Nowa ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Morskiej na odcinku Obwodnica – ul. Swarzewska – BO Gdynia

Nowa ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Morskiej na odcinku Obwodnica – ul. Swarzewska

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Realizowane projekty Strzałka w breadcrumbie Nowa ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Morskiej na odcinku Obwodnica – ul. Swarzewska

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu na stronie głównej
Status
W trakcie realizacji
Dzielnica
Chylonia
Szacunkowa wartość projektu
209 600 zł
Liczba głosów
517
Liczba punktów
517
Ikonka facebooka Udostępnij

#BO2021

Czas na wygodny i bezpieczny system ścieżek rowerowych w Gdyni! Zmieńmy to głosując w Budżecie Obywatelskim, aby mieć lepszy dojazd do Śródmieścia!
Celem projektu jest wsparcie zrównoważonej mobilności w mieście Gdynia poprzez budowę lub wyznaczenie nowej drogi rowerowej wzdłuż południowej strony ulicy Morskiej – najważniejszej arterii północno-zachodniej Gdyni. Dzięki projektowi powstanie bezpieczna i wygodna dla użytkowników droga rowerowa.
Każdy z nas jest rowerzystą – część dojeżdża rowerem do pracy, inni do szkoły, zaś jeszcze inni wybierają rower jako rekreację,
Grupą odbiorców projektu są wszyscy mieszkańcy Gdyni.

Lokalizacja projektu:

Projekt przewiduje wyznaczenie nowej drogi rowerowej wzdłuż południowej strony ulicy Morskiej w dzielnicy Chylonia

REALIZACJA: Data aktualizacji: 2023-12-22 11:53:03

Zrealizowane działania:

  • 2023 r. – opracowanie Projektu Organizacji Ruchu oraz kompletowanie dokumentacji przetargowej.

Planowane działania:

  • Zadanie łączy się z zadaniem 2021/CIS/0029 „Nowa ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Morskiej na odcinku ul. Kcyńska – Obwodnica Trójmiasta”. Rozpoczęcie realizacji planowane na 2024 r.

—————————–
Jednostka realizująca:
Zarząd Dróg i Zieleni
ul. 10 Lutego 24, Gdynia
tel. (58) 761 20 00
e-mail: sekretariat@zdiz.gdynia.pl

CHYLONIA
ID:2021/CHY/0016

Nowa ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Morskiej na odcinku Obwodnica – ul. Swarzewska

 

Typ:
Duży

Status:
Wybrany do realizacji

Lokalizacja projektu:
Projekt przewiduje wyznaczenie nowej drogi rowerowej wzdłuż południowej strony ulicy Morskiej w dzielnicy Chylonia

 

Opis:
Razem poprawmy system ścieżek rowerowych w Gdyni! Gdyńskie drogi rowerowe cały czas nie stanowią spójnego i bezpiecznego systemu. Zmieńmy to głosując w Budżecie Obywatelskim. Ulica Morska stanowi kręgosłup komunikacyjny północno-zachodniej Gdyni. Pozwala na sprawne dotarcie dla około 60 tys. mieszkańców Gdyni (Cisowej, Chyloni, Pustek, Leszczynek i Grabówka) do Śródmieścia. Atutem tej ulicy jest także to, że biegnie ona po płaskim terenie. Wzdłuż tej ulicy zlokalizowanych jest wiele punktów docelowych: sklepów, usług, czy instytucji. Pomimo tego na ulicy Morskiej porusza się mniej rowerzystów niż np. po alei Zwycięstwa. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest niska jakość dróg rowerowych wzdłuż tej ulicy. Mieszkańcy Chyloni wybierający rower w swoich podróżach zmuszeni są do uciążliwych zmian strony ulicy Morskiej, co w konsekwencji powoduje straty czasowe i zniechęca do jazdy rowerem. Mieszkańcy rejonu ulicy Rozewskiej, Helskiej, czy Swarzewskiej zaś zobligowani są do jazdy jezdnią, jednakże lęk przed wypadkiem sprawia, że łamią oni przepisy i jadą chodnikiem. Problemem jest również zniszczona nawierzchnia ciągu pieszego na wysokości Świętej Góry. To wszystko sprawia, że ruch rowerowy wzdłuż ulicy Morskiej jest mniejszy niż wskazywałby jego potencjał, choć wg danych z liczników powoli rośne. Projekt polega na uzupełnieniu drogi rowerowej po południowej stronie ulicy Morskiej od skrzyżowania z Obwodnicą Trójmiasta do ulicy Swarzewskiej. Zakładamy, że powstanie bezpieczna i wygodna dla użytkowników droga rowerowa. Projekt przewiduje – wyznaczenie drogi rowerowej i drogi dla pieszych na istniejącym asfaltowym chodniku na odcinku między Obwodnicą a skrzyżowaniem z ulicą Kartuską; – przesunięcie wiaty przystankowej przystanku Chylonia Centrum tak, by droga rowerowa biegła za przystankiem i wyznaczenie tej drogi za przystankiem – wyznaczenie drogi rowerowej i drogi dla pieszych na istniejącym asfaltowym chodniku na odcinku między przystankiem Chylonia Centrum a skrzyżowaniem z ulicą Swarzewską. Im lepsze warunki do poruszania się rowerem, tym więcej mieszkańców wybierze rower. Im. Więcej gdynian wybierze rower, tym mniejsze będą korki na ulicach, tym mniejszy tłok będzie w komunikacji miejskiej, tym czystsze będzie powietrze, zaś ulice cichsze i bezpieczniejsze. Każdy z nas jest rowerzystą – część dojeżdża rowerem do pracy, inni do szkoły, zaś jeszcze inni wybierają rower jako rekreację. Stąd dalszy rozwój dróg rowerowych to same korzyści dla miasta i wszystkich jego mieszkańców. Dlatego zachęcamy wszystkich do głosowania na nasz projekt!

Projektowanie uniwersalne

Tak

Cel projektu i uzasadnienie potrzeby jego realizacji

Celem projektu jest wsparcie zrównoważonej mobilności w Gdyni poprzez budowę lub wyznaczenie nowej drogi rowerowej wzdłuż połud. strony ul. Morskiej. Ul. Morska stanowi gł. ciąg komunikacyjny w północno-zachodniej części Gdyni. Mimo ogromnego potencjału – w bezpośr. sąsiedztwie mieszka około 60 tys. gdynian_ek – ulica ta dla rowerzystów jest nieprzyjazna: muszą oni tracić czas na zmianę stron, ponadto dla mieszkańców rejonu ul. Swarzewskiej, czy Rozewskiej oznacza to nielegalną jazdę po chodniku

Kalkulacja kosztów:

LP
Składowe części zadania
1
Wyznaczenie drogi rowerowej na odcinku Obwodnica Trójmiasta – Kartuska (270mb*100 zł)
27000
2
Przestawienie wiaty przystankowej i tablicy TIPP dla przystanku „Chylonia Centrum” (kier. Śródmieście) (1szt.*55000 zł)
55000
3
Ustawienie barier wydzielających drogę rowerową i przystanek „Chylonia Centrum” (kier. Śródmieście) (23szt.*200 zł)
4600
4
Wyznaczenie drogi rowerowej na odcinku Kartuska-Swarzewska (750mb*100 zł)
75000
5
Oznakowanie pionowe (C-13/16) 8 sztuk
8000
6
Dokumentacja projektowa „Przestawienie wiaty przystankowej i tablicy TIPP dla przystanku „Chylonia Centrum” (kier. Śródmieście)” (1szt.*9000 zł)
15000
7
Dokumentacja projektowa nowej organizacji ruchu (1szt.*20000 zł)
25000
Szacunkowa łączna wartość projektu:209600
Załączniki: