Modernizacja drogi rowerowej wzdłuż ulicy Chwarznieńskiej na odcinku od Amona do SP48 – BO Gdynia

Modernizacja drogi rowerowej wzdłuż ulicy Chwarznieńskiej na odcinku od Amona do SP48

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Realizowane projekty Strzałka w breadcrumbie Modernizacja drogi rowerowej wzdłuż ulicy Chwarznieńskiej na odcinku od Amona do SP48

Kropeczki jako tło strony
Domyślne zdjęcie wpisu
Ikonka kategorii postu na stronie głównej
Status
W trakcie realizacji
Dzielnica
Chwarzno - Wiczlino
Szacunkowa wartość projektu
585 000 zł
Liczba głosów
1184
Liczba punktów
1184
Ikonka facebooka Udostępnij

#BO2022

głosując w Budżecie Obywatelskim, aby zyskać wygodniejszy dojazd aleją Zwycięstwa w kierunku Witomina, Redłowa i Śródmieścia! Celem projektu jest wsparcie zrównoważonej mobilności w mieście Gdynia poprzez remont odcinka drogi rowerowej wzdłuż ulicy Chwarznieńskiej na odc. od Amona do SP48. Dzięki projektowi powstanie bezpieczna i wygodna dla użytkowników droga rowerowa. Każdy z nas jest rowerzystą – część dojeżdża rowerem do pracy, inni do szkoły, zaś jeszcze inni wybierają rower jako rekreację, Grupą odbiorców projektu są wszyscy mieszkańcy Gdyni.

Lokalizacja projektu:

Droga rowerowa wymagająca modernizacji biegnie wzdłuż głównej ulicy łączącej Chwarzno z Witominem i Śródmieściem, tj. ul. Chwarznieńskiej.

Realizacja: Data aktualizacji: 2023-12-27 10:02:52

Projekt wskazany do realizacji w 2023 r. jako „Projekt +1”.

Zrealizowane działania:

  • marzec – kwiecień 2023 r. – negocjacje z Wykonawcą robót dot. ujęcia remontu odcinka DDR w ramach realizacji inwestycji pn.: „Rozbudowa ul. Chwarznieńskiej w Gdyni poprzez budowę buspasa na odcinku od przystanku autobusowego – Gierdziejewskiego do włączenia z S6”.

Inwestycja w trakcie realizacji (obecnie procedowany aneks nr 4 do umowy z terminem wykonania robót do 29.12.2023 r.).

——————————-
Jednostka realizująca:
Wydział Inwestycji
al. Marszałka Piłsudskiego 52/54 (pokój 230), Gdynia
tel. (58) 668 83 00
e-mail: wydz.inwestycji@gdynia.pl

Dzielnica: Chwarzno-Wiczlino
ID: 2022/CHW/0026

Modernizacja drogi rowerowej wzdłuż ulicy Chwarznieńskiej na odcinku od Amona do SP48

Typ:
Duży
Status:
Wybrany do realizacji
Lokalizacja projektu:
Droga rowerowa wymagająca modernizacji biegnie wzdłuż głównej ulicy łączącej Chwarzno z Witominem i Śródmieściem, tj. ul. Chwarznieńskiej.

Opis:
Razem poprawmy system ścieżek rowerowych w Gdyni! Gdyńskie drogi rowerowe cały czas nie stanowią spójnego i bezpiecznego systemu. Zmieńmy to głosując w Budżecie Obywatelskim. Wspólnie rozpocznijmy działania na rzecz kolejnego etapu tworzenia infrastruktury rowerowej wzdłuż ul. Chwarznieńskiej.

Chwarznieńska stanowi część najważniejszej trasy rowerowej w zachodniej Gdyni. Zgodnie ze wskazaniem liczników rowerowych rocznie porusza się tędy 89 tys. rowerzystów i liczba ta wrasta. Mimo to droga ta jest w złym stanie: wykonana jest z fazowanej kostki Bauma, która generuje większe opory toczenia niż nawierzchnia asfaltowa. Z biegiem lat kostka ta została wypaczona, wytworzyły się poprzeczne uskoki. Jakość tego połączenia zdecydowanie kontrastuje z nową nawierzchnią drogi rowerowej na odcinkach od Sokółki do Amona i od SP48 aż do pętli „Sosnowa” na Witominie.

Projekt przewiduje remont i przebudowę istniejącej drogi rowerowej na odcinku około 390 metrów tj. od miejsca, gdzie asfaltowa droga urywa się od strony ulicy Amona aż do zakończenia odcinka z kostki Bauma przy SP48. Zakładamy, że w efekcie droga rowerowa zyska taki sam standard jak sąsiednie odcinki.

Im lepsze warunki do poruszania się rowerem, tym więcej mieszkańców wybierze rower. Im więcej gdynian wybierze rower, tym mniejsze będą korki na ulicach, tym mniejszy tłok będzie w komunikacji miejskiej, tym czystsze będzie powietrze, zaś ulice cichsze i bezpieczniejsze. Każdy z nas jest rowerzystą – część dojeżdża rowerem do pracy, inni do szkoły, zaś jeszcze inni wybierają rower jako rekreację. Stąd dalszy rozwój dróg rowerowych to same korzyści dla miasta i wszystkich jego mieszkańców.

Dlatego zachęcamy wszystkich do głosowania na nasz projekt!

Projektowanie uniwersalne
Nie

Cel projektu i uzasadnienie potrzeby jego realizacji
Celem projektu jest poprawa warunków poruszania się rowerem w codziennych podróżach do szkoły, pracy, czy w celu skorzystania z usług. Droga rowerowa na wskazanym odcinku jest wybudowana z kostki brukowej, co obniża komfort jazdy rowerem. Im lepsze warunki do poruszania się rowerem, tym więcej mieszkańców wybierze rower. Im. Więcej gdynian wybierze rower, tym mniejsze będą korki na ulicach, tym mniejszy tłok będzie w komunikacji miejskiej, tym czystsze będzie powietrze, zaś ulice cichsze.

Kalkulacja kosztów:

Koszt Wartość
Droga rowerowa z nawierzchnią bitumiczną (390mb*1500 zł) 585000 zł
Szacunkowa łączna wartość projektu:585000 zł

Załączniki: