BO 2021 - poradnik dla mieszkańców i mieszkanek


→  ZAKRES PROJEKTÓW
→  WSPARCIE
→  PROMOCJA
→  GŁOSOWANIE
→  REALIZACJA

GŁOSOWANIE 

Kto może głosować?

W głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec i mieszkanka Gdyni, niezależnie od wieku czy obywatelstwa. Jeżeli mieszkasz w Gdyni, ale nie jesteś tu zameldowany/a, nie dopisałeś/aś się wcześniej do rejestru wyborców i nie posiadasz Karty Mieszkańca – nic straconego. Musisz jedynie złożyć pisemne oświadczenie, że jesteś mieszkańcem/mieszkanką Gdyni. Dotyczy to również cudzoziemców mieszkających w Gdyni. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj .

  

Jak oddać głos na projekty?

W ramach głosowania będziesz mógł/mogła zagłosować na maksymalnie 3 projekty dzielnicowe małe i 3 dzielnicowe duże w jednej, dowolnie wybranej dzielnicy (nie musi to być dzielnica, w której mieszkasz). Ponadto będziesz mógł/mogła wskazać maksymalnie 3 projekty miejskie (ogólne) i 3 projekty miejskie w ramach Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego (KBO).

 

Kiedy i gdzie można zagłosować?

Głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego odbędzie się w terminie od 7 do 21 czerwca 2021 roku. Głosy będzie można oddać wyłącznie elektronicznie, klikając TUTAJ. Przed oddaniem głosu będziesz musiał potwierdzić swoją tożsamość, podając dane identyfikacyjne - numer PESEL oraz imię ojca albo numer karty mieszkańca i imię i nazwisko.

Osoby, które nie dysponują dostępem do internetu, a chcą oddać swój głos na projekty BO 2021, mogą to zrobić w wyznaczonych miejscach w całej Gdyni, w określonych godzinach i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa:

 1. Laboratorium Innowacji Społecznych, ul. Żeromskiego 31; pon. – pt., godz. 9.00-17.00

 2. UrbanLab, al. Zwycięstwa 96/98 (budynek IV PPNT); pon. – pt., godz. 9.00-17.00
   
 3. Przystań Śmidowicza 49; pon. – pt., godz. 7.00-16.00

 4. Centrum Aktywności Seniora (miejskie kluby seniora udostępniają komputery do głosowania w godzinach swojego funkcjonowania)

 5. Biblioteka Gdynia - 4 filie
  poniedziałki (7, 14, 21 czerwca) w godz. 12.00-15.00
  piątki (11, 18 czerwca) w godz. 9.00-12.00

  - Biblioteka Obłuże, ul. Boisko 6
  - Wypożyczalnia Centralna, ul. Abrahama 50
  - Biblioteka Karwiny, ul. Brzechwy 3/5
  - Biblioteka Chylonia -  ul. Opata Hackiego 33

 6. Inne miejsca

  - Gdyńskie Hale Targowe – pon. – sob. w godz. 9.00-13.00

  - Centrum Handlowe Riviera, Galeria Szperk – w piątki i soboty w godz. 12.00-20.00

  - Centrum Handlowe Batory - w piątki w godz. 11.00-17.00 oraz w soboty w godz. 10.00-16.00

  - Codziennie w głosowaniu pomagać będą członkowie Lotnych Brygad, przemieszczający się po Gdyni na rowerach cargo: jednego prosimy wypatrywać na bulwarze nadmorskim, trzech – w dzielnicach.

  Dokładna rozpiska miejsc postoju Lotnych Brygad dostępna jest tutaj.

 7. Zorganizowane grupy mieszkańców, które chciałyby skorzystać ze wsparcia lotnych brygad w miejscu swojego zamieszkania, zachęcamy do kontaktu telefonicznego (58 727 39 10 w godz. 9.00-17.00) bądź mailowego: bo@gdynia.pl.

Jak oblicza się wyniki?

Każdy wskazany przez Ciebie projekt otrzyma jeden punkt (głos). Do realizacji przejdą projekty miejskie (oddzielnie ogólne, oddzielnie KBO) oraz w poszczególnych dzielnicach (duże i małe), które uzyskają najwięcej głosów. Wskazywanie projektów do realizacji w każdej dzielnicy rozpoczyna się od projektów małych. Środki pozostałe po odjęciu kwoty przeznaczonej na realizację zwycięskich projektów małych przydziela się na pozostałe projekty zgodnie z ich wyceną, aż do wyczerpania się środków przypadających na daną dzielnicę.

W przypadku projektów, które otrzymają tyle samo głosów, a kwota nie będzie wystarczająca do realizacji obu, za zwycięski zostanie uznany ten projekt, który mieści się w kwocie pozostałej w danej dzielnicy lub zostanie wyłoniony w drodze losowania przez Radę ds. Budżetu Obywatelskiego. Protokół z losowania opublikujemy na portalu bo.gdynia.pl.

Co ważne, aby projekt miejski mógł zostać skierowany do realizacji musi na niego zagłosować co najmniej 1000 osób. W przypadku projektów dzielnicowych minimalny próg poparcia wynosi 50 osób.

Środki niewykorzystane w danej dzielnicy zasilą pulę dla tej dzielnicy w kolejnej edycji BO. Przewidziane są przy tym wyjątki: rada właściwej dzielnicy może zadecydować o dołożeniu środków ze swojego budżetu na wykonanie projektu małego bądź dużego o największym poparciu, który znalazł się tuż „pod kreską”. Na dofinansowanie takiego projektu może zdecydować się również prywatny darczyńca.

W przypadku projektów miejskich (zarówno ogólnych jak i KBO), gdy następny w kolejności projekt nie może być w całości zrealizowany ze środków BO, pozostałe środki powiększają pulę miejską Budżetu Obywatelskiego w kolejnej edycji. Wyjątkiem są sytuacje, gdy Rada Miasta przedłoży Prezydentowi uchwałę zawierającą zobowiązanie do przeznaczenia brakujących środków na realizację projektu „pierwszego pod kreską”, bądź brakującą kwotę na jego realizcję przekaże darczyńca.


Kiedy poznamy wyniki głosowania?

Wyniki głosowania na projekty w tegorocznej edycji BO zostaną ogłoszone do 25 czerwca 2021 roku. Lista zawierająca liczbę głosów uzyskanych przez wszystkie projekty zostanie opublikowana na stronie bo.gdynia.pl oraz na stronie Miasta Gdynia www.gdynia.pl.

Projekt +1

Aktywność w głosowaniu na projekty może przynieść dodatkową korzyść dla całej dzielnicy! W tej dzielnicy Gdyni, w której frekwencja w głosowaniu będzie najwyższa, zostanie zrealizowany jeden dodatkowy projekt duży spośród zgłoszonych w ramach BO. Będzie to inicjatywa „pierwsza pod kreską” – z największą liczbą głosów spośród tych, na których realizację zabrakło środków w puli BO na dzielnicę. W dzielnicach, które zajmą drugie i trzecie miejsce pod względem frekwencji, zostaną zrealizowane – również „pierwsze pod kreską” – dodatkowe projekty małe. Projekty te zostaną zrealizowane z innych środków miasta, poza pulą Budżetu Obywatelskiego. Będzie to dodatkowa forma docenienia aktywności mieszkańców.