
Cykl spotkań w tematyce zero waste w Bibliotece Śródmieście
Strona Główna
Realizowane projekty
Cykl spotkań w tematyce zero waste w Bibliotece Śródmieście

Realizowany w Bibliotece Śródmieście projekt włącza się w działania edukacyjne promujące dbanie o środowisko oraz idee zero waste, mające promować przemyślane wybory konsumenckie oraz wzmacniać zachowanie proekologiczne w codziennym życiu. Wychodząc naprzecie oczekiwaniom mieszkańców proponuję szereg spotkań z ekspertami i praktykami w temacie od marca do listopada 2022 r. W ramach spotkań poruszona zostanie między innymi temetyka dotycząca recyklingu, planowanie zakupów oraz odświeżania starych przedmiotów.
Lokalizacja projektu:
REALIZACJA: Data aktualizacji: 2022-12-20 14:08:48
Realizacja projektu została zakończona w grudniu 2022 r. Ostatecznie koszt projektu wyniósł 10 000 zł.
—————————–
Jednostka realizująca:
Miejska Biblioteka Publiczna
ul. Świętojańska 141-143, Gdynia
tel. (58) 622 73 55
e-mail: sekretariat@bibliotekagdynia.pl
Cykl spotkań w tematyce zero waste w Bibliotece Śródmieście
Typ:
Mały
Status:
Wybrany do realizacji
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni filia nr 2
Projekt ma na celu przedstawić mieszkańcom Dzielnicy Śródmieście idee ekologicznego stylu życia z uwzględnieniem zyskujących coraz większe zainteresowanie rozwiązań zero waste. Projekt zakłada zrealizowanie spotkań ze specjalistami oraz praktykami, dzięki czemu uczestnicy i uczestniczki będą mogli zapoznać się z użytecznymi wskazówkami oraz posłuchać porad dotyczących możliwych zmian codziennych nawyków, jak i tych dotyczących prowadzenia gospodarstwa domowego. Poruszone zostaną również kwestie dotyczące dobrego planowania codziennych aktywności, takich jak na przykład świadome robienie zakupów, zmniejszenie zużycia plastiku, dawanie drugiego życia starym przedmiotom, znajdowanie nowego zastosowania dla już posiadanych przedmiotów, przechowywanie żywności, ekologiczne kosmetyki i środki czystości. Zero waste to przemyślane wybory, świadome oraz racjonalne nabywanie dóbr, troska o środowisko, zdrowy tryb życia i tym samym oszczędności finansowe. Spotkania w ramach projektu realizowane będą w Bibliotece Śródmieście, która jest ważnym punktem na mapie dzielnicy, rozwijającej idee dbania o środowisko. W ramach projektu opracowany zostanie cykl nieodpłatnych wydarzeń o charakterze edukacyjnym i rodzinnym, mającym na celu zagospodarowanie czasu wolnego poprzez integrację i rozwój pasji mieszkańców dzielnicy w każdym wieku. Harmonogram: przygotowanie ulotek oraz kampanii promocyjnej w mediach społecznościowych Biblioteki. Dystrybucja plakatów na terenie Śródmieścia. I etap: (od marca do czerwca 2022) – 2 wykłady, 3 warsztaty. II etap (od września do listopada 2022) – 2 wykłady, 3 warsztaty, 1 wydarzenie integrujące. III etap (grudzień 2022)- rozliczenie projektu. Uwaga: budżet skalkulowano w oparciu o koszty planowane, W trakcie realizacji projektu zaplanowane kwoty mogą zostać przesunięte pomiędzy poszczególnymi pozycjami budżetu przedsięwzięcia, tak aby nie uległa zmianie kwota projektu. W trakcie realizacji projektu poszczególne etapy harmonogramu mogą ulec przesunięciu.
Projektowanie uniwersalne
Nie
Uzasadnienie projektowania uniwersalnego:
Biblioteka jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnych ruchowo. Jeśli chodzi o osoby z dysfunkcjami słuchu, projekt nie przewiduje zapewnienia tłumacza języka migowego.
Cel projektu i uzasadnienie potrzeby jego realizacji
Projekt ma na celu przedstawić mieszkańcom dzielnicy idee ekologicznego stylu życia z uwzględnieniem coraz popularniejszych rozwiązań zero waste: przemyślane wybory, świadome nabywanie dóbr, troska o środowisko, zdrowy tryb życia i wynikające z nich możliwości finansowych oszczędności.
Spełniając powyższe cele, projekt przyczyni się do poprawy ekologicznych postaw, pogłębi wiedzę dotycząca środowiska oraz ma szansę przyczynić się pośrednio do poprawy warunków ekologicznych dzielnicy.
Kalkulacja kosztów: