Rodzinny piknik w idei zero waste (niemarnowania/bez śmieci): animacje, warsztaty, zabawy dla dzieci i dorosłych – BO Gdynia

Rodzinny piknik w idei zero waste (niemarnowania/bez śmieci): animacje, warsztaty, zabawy dla dzieci i dorosłych

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Realizowane projekty Strzałka w breadcrumbie Rodzinny piknik w idei zero waste (niemarnowania/bez śmieci): animacje, warsztaty, zabawy dla dzieci i dorosłych

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu na stronie głównej
Status
Zakończony
Dzielnica
Witomino
Szacunkowa wartość projektu
8 150 zł
Liczba głosów
266
Liczba punktów
684
Ikonka facebooka Udostępnij

#BO2019

Niezwykłym atutem Witomina jest jego otoczenie przez przepiękne lasy. Tereny niezwykle cenne przy czasie wolnym, doskonałe do obcowania z naturą. Niestety często też zaśmiecone. Całe szczęście możemy to zmienić biorąc sprawy w swoje ręce – organizując Piknik No Waste, „Miejsce pozytywnych zmian jest tam, gdzie mieszkasz”. No waste, w dosłownym tłumaczeniu „brak śmieci” lub „brak marnowania”, to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Chcemy, aby proponowany piknik stał się impulsem do zmiany nawyków i zwiększenia odpowiedzialności u mieszkańców za ich dzielnicę, lasy i całą planetę.

Lokalizacja projektu:
Miejscem realizacji zadania będą lasy otaczające Witomino.

REALIZACJA: Data aktualizacji: 2022-07-05 11:06:26

Piknik został zorganizowany 4 czerwca 2022 r.

Ostatecznie koszt projektu wyniósł 6 642 zł. 

—————————–
Jednostka realizująca:
Biuro ds. Dzielnic
ul. Armii Krajowej 24, Gdynia
tel. (58) 662 48 82
e-mail: dzielnice@gdynia.pl

WITOMINO
ID:2019/WIT/0004

Rodzinny piknik w idei zero waste (niemarnowania/bez śmieci): animacje, warsztaty, zabawy dla dzieci i dorosłych

Autor projektu:
Imię i nazwisko: Klaudia Jarecka-Świeca
e-mail: klajarecka@gmail.com

Typ:
Mały

Status:
Wybrany do realizacji

Lokalizacja projektu:
Miejscem realizacji zadania będą lasy otaczające Witomino.
Opis:
Niezwykłym atutem Witomina jest jego otoczenie przez przepiękne lasy. Tereny niezwykle cenne przy spacerach, czasie wolnym, doskonałe do obcowania z naturą. Niestety często też zaśmiecone. Całe szczęście możemy to zmienić biorąc sprawy w swoje ręce – „Miejsce pozytywnych zmian jest tam, gdzie mieszkasz”.
Zapraszamy do wspólnego spaceru, którego częścią oprócz rodzinnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu i wspaniałych okoliczności natury będą zawody w zbieraniu śmieci. Istotną częścią proponowanego projektu będzie zaangażowanie całych rodzin,dorosłych i najmłodszych, aby już od początku móc kształtować dobre nawyki.
Zapewniamy wspólnie spędzony wartościowy czas, integrację mieszkańców, uporządkowaną przestrzeń wokół nas i dużo śmiechu i zabawy. No waste, w dosłownym tłumaczeniu „brak śmieci” lub „brak marnowania”, to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Chcemy, aby proponowany piknik stał się impulsem do zmiany nawyków i zwiększenia odpowiedzialności u mieszkańców za ich dzielnicę, lasy i całą planetę.

W ramach festynu odbyłoby się:
– wspólne zbieranie śmieci / mini zawody
– poczęstunek dla mieszkańców
– animacje i zabawy dla dzieci i dorosłych
– tworzenie ekologiczne : Recykling

Na wydarzeniu przewidujemy 4 animatorów: 2 do spacerów w lesie, 2 do animacji pikniku. Wszystko w stylu No Waste.

Bezśmieciowe życie sprowadza się w praktyce do konsekwentnego stosowania kilku zasad, tak zwanych pięciu eRek (5R).

Refuse (odmawiaj) – nie gódź się na zbędne zanieczyszczenia, odmawiaj ulotek reklamowych, jednorazowych opakowań, a także wszelkich produktów wyprodukowanych ze szkodą dla środowiska, generujących odpady i zanieczyszczenia.
Reduce (ograniczaj) – redukuj liczbę przedmiotów, prowadź możliwie minimalistyczne życie, otaczaj się tylko tym, czego faktycznie używasz i co jest ci niezbędne do życia.
Reuse (używaj ponownie) – nie stosuj rozwiązań jednorazowych. Używaj wielorazowych opakowań (na przykład słoika po ogórkach konserwowych używaj do robienia przetworów lub kupowania i przechowywania ryżu), termosów, naczyń, a nawet artykułów higienicznych (golarki na żyletki, kubeczka menstruacyjnego, pasty cukrowej do depilacji). Używaj ponownie także tego, co na pierwszy rzut oka jest już śmieciem (na przykład zasadź kwiatki w dziurawym garnku, zamiast kupować nową doniczkę albo szklaną butelkę po oleju dokładnie umyj, wyparz i zlej do niej domową nalewkę).
Recycle (segreguj i przetwarzaj) – zadbaj o to, żeby zbędne rzeczy zostały przerobione na coś pożytecznego. Segreguj śmieci (papier można przetwarzać 6-krotnie) i zanoś do stosownych punktów, przerabiaj co się da nawet w domu (na przykład ze starego prześcieradła uszyj materiałową torbę na zakupy).
Rot (kompostuj) – kompostuj odpadki organiczne, otrzymując z nich energię lub naturalny nawóz. Stosuj to, co gdy się zużyje, może trafić na kompost (na przykład drewnianą szczoteczkę do zębów, konopną myjkę do naczyń).
Można dodać do nich kolejne:

Repair (naprawiaj) – łataj ubrania, noś buty do szewca, spawaj pękniętą ramę roweru, lutuj złamany kabel.
Remember (pamiętaj) – ucz się żyć świadomie, pamiętaj, że twoje wybory konsumenckie i to jak spędzasz czas mają wpływ na środowisko.

źródło: http://zero-waste.pl/czym-jest-zero-waste/

Lokalizacja pikniku jest jeszcze do uzgodnienia. Każda część lasów jest warta takiej inicjatywy. Jedną jedną preferowaną lokalizację oznaczamy na mapie, w centrum lasu jest polanka, która może sprawdzi się na piknik.

Kalkulacja kosztów:

LP
Składowe części zadania
1
Poczęstunek dla gości 200 osób
2000 zł
2
wynajem toalet przenośnych
600 zł
3
ubezpieczanie pikniku
200 zł
4
zespół ratownictwa medycznego
600 zł
5
animator i prowadzący x 5 (6 godzin) 80zł/h
2400 zł
6
ochrona
500 zł
7
reklama w mediach społecznościowych
600 zł
8
wynajem leżaków 30 szt
450 zł
9
zakupu worków na odpady, rękawic ochronnych
300 zł
10
kosztów odbioru i utylizacji odpadów zebranych podczas akcji
500 zł
Szacunkowa łączna wartość projektu:8 150 zł

Załączniki: