Budżet obywatelski 2018 – BO Gdynia

Budżet obywatelski 2018

Strona Główna Strzałka w breadcrumbie Poprzednie Edycje Strzałka w breadcrumbie Budżet obywatelski 2018

Kropki jako tło w sekcji

Budżet Obywatelski 2018 w Gdyni

W gdyńskim Budżecie Obywatelskim 2018 do podziału było dokładnie 5 898 400 zł plus premia w ramach „+1”, która w tym roku wyniosła 203 900 zł. To nagroda w postaci realizacji dodatkowego projektu (ze środków miasta) dla dzielnicy, w której głosowało najwięcej osób.

W 22 dzielnicach gdynianie wybierali spośród 97 projektów. Najwięcej było ich na Dąbrowie – 12, najmniej na Chyloni, Leszczynkach, w Redłowie i na Witominie – Leśniczówce – po dwa. W wyniku głosowania prowadzonego w internecie za pośrednictwem strony www.bo.gdynia.pl mieszkańcy wskazali do realizacji 30 projektów (oraz pośrednio Projekt +1 wynikający z najwyższej frekwencji).

Przez 15 dni swoje głosy na gdyński Budżet Obywatelski 2018 oddało 30 301 osób. Rekordową frekwencję – 42,7 procent proc. głosujących – osiągnięto w dzielnicy Pustki Cisowskie – Demptowo. I to właśnie w tej dzielnicy zrealizowany zostanie „+1” projekt, czyli „Miejsca zabawy i rekreacji na Pustkach i Demptowie – rozbudowa placów zabaw przy SP 16, ul. Rumskiej i Gulgowskiego, elementy siłowni (ul. Borowikowa) oraz stacje naprawy rowerów” o wartości 203 900 zł. To oznacza, że w dzielnicy powstaną projekty, których wartość dwukrotnie przekracza przewidzianą dla niej pulę. Bardzo chętnie głosy oddawali również mieszkańcy Małego Kacka oraz Babich Dołów (odpowiednio 40,99 procent proc. i 24,27 proc. uprawnionych).

Najrzadziej głosowali mieszkańcy Śródmieścia (3,53 proc.). Najwięcej punktów w całym mieście (2727 głosy i 12 690 pkt) otrzymał projekt „Miejsca zabawy i rekreacji od juniora do seniora (SP 16, ul. Rumska, ul. Modrzewiowa, siłownia ul. Borowikowa), AED przy przychodni oraz mural w tunelu między Pustkami i Demptowem”, którego wartość to 203 900 zł. Całą pulę wykorzystały dzielnice: Działki Leśne: Leszczynki, Mały Kack, Orłowo, Pogórze, Pustki Cisowskie-Demptowo, Witomino – Radiostacja, Wzgórze Św. Maksymiliana. Blisko były Karwiny, gdzie nie wykorzystano dwóch złotych. W Śródmieściu do puli przyszłorocznej przejdzie aż 49 075 zł. Wybranym projektem o największej wartości jest „Wymiana oświetlenia przy głównych ulicach dzielnicy na oprawy LED oraz montaż solarnych ławek (ul. Okrężna, Chwarznieńska, Wiczlińska, Zaruskiego, Filipkowskiego i Staniszewskiego)” o wartości 472 350 zł. W skali całego miasta nie rozdysponowano 158 128 zł. Środki te zostaną dodane do puli poszczególnych dzielnic, którą podzielą mieszkańcy w 2019 roku.

Tak jak w latach poprzednich, pomocą zarówno autorom projektów, jak i głosującym, służyli pracownicy Laboratorium Innowacji Społecznych. Z myślą o tych pierwszych zorganizowano spotkanie, na którym rozmawiano m.in. o skutecznej promocji projektów w czasie głosowania. Dla autorów przygotowano materiały promocyjne, które mogły zostać wykorzystane do zachęcania gdynian do udziału w głosowaniu. Plakaty i ulotki można było pobierać ze strony internetowej gdyńskiego BO lub odbierać osobiście w siedzibie LIS.

Od poniedziałku, 18 czerwca, do poniedziałku, 2 lipca, w kilkunastu punktach Gdyni obecnych było kilkudziesięciu członków tzw. lotnych brygad – wolontariusze i pracownicy LIS, którzy wyjaśniali zasady BO, zachęcali do głosowania i je umożliwiali – wyposażeni byli bowiem w urządzenia z mobilnym internetem. Pracownicy LIS odwiedzali gdyńskie kluby seniora. W weekendy dyżurowali w centrach handlowych i na odbywających się w Gdyni wydarzeniach. Specjalny namiot Budżetu Obywatelskiego, w którym można było głosować, stawał w Alei Topolowej.

Przyjazna Dzielnica

Głosowaniu na Budżet Obywatelski już po raz trzeci towarzyszyła Przyjazna Dzielnica. Więcej informacji >> tutaj.

Pliki do pobrania

Podstawa prawna