Aktualności

25-10-2018 08:43

Razem zmieniamy gdyński Budżet Obywatelski

 Masz pomysł, jak powinien wyglądać gdyński Budżet Obywatelski 2019? Przyjdź na spotkanie, podczas którego wspólnie zastanowimy się, jak mogłaby wyglądać jego przyszłoroczna edycja. Porozmawiamy m.in. o nowym elemencie BO, czyli projektach ogólnomiejskich. Spotkanie odbędzie się we wtorek 6 listopada, w godz. 17.30-20.30, w Pracowni Laboratorium Innowacji Społecznych w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym (Redłowo, al. Zwycięstwa 96/98, wejście od ul. Stryjskiej).

Budżet Obywatelski to proces, w którym mieszkańcy Gdyni decydują o przeznaczeniu części środków z miejskiego budżetu. Jego zasady co roku ulegają pewnym zmianom, w oparciu o potrzeby i sugestie zgłaszane przez mieszkańców przy okazji każdej z edycji. Informacji na ten temat dostarcza ewaluacja BO, prowadzona przez Laboratorium Innowacji Społecznych i co roku podsumowywana w specjalnym raporcie (ten najświeższy zostanie przygotowany do końca października). Między innymi stąd w tegorocznej edycji BO rozszerzony został katalog projektów, które można było składać w dzielnicach oraz zmieniono dane weryfikacyjne podczas głosowania.
 
- Zmiany te zostały wprowadzone, gdyż pomysły wnioskodawców wykraczały poza dostępny dotąd katalog projektów BO. Mieszkańcy uznali także, że potrzebne jest uszczelnienie samej procedury głosowania. W tym roku również chcemy porozmawiać o tym, jakie kolejne zmiany są potrzebne i co można zrobić, by kolejna edycja BO jak najlepiej odpowiadała potrzebom i oczekiwaniom gdynian – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
 
Swoje opinie nt. dotychczasowych zasad BO i sugestie zmian można było do tej pory zgłosić w ankiecie ewaluacyjnej, a teraz wszyscy zainteresowani mogą wziąć udział w spotkaniu z udziałem pracowników Działu Diagnoz i Partycypacji LIS, który koordynuje cały proces, oraz wiceprezydenta Michała Gucia. Spotkanie jest otwarte, ale ze względów organizacyjnych wszyscy zainteresowani udziałem proszeni są o wcześniejsze zgłoszenie się za pośrednictwem formularza internetowego pod adresem www.badanialis.pl/nowybo lub telefonicznie pod numerem 58 727 39 10.
 
Na spotkaniu przedstawione zostaną najważniejsze wnioski z ewaluacji tegorocznego BO, zmiany w przepisach, które mają wpływ na jego kształt w kolejnym roku oraz propozycje zmian w procedurze wypracowane z udziałem Rady ds. Budżetu Obywatelskiego przy Prezydencie Miasta Gdyni. Szczególna uwaga będzie poświęcona pomysłom mieszkańców na nowy element Budżetu Obywatelskiego, który pojawi się od 2019 roku, czyli możliwość zgłaszania i wyboru projektów o zasięgu ogólnomiejskim. Pod dyskusję poddane zostaną m.in. sposób zgłaszania i wymagania wobec tego typu projektów oraz proporcje środków pomiędzy BO w dzielnicach i w skali całego miasta.
 
Wszystkie pomysły i sugestie zostaną przeanalizowane i pomogą opracować ostateczną wersję regulaminu Budżetu Obywatelskiego 2019. Szczegółowe informacje na ten temat będą publikowane na stronie internetowej http://bo.gdynia.pl.