Sterylizacja i kastracja kotów wolnobytujących – BO Gdynia

Sterylizacja i kastracja kotów wolnobytujących

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Realizowane projekty Strzałka w breadcrumbie Sterylizacja i kastracja kotów wolnobytujących

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu na stronie głównej
Status
W trakcie realizacji
Dzielnica
Pustki Cisowskie - Demptowo
Szacunkowa wartość projektu
54 400 zł
Liczba głosów
394
Liczba punktów
394
Ikonka facebooka Udostępnij

#BO2023

Projekt ma na celu zmniejszenie liczby kotów bezdomnych na terenie dzielnicy i miasta. Sterylizacje i kastracje kotów to jedyna skuteczna i humanitarna metoda zapobiegania ich bezdomności, eliminuję przyczynę problemu a nie walczy tylko z jego skutkami, tzn. gromadzenie zwierząt w schronisku. Sterylizując kotki wolnobytujące, zapobiegamy rodzeniu się kolejnych pokoleń kociąt chorych, żyjących i umierających w skrajnie złych warunkach. Projekt poprawi jakości życia mieszkańców i zwierząt, odciąży schronisko. Każdy kot przejdzie przed operacją przegląd weterynaryjny, zapewni się mu leczenie. Zachęcani będą wszystkich karmicieli do współpracy. Zostanie zrealizowana akcja informac.-edukacyjna.

Lokalizacja projektu:

Realizacja: Data aktualizacji: 2024-01-29 15:05:42

Projekt wybrany w głosowaniu, przekazany do realizacji w 2024 r.

———————————

Jednostka realizująca:
Wydział Środowiska
ul. 10 Lutego 24 (pokoje 513-522), Gdynia
tel. (58) 668 84 80
e-mail: wydz.srodowiska@gdynia.pl

Dzielnica: Pustki Cisowskie-Demptowo
ID: 2023/PCD/0007

Sterylizacja i kastracja kotów wolnobytujących

Autor projektu:
Imię i nazwisko: Rogała Emilia
e-mail: emilia.rogala@op.pl
Typ:
Duży
Status:
Wybrany do realizacji
Lokalizacja projektu:
Opis:
Projekt ma na celu zmniejszenie liczby kotów bezdomnych na terenie dzielnicy i miasta (koty z Pustek Cisowskich-Demptowa oraz „napływowe” z sąsiadujących dzielnic). Sterylizacje i kastracje kotów to jedyna skuteczna i humanitarna metoda zapobiegania ich bezdomności, eliminuję przyczynę problemu a nie walczy tylko z jego skutkami, tzn. gromadzenie zwierząt w schronisku. Sterylizując kotki wolnobytujące, zapobiegamy rodzeniu się kolejnych pokoleń kociąt chorych, żyjących i umierających w skrajnie złych warunkach, w strachu przed człowiekiem. Projekt poprawi jakości życia także mieszkańców oraz wizerunku miasta, zmniejszy obciążenia gminy kosztami związanymi z przyjęciem i utrzymaniem zwierzęcia w schronisku.
Projekt zakłada, że każdy kot jeśli wymaga leczenia musi być postawiony na nogi i musi zostać w lecznicy kilka dni po zabiegu (kotki) by mieć pewność, że nie będzie komplikacji. Każdy kot poddawana zabiegowi sterylizacji przechodzi przed operacją przegląd weterynaryjny. Zostaje odrobaczony i odpchlony. Nie podda się zabiegom kotów chorych. Zostanie zapewniamy standard okołosterylizacyjnej opieki weterynaryjnej. Zwierzę zostanie humanitarnie odłowione i przewiezione do lecznicy (w specjalnych transporterach do przewozu kotów). Ważne jest odłowienia wszystkich kotek ze stada. Kotki po zabiegach przetrzymywane będą min. 2 dni w lecznicy, aby upewnić się, że nie ma żadnych komplikacji. Zapewnieni się zwierzętom leczenie pooperacyjne do czasu zdjęcia szwów oraz leki. Do udziału w programie zostaną zaproszone lecznice weterynaryjne (realizacja zabiegów w kilku lecznicach w dzielnicy), fundacje i stowarzyszenia prozwierzęce działające na terenie Gdyni. Zachęcani będą wszystkich karmicieli do współpracy, zgłaszania kotów oraz samodzielnego zawożenia kotów oswojonych ze swoich podwórek na zabiegi.
Większa kwota na sterylizację kotek wynika z większego problemu dotyczącego ich rozmnażania. Ilości kotek i kotów oraz konieczności leczenia są podane w przybliżeniu, ostateczna kalkulacja zostanie dokonana na podstawie faktycznie wydatkowanych środków na konkretne przypadki.
W ramach projektu zostanie zrealizowana całoroczna akcja informacyjno-edukacyjna (pod patronatem miasta) na temat samej akcji bezpłatnych zabiegów, ale także korzyści ze sterylizacji, kastracji i czipowania dla właścicieli zwierząt oraz miasta. Do przygotowania akcji zostanie zaproszona agencja marketingowa, a do współudziału miasto i schronisko Ciapkowo.
Projektowanie uniwersalne
Nie

Cel projektu i uzasadnienie potrzeby jego realizacji
Projekt ma na celu zmniejszenie liczby kotów bezdomnych na terenie dzielnicy i miasta. Sterylizacje i kastracje kotów to jedyna skuteczna i humanitarna metoda zapobiegania ich bezdomności, eliminuję przyczynę problemu, nie walczy tylko z jego skutkami, tj. gromadzenie zwierząt w schronisku. Sterylizując kotki wolnobytujące zapobiegamy rodzeniu się kolejnych pokoleń kociąt chorych, żyjących i umierających w złych warunkach. Projekt poprawi jakości życia mieszkańców i zwierząt, odciąży schronisko.

Kalkulacja kosztów:

KosztWartość

Sterylizacja kocic 250złx80 20000 zł
Kastracja kocurów 150złx40 6000 zł
Odpchlanie i odrobaczanie 70złx120 8400 zł
Leczenie 200złx30, pobyt w lecznicy 2 doby 50złx120 12000 zł
Akcja informacyjno-edukacyjna 4000 zł
Odławianie kotów 40złx100 4000 zł
Szacunkowa łączna wartość projektu:54400 zł
Załączniki: