Aktualności

11-07-2017 11:16

Plac Górnośląski: zaczyna się realizacja zwycięskiego projektu

Plac Górnośląski może stać się ulubionym miejscem spotkań mieszkańców tej części Orłowa. Właśnie rozpoczyna się pierwszy etap porządkowania tego terenu. To inicjatywa mieszkańców, realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego. Ma być wstępem do rozmów o tym, jak to miejsce powinno wyglądać w przyszłości.

Plac Górnośląski wytyczono w czasie wojny, gdy nosił jeszcze nazwę Fritz Groen Platz. Obecny wygląd tego miejsca ukształtował się jednak w późnych latach 90. Wtedy przeniesiono tu pawilony handlowe z ul. Batorego, a niedługo później powstał także plac zabaw. I chociaż zakupy m.in. ekologicznych produktów czy uciecha dla najmłodszych, przyciąga na plac Górnośląski tłumy odwiedzających nie jest tajemnicą, że potencjał tego miejsca jest znacznie większy.

- To główny plac tej części dzielnicy, ale częściej się go mija lub przechodzi obok, niż zostaje na dłużej. Tymczasem z powodzeniem mógłby stać się miejscem spotkań mieszkańców Orłowa oraz pobliskich dzielnic. Stąd pomysł, by w ramach Budżetu Obywatelskiego chociaż trochę uporządkować ten teren – mówi Basia Marchwicka, autorka projektu estetyzacji tego miejsca w ramach BO.

Plan uporządkowania tego terenu zakłada m.in. uregulowanie skarp, likwidację stopni, zasianie nowego trawnika oraz wytyczenie żwirowych ścieżek. Założenia te, ujęte w inicjatywie „Estetyzacja terenu zielonego przy pl. Górnośląskim – etap 1”, zyskały poparcie 290 mieszkańców Orłowa, którzy w listopadzie 2015 brali udział w głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego. To drugi najlepszy wynik – zaraz po progu zwalniającym przy ul. Wrocławskiej. Oba projekty zostały wskazane do realizacji, ponieważ pozwolił na to budżet przeznaczony dla dzielnicy.

Próg zwalniający wykonano już w czerwcu 2016 roku. Estetyzacja placu Górnośląskiego to jednak bardziej złożony projekt, stąd planowano, że dokumentacja projektowa będzie gotowa do lipca 2016, by tego samego roku rozpocząć prace w terenie. Termin ten jednak został przesunięty na grudzień 2016, konieczne było bowiem przeprowadzenie dodatkowych uzgodnień z wnioskodawcą, działaczami Towarzystwa Przyjaciół Orłowa oraz Radą Dzielnicy. Zorganizowano pięć spotkań.

- Cenne z historycznego punktu widzenia są założenia urbanistyczne placu Górnośląskiego z lat 30. XX w. czytelne do dzisiaj. Zależy nam na zachowaniu oryginalnej geometrii alejek drzew. Trzeba o nie zadbać, ale także stworzyć lepsze warunki dla ludzi spotykających się i robiących tu zakupy. Podsunęliśmy ciekawy pomysł na to. Projekt konsultowaliśmy także pod względem funkcjonalnym i pod każdym innym, jest dokładnie przemyślany. I dobrze, bo to miejsce zasługuje na godną reprezentację – mówi Sławomir Kitowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Orłowa, jeden z uczestników konsultacji społecznych.

Pod koniec sierpnia uporządkowany plac ma służyć mieszkańcom. Koszt prac ostatecznie wyniesie blisko 180 tysięcy złotych, czyli więcej, niż cała pula Budżetu Obywatelskiego dla Orłowa w edycji 2015.

Inicjatorzy zmian na placu Górnośląskim przekonują, że sierpniowe prace to zaledwie wstęp do rozmowy o tym, jak w przyszłości powinno wyglądać to miejsce. Każdy, kto chciałby podzielić się swoim pomysłem, może zgłosić się do Rady Dzielnicy Orłowo.
- W przyszłości chcielibyśmy zorganizować kolejne konsultacje, w których efekcie wypracowalibyśmy docelowe rozwiązania dla tego terenu. Chcemy, by było to miejsce funkcjonalne i maksymalnie przyjazne mieszkańcom – mówi Basia Marchwicka.