
Cykliczne spacery i pikniki na łonie natury oraz warsztaty edukacyjne dla rodziców z dziećmi
Strona Główna
Realizowane projekty
Cykliczne spacery i pikniki na łonie natury oraz warsztaty edukacyjne dla rodziców z dziećmi

Projekt Rodzinnie Blisko Przyrody kierowany jest do rodzin z dziećmi- nie tylko rodziców ale także dziadków. Spacery leśne, pikniki, warsztaty oraz gry edukacyjne organizowane w gdyńskich lasach i parkach mają na celu ukazanie korzyści ze spontanicznej zabawy na świeżym powietrzu i zmniejszenie czasu spędzanego przez ekranami telefonów czy komputerów. Nasi eksperci będą inspirować i dzielić się wiedzą a spotkania będą świetną okazją do integracji rodzin zainteresowanych aktywnym spędzaniem wolnego czasu oraz budowaniem zdrowych nawyków u swoich dzieci. Spotkania są otwarte, gdyż przebywanie w przyrodzie ma zbawienny wpływ na ludzi w każdym wieku. Zapraszamy do lasu!
Lokalizacja projektu:
Gdyńskie lasy i parki ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni w dzielnicy Działki Leśne.
REALIZACJA: Data aktualizacji: 2021-01-15 17:56:45
Realizacja projektu została zakończona.
Całkowity koszt projektu wyniósł: 8 703 zł.
—————————–
Jednostka realizująca
Biuro ds. Dzielnic
ul. Armii Krajowej 24, Gdynia
tel. (58) 662 48 82
e-mail: dzielnice@gdynia.pl
Cykliczne spacery i pikniki na łonie natury oraz warsztaty edukacyjne dla rodziców z dziećmi
Typ:
Mały
Status:
Wybrany do realizacji
Gdyńskie lasy i parki ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni w dzielnicy Działki Leśne.
Projekt Rodzinnie Blisko Przyrody na Działkach Leśnych zakłada cykliczne leśne spotkania skierowane do całych rodzin z Gdyni. W trakcie roku szkolnego będą to weekendowe spacery do lasu oraz pikniki. W okresie wakacji planowane są warsztaty edukacyjne dla rodziców z dziećmi, także prowadzone w przestrzeni leśnej. Projekt będzie obejmował 9 miesięcy spotkań, które będą się odbywały dwa razy w miesiącu. W sumie odbędzie się 18 spotkań trwających po 3 godziny.
Gdynia to miasto z ogromnym potencjałem dla mieszkańców. Z jednej strony dobra infrastruktura miasta i jego zasoby, z drugiej potencjał ekologiczny – bliskość lasu i przestrzeni zielonych oraz potencjał budowania oferty dzielnicy dla mieszkańców. Nadrzędnym celem przedsięwzięcia jest wspieranie budowania lokalnej społeczności- integrację rodzin, poprzez wspieranie budowania relacji w rodzinach i promowanie zdrowia- aktywności dla rodziny przez czas spędzany w otoczeniu przyrody. Cykl spotkań realizowany będzie w trybie edukacji outdoorowej.
Kontakt z przyrodą ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Najnowsze badania opisują zbawienny wpływ przyrody na człowieka, od niemowlaków po seniorów. Wpływ przyrody wykracza daleko poza sprawność fizyczną, obejmuje swym działaniem rozwój i zdrowie w obszarach: intelektualnym, emocjonalnym, a także świadomość ekologiczną i podstawowe zasady moralne. Na co dzień wiele osób zmaga się z chorobami cywilizacyjnymi, co gorsza dotykają one również dzieci. Wśród najmłodszych również obserwuje się coraz więcej zaburzeń o naturze neurobiologicznej, np. ADHD, zaburzenia integracji sensorycznej i biologicznej, np. nadwaga. Badania pokazują, że przebywanie blisko przyrody może znacznie poprawić zdrowie osób dorosłych i dzieci. W przypadku osób dorosłych rozwija się również nurt ekopsychologii, kolejne badania wykazują, że przebywanie w przyrodzie redukuje stres i zaburzenia depresyjne (np. badania w Japonii shirin yoku- leśna kąpiel).