizacja projektu:
Staw przy skwerze ks. Piotra Mazura
Opis:
Pływające zielone wyspy roślinne to najprostszy sposób na oczyszczenie wody z nadmiaru biogenów, a przy tym wyjątkowo dekoracyjny. Zielone wyspy roślinne stwarzają olbrzymie możliwości, zarówno pod względem doboru gatunków roślin hydrofitowych i ozdobnych, jak i efektu wizualnego. Roślinne wyspy usuwają nadmiar fosforu i azotu z wody, skutecznie przeciwdziałając eutrofzacji. System korzeniowy roślin pływających na wyspie przenika do toni wodnej, pobierając bezpośrednio z niej składniki odżywcze. Właściwy dobór roślin sprawia, że zarówno górna, jak dolna część wyspy (strefa korzeniowa) z czasem zwiększa swoją objętość. Dodatkowo sama struktura wyspy staje się siedliskiem rozwoju pożytecznych drobnoustrojów wspomagających proces filtracji wody. Tak powstaje w pełni autonomiczna minioczyszczalnia, stwarzająca warunki biologiczne podobne do tych, jakie panują na terenach naturalnych mokradeł. Dodatkowo zielona wyspa będzie doskonałym i bezpiecznym miejscem dla ptactwa wodnego.Podstawę zielonej wyspy stanowi rusztowanie w całości wykonane z surowców nietoksycznych i ekologicznych. Przestrzeń pomiędzy elementami konstrukcji najczęściej wypełniana jest specjalnym, naturalnym materiałem (np. z włókien kokosowych), sprzyjającym wzrostowi roślin. Tak przygotowaną platformę obsadza się odpowiednimi gatunkami roślin, które każdorazowo dobierane są indywidualnie, w zależności od preferencji klienta i potrzeb danego zbiornika wodnego.
Kalkulacja kosztów:

LP
Składowe części zadania
1
2 x Zakup bazy pływającej wysepki o wymiarach 1 m x 1 m
4000 zł
2
Transport i zakotwiczenie wyspy
2000 zł
3
200 szt sadzonek roślin wodnych
1000 zł
Szacunkowa łączna wartość projektu:7 000 zł

 

Załączniki: